Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Poszukiwali jej martwej, a ta wróciła do gniazda. Wrotka żyje i ma się dobrze

Do lubelskiego gniazda sokołów powróciła samica Wrotka. Okazało się, że została przepędzona przez warszawską sokolicę, która pojawiła się w okolicy.

W czwartek po południu, po kilku dniach nieobecności, do gniazda na kominie elektrociepłowni na Wrotkowie powróciła samica Wrotka. Wywołało to ogromne poruszenie wśród miłośników tych pięknych ptaków, którzy na bieżąco podglądają życie sokolej rodziny. Wiele osób podejrzewało bowiem, że samica nie żyje.

Wrotka ostatni raz była widziana w poniedziałek. Tego dnia przy gnieździe pojawiła się nowa sokolica. Później ustalono, iż jest to Ziuta z Warszawy. Między ptakami doszło do zaciętej walki. Po niej Wrotka zaginęła.

Choć raczej wszyscy żyli nadzieją, że Wrotka żyje, nie brakowało głosów, iż mogła ona polec w walce. Zwłaszcza, że ma już swoje lata więc w starciu z młodą samicą miała o wiele mniejsze szanse. Przeczesywano nawet teren elektrociepłowni i jej okolice sprawdzając, czy gdzieś nie leży martwy lub ranny ptak.

Wczoraj otrzymaliśmy jednak bardzo ważny sygnał, wskazujący na to, że Wrotka jednak ma się dobrze. Mianowicie zaobserwowano ją na dachu jednego z budynków przy ul. Herberta. W pewnym momencie dołączył do niej nawet samiec Czart. Wtedy też stało się jasne, że warszawska samica przegoniła z gniazda jego stałą mieszkankę.

Obecnie ornitolodzy bacznie obserwują sytuację związaną z gniazdem i samymi sokołami. Jak już wczoraj informowaliśmy, jaja zostały zabrane do inkubatora, gdzie z dwóch z nich wykluły się już młode. Teraz trwa oczekiwanie aż na świat przyjdzie trzeci sokół. Wiadomo też, że czwarte jajo jest niezalężone.

Na razie nie zdecydowano się, aby młode oddać z powrotem rodzicom. Wszystko dlatego, że ornitolodzy chcą mieć pewność, że Wrotka nie zostanie znów przepędzona. Dodatkowo nie chcą od razu narażać ptaków na kolejny stres.

29 komentarzy

 1. A to nie miała być otruta? No właśnie…. Jest cała i zdrowa. Ekoterroryści jak zwykle swoje teorie snuli i afery rozkręcali.

 2. Oczywiście, jesteś młoda, atrakcyjna, podobasz się sokołom…oblepiają Cię wzrokiem kiedy fruwasz ulicą w tych swoich błyszczących, prowokujących piórach, Całują po szyi, proszą do lotu…a ty ulegasz, i odlatujesz z innym…Wrotka! Ty suko!

 3. Oczywiście, jesteś młoda, atrakcyjna, podobasz się sokołom…oblepiają Cię wzrokiem kiedy fruwasz ulicą w tych swoich błyszczących, prowokujących piórach, Całują po szyi, proszą do lotu…a ty ulegasz, i odlatujesz z innym…Wrotka! Ty s*ko!

 4. To teraz przychylasty przeproszą lokalnych gołębiarzy 🤣

 5. A co na to Greta Tunberg?

 6. Pewnie ta warszawianka z żoliborza, kot wodza spłoszył

 7. Oddajcie jej jajka

 8. Pewnie pani Dorotka z gospodarczych i p. Gosia bacznie czuwają nad bezpieczeczenstwem Sokołów.
  Ciekawe kto teraz przyjdzie sprzątać na PGE do Sokołów?!

 9. Telenowela odcinek 1353…

 10. Cud jednak nieotruta. Tzw fachowcy którzy tylko by zaistnieć plotą bzdury a później ani słowa że nie mają o tym pojęcia i kłamali

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112