Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Odwiedzą ponad 200 placówek w ramach programu Nauka dla Ciebie

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Centrum Nauki Kopernik po raz czwarty ruszyło z bezpłatnymi zajęciami dla szkół w ramach programu Nauka dla Ciebie. W tym roku planowane jest odwiedzenie ponad 200 placówek (cały czas można się zgłaszać). Zajęcia obecnie zdalne, ale kiedy tylko sytuacja pozwoli wyjadą Naukobusy.

Sztuka kamuflażu to tylko jeden z fascynujących tematów zajęć e-Laboratoria. 11 lutego uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Samoklęskach w powiecie lubartowskim połączą się na żywo z Centrum Nauki Kopernik i sami sprawdzą, jak działają prawa nauki. Dzieci skorzystają z zajęć e-Laboratoria.

To wyjątkowo popularny format. Z laboratoriów Centrum Nauki Kopernik prowadzone są zajęcia chemiczne, fizyczne czy geograficzne. Dzieci wykonają proste doświadczenia z przedmiotów dostępnych pod ręką, np. zbudują świecącą diodę.

Aktywnie i z zaangażowaniem

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Samoklęskach udowodnią, że eksperymentować można wszędzie, także w domu. W ramach zajęć samodzielnie zbudują świecącą diodę, dowiedzą się, jak zbadać właściwości wody lub wraz z edukatorami Centrum Nauki Kopernik sprawdzą, jak z pomocą zwykłej tabletki musującej przeprowadzić proste doświadczenie.

Wielka zaletą e-Laboratoriów jest to, że ich uczestnicy aktywnie angażują się w proces uczenia się, a potrzebne do eksperymentowania akcesoria (przedmioty codziennego użytku) mogą łatwo znaleźć w domu. Dodatkowo nauczyciele z tej szkoły wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach poświęconych eksperymentowaniu w świecie wirtualnym. Warsztaty będą inspirujące i pomogą nauczycielom w dalszej pracy.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe

Szkoła z Samoklęsk to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystają z jednego z trzech formatów zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół w procesie nauczania i zwiększenie kompetencji badawczych uczniów.

Zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów: wymagało to zaprojektowania nowych rozwiązań dydaktycznych. Wprowadzono takie, które wzbudzają ciekowość uczniów i wspierają ich w nauce, a przy tym nie tylko wpisują się w podstawę programową, ale także odciążają nauczycieli (nie wymagają dodatkowego przygotowania z ich strony). Zajęcia sprawdzą się w szkołach działających w systemie zdalnym, stacjonarnym i hybrydowym.

Chętni do wzięcia w nich udziału mogą zarejestrować się na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

 

Odwiedzą ponad 200 placówek w ramach programu Nauka dla Ciebie

Centrum Nauki Kopernik

Odwiedzą ponad 200 placówek w ramach programu Nauka dla Ciebie

Centrum Nauki Kopernik

(fot. Marianna Kulesza/Centrum Nauki Kopernik)

Komentarze wyłączone

Z kraju