Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Podaruj mi życie!” Odwiedź Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i dołącz do DKMS

Od 5 do 9 grudnia w godzinach od 9.00 do 17.00 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie organizuje rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzoną przez fundacje DKMS.

Na czym polega oddawanie komórek macierzystych?

Komórki macierzyste, niezwykle istotne dla zapewnienia funkcji życiowych, obecne są w dużych ilościach w szpiku kostnym talerza kości biodrowej (nie w rdzeniu kręgowym!). Jeśli Dawca w wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego, kwalifikuje się do poprania, wówczas komórki macierzyste pozyskiwane mogą być na dwa różne sposoby:

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – przed pobraniem przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G – CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem dożylnym do organizmu. Metoda ta jet stosowana jest przez DKMS od 1998 roku i nie wymaga hospitalizacji. W ten sposób odbywa się 80% wszystkich pobrań.

2. Pobór szpiku kostnego – od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!) około jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera około 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu około dwóch tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle jeden dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje przez 3 – 3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilki dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych, uzależniona jest od stanu oraz potrzeb chorego na białaczkę Pacjenta. W obu przypadkach wszelkie koszty powstałe wskutek poddania się procedurze pobrania komórek pokrywane są ze środków Fundacji DKMS.

W jaki sposób możesz zostać Dawcą?

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, regularnie przyjmujące leki lub osoby, których sytuacja zdrowotna nie jest jasna, powinny skonsultować swoją rejestrację z pracownikiem DKMS.

Przyjdź na jedną z poniższych lokalizacji i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych! Dołącz do nas. Uratuj komuś życie!

Terminy:
05. 12. – 06. 12. (poniedziałek, wtorek) – wydział Agrobioinżynierii, hol główny, Agro II,
ul. Akademicka 15
07. 12. (środa) – wydział Inżynierii Produkcji, Centrum Innowacji Wdrożeniowej,
ul. Głęboka 31
08. 12. (czwartek) – wydział Medycyny Weterynaryjnej, ul. Akademicka 13
09. 12 (piątek) – Centrum Sportowo – Rekreacyjne, ul. Głęboka 26

Liczymy na Państwa i Wasze Drodzy Studenci wsparcie w walce z nowotworami krwi. Razem możemy więcej!

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi

Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3 – 4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!!!

2016-11-29 19:42:45
(fot. mat. org.)

5 komentarzy

  1. Patelniaze to pseudo kierowcy sezonowi na trasie Lublin Lagow. Mozna ich porownac do typowego kierowcy PkS a na radyjku to zero kultury, ale nie ma co sie dziwic jak jezdza po polach. Oderwani z kontekstu.

  2. szkoda tylko, że nie można zaznaczyć, że zgadza się jedynie na pobranie z krwi obwodowej.

    • i później jest rozczarowanie potencjalnego biorcy bo się okazuje, że dawca owszem jest ale nie zgadza się na pobranie szpiku z kości…

  3. przeciez lekarze powinni pomagac!ile % lekarzy podpisalo ze oddadza szpik potrzebujacej osobie?wiekszosc lekarzy prawnikow ministrow premierow w PL to zydzi.nie udowodnie tego i dlatego napisze ze prawdopodobnie tak jest i tez to ze sie z takich dawcow smieja-nie kazdy ale wiekszszosc.kiedys zaslablem i mnie wiezli aby pobrac szpik ..jechalem z gosciem ktoremu pobrali i przez to byl na wozku inwalidzkim-nie zgodzilem sie.jestem zdrowy do dzis.

Z kraju