Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pożar i ewakuacja w Szpitalu Wojskowym. Służby doskonaliły współdziałanie (zdjęcia, wideo)

Ćwiczenia z zakresu współdziałania wszystkich służb uczestniczących w zdarzeniach związanych z pożarem i ewakuacją przeprowadzono dzisiaj w jednym z lubelskich szpitali. W ten sposób ratownicy doskonalą swoje umiejętności na wypadek wystąpienia prawdziwego zagrożenia.

W czwartkowe popołudnie przed szpital Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie przyjechały na sygnale wozy strażackie, karetki a także ciężarówka z żołnierzami. Jednocześnie rozpoczęła się ewakuacja pacjentów przebywających na oddziale rehabilitacji. Strażacy zaś za pomocą drabiny przystąpili do ewakuacji przez okno pacjenta przebywającego na drugim piętrze budynku. Działania były ćwiczeniami służb ratunkowych, które doskonaliły współdziałanie na wypadek wystąpienia prawdziwego zagrożenia.

– Trening w zakresie ewakuacji przeciwpożarowej jest przeprowadzany cyklicznie, przynajmniej raz w roku. Jego celem było sprawdzenie współdziałania wszystkich służb uczestniczących w tego typu zdarzeniach czyli począwszy od wewnętrznych struktur szpitala poprzez straż pożarną, policję, żandarmerię wojskową, żołnierzy z brygady obrony terytorialnej czy też dowództwo lubelskiego garnizonu. Mieliśmy za zadanie sprawdzenie systemu łączności i alarmowania oraz współdziałania bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W trakcie działań używano manekina, aby nie zaburzać prawidłowej opieki nad pacjentami. Ćwiczenia udało się zrealizować bardzo dobrze. Na podstawie działań przygotujemy aktualizację do procedur jakie obowiązują w szpitalu – wyjaśniał płk. Andrzej Skiba komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Pozorowany pożar wybuchł w pomieszczeniu socjalnym na drugim piętrze. Jak tłumaczył lekarz dyżurny szpitala Piotr Szymański, ewakuacja pacjentów z zagrożonego oddziału odbyła się bez najmniejszych problemów siłami i środkami personelu medycznego. W chwili wkroczenia do akcji strażaków, oddział praktycznie był już ewakuowany, pacjentów zdołano zaś przemieścić w bezpieczne strefy szpitala. W sali sąsiadującej z miejscem pożaru pozostał jeden pacjent, któremu pożar odciął drogę ucieczki. Zadaniem strażaków, oprócz walki z ogniem było ewakuowanie pacjenta przez okno wykorzystując do tego drabinę mechaniczną z koszem. Z kolei żołnierze obrony terytorialnej mieli pomóc pracownikom w ewakuowaniu pacjentów czy też w udrożnieniu dróg ewakuacji.

(fot, wideo – lublin112)

4 komentarze

  1. Kto zapłaci za przyjazd PSP?
    Nie ma obowiązku PSP być przy takich akcjach.
    Widać że temat był załatwiany. Czemu nie ma PSP w innych Szpitalach? Głosujemy dalej na PI…… Brawo. Temat nagłośniony chyba o to chodziło a my płacimy wszyscy za to….. Na Kulu mają problem a tu się chwalą…. Czemu nie ma PSP przy ewakuacjach w innych instytucjach? Brawo dla gwiazdora co powiadomił redakcję….

  2. Mirek nie masz racji. W przypadku tego rodzaju treningu wykonuje się wszystkie czynności związane z ewakuacja jak np włączenie alarmów przeciwpożarowych, które automatycznie powiadamiaja służby. Każda tego typu akcja to również szkolenie dla służb, które poznają budynek i mogą ocenić czy akcja przebiegła prawidłowo.
    Do innych Firm służby również przyjeżdżają jeżeli tak zostanie uzgodnione bądź pozwolą na to warunki o tym decyduje dyżurny.

  3. Ty to tępy jesteś… była to forma która miała zgrać działanie różnych instytucji państwowych, nie współpracujących na na co dzień ze sobą. Komornik Ci ściągnie i będziesz musiał sam pokryć koszty. Pieniądze są na tego typu szkolenia zaplanowane już dużo wcześniej…

  4. Coś strasznie dużo tych ćwiczeń ostatnio. Był art. o Tarasach i PSP ćwiczy i się szkoli ale i tak nie uczestniczą przy ewakuacjach wszędzie. To tyle. Panie Lord trochę kultury!