Piątek, 25 kwietnia 202525/04/2025
690 680 960
690 680 960

Organizacje ekologiczne stają w obronie wilków. Podkreślają, że polowania nie rozwiążą problemu

Organizacje ekologiczne zaproponowały, aby postulowaną kontrolę populacji wilków w Polsce poprzez ostrzał, zamienić na działania, które w rzeczywisty sposób mają się przyczynić do zmniejszenia liczby konfliktów na linii człowiek-wilk. Wśród sygnatariuszy apelu jest lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Blisko 30 organizacji zajmujących się ochroną przyrody i dobrostanem zwierząt z całego kraju wystosowało wspólne stanowisko w sprawie ochrony wilka w Polsce. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie ścisłej ochrony tych zwierząt. Jak podkreślono, związane jest to z obserwowaną w ostatnich miesiącach rosnącą presją środowiska łowieckiego, mającego na celu zniesienie ochrony gatunkowej wilka w naszym kraju. Oprócz apeli o wznowienie „pozyskania łowieckiego” tych zwierząt, jednocześnie ma być prowadzona akcja manipulacji społeczeństwa poprzez m.in. powielanie niesprawdzonych informacji w komentowaniu wydarzeń z udziałem tych zwierząt.

Nikt nie zaprzecza, że dochodzi do konfliktów związanych z wilkami, jednak zaapelowano, aby oceniając ich faktyczny poziom nie opierać się na sensacyjnych doniesieniach, gdyż niejednokrotnie ich celem ma być wzbudzanie niepokoju. Mają za tym stać osoby zainteresowane zmianą statusu prawnego tego gatunku. Przede wszystkim należy polegać na wiedzy ekspertów i badaniach naukowych a także istniejących już dobrych rozwiązaniach i praktykach.

Zwrócono również na szereg korzyści dla przyrody, rolnictwa i gospodarki leśnej związanych z obecnością wilków w ekosystemie. Wymieniono m.in. dużą rolę w ograniczaniu populacji saren i jeleni, pomoc w walce z ASF poprzez redukcję liczebności dzików, czy nawet ograniczanie szkód czynionych przez bobry.

Przyrodnicy podkreślają również, że przywrócenie polowań na wilki w żaden sposób nie rozwiąże problemu. Odstrzał pojedynczych osobników doprowadzi bowiem do rozbicia grup rodzinnych, co w efekcie przyczyni się do wzmocnienia gatunku. Przypomniano jednocześnie, że obecnie wiele wilków w Polsce ginie pod kołami samochodów jak też w wyniku nielegalnego zabijania ich z broni myśliwskiej.

Organizacje zaproponowały, aby postulowaną przez Polski Związek Łowiecki kontrolę populacji wilków w Polsce poprzez ostrzał, zamienić na działania, które w rzeczywisty sposób mają się przyczynić do zmniejszenia liczby konfliktów na linii człowiek-wilk. Wskazano tu na utrzymanie ścisłej ochrony gatunkowej wilka dla umożliwienia tym drapieżnikom pełnienia istotnej ekologicznej roli w naszych lasach i dostarczania usług ekosystemowych. Kolejnym krokiem ma być wzmocnienie rozwiązań prewencyjnych, polegających m.in. na: bardziej powszechnym wprowadzaniu sprawdzonych praktyk i metod ochrony inwentarza, lepszej egzekucji przepisów dotyczących składowania i utylizacji odpadów w fermowych hodowlach zwierząt gospodarskich, budowie przejść dla zwierząt na drogach.

Mowa jest również o zacieśnieniu współpracy między służbami ochrony przyrody, organizacjami przyrodniczymi, policją i prokuraturą w zakresie zwalczania nielegalnego zabijania wilków. Do tego dochodzi przeprowadzenie przez organy odpowiedzialne za ochronę gatunkową wilka w porozumieniu z naukowcami i organizacjami przyrodniczymi szerokiej kampanii edukacyjnej dotyczącej koegzystencji ludzi i wilków. Znacznie pomóc ma również utworzenie dobrze przeszkolonych i wyposażonych służb interwencyjnych ściśle współpracujących z GDOŚ i RDOŚ prowadzących profesjonalne działania w sytuacjach konfliktowych, w oparciu o status prawny tego gatunku, wypracowane z naukowcami standardy i metody postępowania w zależności od genezy i stopnia konfliktu, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania dostępnych i uzasadnionych w danej sytuacji metod alternatywnych wobec odstrzału.

Obecnie szacunki mówią, iż w całym kraju żyje ponad 2 tys. wilków. Zwierząt tych z roku na rok przybywa, przez ostatnie 10 lat ich liczba zwiększyła się czterokrotnie. W województwie lubelskim wilki zamieszkują m.in. Roztoczański Park Narodowy, w Lasy Janowskie, lasy w okolicach Chełma i Łukowa czy też Puszczę Solską. Jednak napotkać je można również w innych częściach naszego regionu. Są to jednak pojedyncze osobniki przemieszczające się w poszukiwaniu nowych miejsc do zamieszkania. Wśród sygnatariuszy apelu jest lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

(fot. Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”)

43 komentarze

  1. Ocena: 0

    Ciekawe jakie to „sprawdzone metody i praktyki ochrony inwentarza” proponują ci ekologiści. Budowanie zeriby wzorem Murzynów?

    • Pozwolić robić co się chce, włącznie ze zjadaniem ludzi. Aż taka tolerancja jest potrzebna w społeczeństwie, dopiero wtedy zaakceptuje się pewny naród wy*rany, takie s…… są

  2. Pomoc w walce z ASF poprzez roznoszenie wirusa ?? Niech ci pseudo ekolodzy skończą najpierw podstawówkę !

  3. Ocena: 0

    Oszołomy siedzą z daleka od natury z pilotem i klawiaturą przed sobą i wiedzą co jest dobre a co złe , jeszcze dojdzie do takiej sytuacji źe ekstrementy ludzkie będą pod ochroną , bo to naturalna wydzielyna i potrzebna jest dla przyrody.

  4. Łapy precz od wilków, dzikusy. Wszystko by wytłukli psychole zafajdane z małymi wackami ??

  5. Czyli oswajać wilki i traktować jako psy pokojowe>

  6. Jerzy-ku, gdzie jest napisane, że planeta Ziemia jest na wyłączność dla największego szkodnika, człowieka? ? ?

  7. Ocena: 0

    Należy zostawić wilki w spokoju, a przeprowadzić radykalny odstrzał lempartów, które są o wiele bardziej groźne.

  8. ekoterrorysci zieloni wszalkiej masci to stan umysłu oderwani od rzeczywistosci- gdyby choc rok funkcjonowali w rzeczywistosci np biszczadach dogladajac samotnie noca stada owiec przy wyciu watachy wilkow to diametralnie zmieniliby oglad swiata atak lewituja w swoich 4 scianach bloku i fantazjuja -ktos musi regulowac populacje! tak jak to sie dzieje na całym swiecie! strzela sie do łosi -,, Ta statystyka pokazuje jak szybko wzrastała populacja łosia w Szwecji, zakładając że corocznie odstrzeliwuje się od 1/4 do 1/3 łosi.””””zrodla podaja ok.100 tyś łosi idzie na odstrzaał!!!!! w ramach rgulacji podłowia! a unas zabic łosia-kryminał! tak samo z wilkami! sens- maja odławiac zwierzyne stara chora padlina ale skoro brak żeru i terroryzuja całe wsie zabijajac owce a nawet krowy i teraz atatakujac ludzi-to juz jest choooooore!

  9. Plandema?
    Plandemia.

  10. strzelać, strzelać ,strzelać jedyne poprawne rozwiązanie

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia