Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Obywatele Ukrainy już nie tak chętnie wybierają województwo lubelskie na miejsce pracy

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Liczba cudzoziemców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne w skali Polski od lat systematycznie rośnie. Na koniec maja było to 628 tys. osób. Nieco inaczej sytuacja wygląda w województwie lubelskim.

W październiku ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w regionie zanotował najwyższą dotychczas liczbę cudzoziemców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne – 17 957 osób. W kolejnych miesiącach w bazach ubezpieczyciela obcokrajowców najpierw nagle ubyło (o ponad 900 osób), później znów powoli zaczęło przybywać. Ich liczba nie wróciła jednak do poziomu z października. Na koniec maja cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w woj. lubelskim było 17 780. Z danych wynika, że obcokrajowcy na miejsce pracy najrzadziej wybierają regiony położone na wschodzie kraju, a najczęściej Mazowsze.

Mniej Ukraińców, więcej Białorusinów

Chociaż liczba cudzoziemców ubezpieczonych w lubelskim ZUS wydaje się powoli stabilizować, to zmieniła się ich struktura. Od października do maja zmalała liczba obywateli Ukrainy (z prawie 12,8 tys. osób do niecałych 11,7 tys.). Lukę po nich częściowo wypełnili obywatele innych państw, głównie Białorusini. Największy odsetek ubezpieczonych w Polsce Białorusinów pracuje na Mazowszu, w drugiej kolejności w woj. podlaskim, a w trzeciej – właśnie w woj. lubelskim. Liczba obywateli Białorusi ubezpieczonych w Lubelskiem wzrosła z 3,4 tys. do ponad 4 tys. osób. W regionie przybyło również pracujących legalnie Mołdawian (z 57 do 162 osób) oraz Gruzinów (z 99 do 145 osób).

Kim są ubezpieczeni cudzoziemcy?

Dwie trzecie z nich to mężczyźni. Prawie połowa ubezpieczonych ma od 25 do 39 lat. Największą grupę stanowią osoby zatrudnione na umowę o pracę. Rosnąca, choć nadal mniejsza, jest grupa zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, głównie zlecenia. Niewielu jest prowadzących własną działalność gospodarczą, a najmniej ubezpieczonych zgłoszonych jako osoby bezrobotne.
Obcokrajowcy pracują przede wszystkim w agencjach pracy tymczasowej, usługach związanych ze sprzątaniem i zagospodarowaniem zieleni, przetwórstwie przemysłowym, transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie.

Płacą składki, mają świadczenia

Cudzoziemcy wkładają do polskiego systemu ubezpieczeń więcej niż z niego wyjmują. Z analiz ZUS wynika, że mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce płacą składki od niższych wynagrodzeń niż Polacy. W grudniu 2018 roku cudzoziemcy opłacali składki od wynagrodzeń wynoszących średnio 2,7 tys. zł, a ogół ubezpieczonych – średnio od 3,7 tys. zł. Stanowią też niewielki odsetek w całości ubezpieczonych, więc ich wkład w polski system emerytalno-rentowy wyniósł w ubiegłym roku mniej niż 3% w stosunku do ogółu składek.
Każda osoba, która płaci składki na ubezpieczenia społeczne, nabywa prawo do różnych świadczeń z ZUS. Na koniec grudnia Zakład wypłacał emerytury i renty 6 tysiącom obcokrajowców (w tym: 4,8 tys. emerytur, 0,4 tys. rent z tytułu niezdolności do pracy oraz 0,8 tys. rent rodzinnych). To zaledwie 0,08% z ogółu świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych w tym czasie przez ZUS.

Średnia emerytura lub renta dla cudzoziemca wynosiła w grudniu 1,1 tys. zł, podczas gdy średnia dla ogółu klientów ZUS wynosiła 2,1 tys. zł. To skutek niższych wynagrodzeń obcokrajowców i krótszych okresów ubezpieczenia. Wydatki na zasiłki chorobowe, opiekuńcze i macierzyńskie dla cudzoziemców to również margines (0,7% z ogółu wypłaconych zasiłków).

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

 1. Głupi uśmiech na piance piwa

  To nic tylko się cieszyć ? adijos droga wolna Lublin się cieszy niezmiernie ????

  • Kolega się chyba zatrzymał w latach 80 z tym myśleniem. Głupiś jak niepodkuty but. Bez imigracji (a na pewno lepsza ze wschodu niż wiadomo skąd) nasz system emerytalny wywali się zbity pysk. I tak mu za dużo nie brakuje. Zresztą identyczna sytuacja jest w większości krajów rozwiniętych. Jak nasi „biznesmeni” próbują ich oszukiwać na wszystkim, to pójdą pracować tam, gdzie ich będą lepiej traktować. A u nas zostanie po staremu – ściana wschodnia-głębokie zad**ie.

   • Tak, zamknąć wszystkich prywaciarzy i zamknąć granicę. Pracę mają dawać tylko urzędy, pieniądze się wydrukuje.

 2. to tylko pokazuje jaka nędza jest w naszym regionie, skoro ukraińcy już nie chcą tu pracować

  • A nasi pożal się boże lubelscy biznesmeni (w swoich nowiutkich wypasionych ałudi i bmw oraz podmiejskich willach) kombinują jak zatrudnić koreańców (z północy), chińczyków, hindusów itp. Ci prawdziwi patrioci co to utrzymują ten kraj ani myślą polskiemu pracownikowi zapłacić naprawdę godziwie by chciał pracować a nie kombinować. Tylko tak fajnie się jeździ nowym wypasionym suvem i mieszka w luksusach a trzeba by się podzielić z innymi. Ostatnio podano, że rzeczywiste średnie wynagrodzenie na wschodzie Polski to ok. 2200 zł na rękę. Przy galopujących cenach i wielu towarach droższych niż w bogatszej części kraju to grosze. Ciekawe czy taki biedny biznesmen wiedziałby jak za te pieniądze przeżyć i utrzymać rodzinę?

 3. Co się dziwić pracowałem w Lublinie A kolega w łodzi jedna firma różnica w zarobkach ponad 1000 zł pytam czemu?Bo to jest Lubelszczyzna.

 4. Cudzoziemcy wkładają do polskiego systemu ubezpieczeń więcej niż z niego wyjmują. Z analiz ZUS wynika, że mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa.????Ten cały ZUS to dobra mafia państwowa.A ile wyjmie Polak w/g statystyk?????

 5. tak zus to mafia , emerytury to ściema , tego kraju już nie ma , tylko podatki zusy i inne lichwy , podatek w podatku mój bratku ,

 6. Problem jest złożony. Nasi pracodawcy płacą mniej to fakt druga sprawa to mniejszy rynek pracy dla kobiet. Proszę zagłębić się w analizy i mentalność tej nacji. Wyjeżdżają osoby młode głownie pary albo młode rodziny. Cześć komentujących pokazuje swoje zaściankowe myślenie i zawiść typowa właśnie dla obywateli Ukrainy! Potrzeba nam taniej siły pracowników. Lepiej jeśli będą to narodowości kulturowo nam bliższe chyba ze chcemy mieć gett na wzór. tych z zachodniej UE! Uważam ze mam prawo wskazywać palcem nieuświadomionym ponieważ prowadzę firmę zatrudniająca ukraińskich pracowników, miałem tez przypadki napaści czy włamań do moich aut w zachodniej europie przez właśnie imigrantów. Wypowiadający się proszę trochę zwiedzić tylko europy i przestaniecie narzekać na bezpieczeństwo i atmosferę w PL. Więcej współczucia dla rodaków i wyciągania reki do ludzi w potrzebie a nie głowa odwrócona albo w tele!. Więcej śmiałości w ustawaniu mniejszości w naszym kraju a będzie dużo lepiej z zarobkami tez ale na wszystko trzeba czasu.

 7. To ci lubelscy przedsiębiorcy gownozjady będą mieli problem

 8. I bardzo dobrze. Niech sp… ubogacać Niemcy.

 9. Lublin to już praktycznie Ukraina. Nie wiem czy zarobki nie podobne. Na produkcji przy Mełgiewskiej czy w strefie na felinie: 1600+

 10. Na Lubelszczyźnie to pewnie wołali by jakieś dziecko piła rozplatac.