Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 100. rocznicy bitwy kawaleryjskiej w Komarowie. Sobotnie manewry z udziałem ponad 500 koni (wideo)

W Komarowie w piątek rozpoczęły się obchody 100. rocznicy bitwy kawaleryjskiej z czasów wojny polsko – bolszewickiej. W sobotę jedną z atrakcji były próby kawalerii z udziałem ponad 500 koni.

W sobotę w Wolicy Śniatyckiej odbyły się próby kawalerii z udziałem ponad pół tysiąca koni. Były to przygotowania do głównych obchodów 100. rocznicy bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem.

Najważniejszym dniem obchodów jest niedziela 30 sierpnia. W materiale filmowym zobaczycie kawalerzystów podczas manewrów na polach Wolicy Śniatyckiej, gdzie rozegrała się bitwa.

Rekonstrukcja historyczna przedstawia bitwę 1920 roku, podczas której starły się ze sobą bolszewicka 1 Armia Konna z polską 1 Dywizją Jazdy. Była to największa bitwa konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej, co więcej, stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”, które od 2007 roku konsekwentnie dba o upamiętnienie Bitwy pod Komarowem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego historycy wojskowości uznali bitwę pod Komarowem jako jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej, obecnie tylko dwa z tych miejsc znajdują się w granicach Polski: Grunwald i właśnie Komarów.

Wydarzenie zostało objęte: Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, patronatami honorowymi Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

(fot. wideo Ryszard Molas)

3 komentarze

  1. Master of the Mystic Arts

    Dla mnie konie to przeżytek. Marnowanie pieniędzy podatników i męczenie koni. Przy takim postępowaniu to my nigdy nie wkroczymy w 22 wiek. Nieopłacalne stadniny, męczenie koni na wyścigach i wycieczkach dla turystów w Zakopanem. Nie jestem „Ekologiem” ale konie w wielu przypadkach są trzymane w złych warunkach w oboro-stodołach. No chyba że niektórzy rolnicy chcą zamienić swoje Traktóry kupione za dopłaty unijne na konie to jestem „Za”.

    • Dla mnie starzy ludzie to przeżytek. Marnowanie pieniędzy podatników i męczenie starych ludzi. Przy takim postępowaniu to my nigdy nie wkroczymy w 22 wiek. Nieopłacalne domy starców, męczenie starych ludzi w domach i szpitalach. Nie jestem „lekarzem” ale w wielu przypadkach starzy ludzie są trzymani w złych warunkach w domach opieki społecznej. No chyba że niektórzy politycy chcą zamienić swoich wyborców naciągniętych na dopłaty unijne na starych ludzi to jestem „Za”.

Z kraju