690 680 960

Pod Zamościem powstaje Pułk Przeciwlotniczy. Już jest wyposażany w nowoczesny sprzęt (zdjęcia)

Z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Bena Wallace’a, Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii odbyło się przekazanie żołnierzom nowoczesnego sprzętu do zwalczania zagrożeń powietrznych. 18.Pułk Przeciwlotniczy jest pierwszym użytkownikiem tego systemu.

W Sitańcu koło Zamościa trwa formowanie 18.Pułku Przeciwlotniczego. Zgodnie z założeniami, ma on być trzonem obrony przeciwlotniczej. Plany wskazują, że zostanie od podstaw wyposażony w najnowsze uzbrojenie. We wtorek w jednostce odbyło się przekazanie żołnierzom sprzętu systemu „mała NAREW”, W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Ben Wallace, Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii. Szef MON zatwierdził również umowę ramową na system „Pilica +”.

Obecność przedstawicieli resortów obrony obu państw związana była z tym, że zestaw mała NAREW składa się z elementów produkowanych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Z naszego kraju pochodzą radary i ciężarówki, brytyjskie są wyrzutnie i rakiety. Żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego będą pierwszymi użytkownikami tego systemu. W przyszłym roku trafi on również do dywizjonu z Elbląga, który wchodzi w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Mariusz Błaszczak nie ukrywa, że wzmacnianie zdolności zwalczania zagrożeń powietrznych, w tym głównie rakietowych pocisków manewrujących, odbywa się w trybie przyśpieszonym. Ma to związek z sytuacją, jaka panuje za naszą wschodnią granicą.

– Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się na Ukrainie. Wiemy jakimi metodami posługują się Rosjanie, którzy atakują Ukrainę, wiemy jak budowana jest odporność armii ukraińskiej i nie mamy wątpliwości co do tego, że obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa stanowi ważny element bezpieczeństwa. Dlatego rozpoczęliśmy proces współpracy z Wielką Brytanią, który zaowocował po pierwsze tym, że żołnierze otrzymali certyfikaty do służby na nowym sprzęcie, a na wyposażenie Wojska Polskiego wchodzą elementy „Małej NARWI” – mówił szef MON.

Z kolei Ben Wallace przypomniał, iż jest to kolejny etap współpracy Polski i Wielkiej Brytanii. Jesienią ubiegłego roku wojska brytyjskie wzmocniły Wojsko Polskie na granicy polsko-białoruskiej. Rozmieściły na terenie naszego kraju również zestaw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Sabre, biorą też udział we wspólnych szkoleniach oraz ćwiczeniach.

– Kiedy Białoruś zdecydowała wykorzystać ludzkie cierpienie w walce z Polską, było to dla nas naturalne i oczywiste, żeby pomóc Polsce w tej obronie. Gwarantuję, że dalej będziemy wspierać Polskę, zapewniając między innymi bezpieczeństwo lotnisk. Zdecydowaliśmy o przedłużeniu stacjonowania w Polsce zestawów średniego zasięgu Sky Sabre. Po to, żeby Polska mogła w sposób skuteczny mogła realizować cele logistyczne na rzecz Ukrainy i żeby było to bezpieczne – dodał Ben Wallace.

Głównym zadaniem systemu „mała Narew” będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA na małych wysokościach funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.

W skład zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „mała NAREW” wchodzi: zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna SOŁA, urządzenie kierowania uzbrojeniem ZENIT, 3 wyrzutnie iLauncher na podwoziu JELCZ, 2 samochody transportowo-załadowcze na podwoziu tego samego producenta oraz efektory CAMM, zapewniające wymagane przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjne. Wraz z systemami obrony przeciwlotniczej „mała NAREW” w ramach umowy zakontraktowano pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz wsparcie wykonawcy w procesie eksploatacji sprzętu wojskowego.

(fot. MON)

33 komentarze

  1. Opozycja chce żebyśmy w razie wojny od razu się poddali.

  2. Nie trzeba wroga sami się pozagryzacie w komentarzach.

  3. Ale tu ruskich trolli. My was w tydzień pogonimy na syberię.

  4. Jak tu ruskie wyją. Sami się zapijają na tej swojej wojnie. Do wiosny z rasiji nic nie zostanie.

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas