Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 84. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę (zdjęcia)

W niedzielę w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Ofiarom agresji sowieckiej poległym na Kresach Wschodnich, zamordowanym przez NKWD, zmarłym na zesłaniu i w łagrach Sybiru oddał hołd wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz pozostali uczestnicy uroczystości.

Sowiecka napaść na Polskę

17 września 1939 r. wojska Armii Czerwonej wkroczyły na tereny Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc wcześniej zawarty polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując jednocześnie ustalenia zawarte w tajnym protokole podpisanym w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy.

– Dzisiaj łatwiej zrozumieć Europie czy współczesnemu pokoleniu 17 września 1939 r. To napaść Sowietów, która doprowadziła przede wszystkim do eksterminacji polskich elit. To było pierwsze zadanie, które wykonywała Armia Radziecka. To było uśmiercenie, zamordowanie polskich elit, po to aby Polska nigdy nie mogła odrodzić się jako suwerenny kraj – podkreślał dyrektor lubelskiego IPN Robert Derewenda.

Uroczystości na Placu Litewskim

Niedzielne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę agresję Rosji sowieckiej na Polskę odbyły się na placu Litewskim przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

– Na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego w 25. miejscach pamięci ofiar prześladowań ze strony sowietów, zaciągnięte zostały Warty Pamięci. Na 25 tych miejsc, gdzie wystawiono warty, 13 to miejscowości z województwa lubelskiego. Miejscami hołdu i pamięci stały się dzisiaj te miejscowości i wsie, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców – mówił Lech Sprawka.

– Stosunki z wielkimi mocarstwami muszą się odbywać na równych i sprawiedliwych zasadach. Nigdy nie może się to odbywać kosztem sprzedaży polskich interesów, dlatego też jest wołanie do całego polskiego narodu o jedność celu budowania siły militarnej, gospodarczej i tożsamościowej. Tendencji imperialnych mocarstw pewnie nigdy nie będziemy w stanie zlikwidować, ale możemy się im przeciwstawić wtedy, kiedy będziemy razem i zbudujemy wspólnotę silną militarnie, gospodarczo i tożsamościowo. To jest jedyna recepta na poskromienie próby wpływania na to, w jakie sposób ma wyglądać nasze, polskie życie – dodał wojewoda.

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r., obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Uroczyste obchody w Lublinie odbyły się pod Pomnikiem Matki Sybiraczki na Placu Dzieci z Pahiatua. Prezes lubelskiego Związku Sybiraków wręczył medale pamiątkowe „95 rocznica powstania Związku Sybiraków”. W dowód zasług wniesionych w działalność organizacji medalem został uhonorowany wojewoda lubelski Lech Sprawka.

(fot. LUW)

27 komentarzy

  1. Jakoś nie widzę nigdzie flag waszych przyjaciół z Ukrainy. To chyba jedyne miejsce gdzie ich niema. To niedorzeczność ?

  2. A jak by tak napisać że to Armia Czerwona?

Dodaj komentarz

Z kraju