Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe vs używane części samochodowe

Złośliwość rzeczy martwych. Awaria, która towarzyszy każdemu pojazdowi mechanicznemu. Nic nie trwa wiecznie, a eksploatacja samochodu to w końcu naturalny proces. Co jakiś czas, prędzej czy później, po prostu trzeba wymienić niektóre części. Trzeba to jednak robić z głową, wbrew zasadzie „byle taniej”.

Kierowca, który chce naprawić samochód zawsze staje przed niełatwym wyborem: kupić nowe części, czy zdecydować się na tańsze, używane podzespoły? Nieduża zasobność portfela Polaków zwykle kieruje ich w stronę tych drugich. Czy kupowanie używanych części samochodowych jest jednak bezpieczne? Jakie ryzyko niesie ze sobą ich zastosowanie?

Dlaczego części ulegają zużyciu?

Według TNS Polska przeciętny Polak pokonuje samochodem ponad 10 tys. km rocznie. To, że co drugi posiada samochód używany, często kilkuletni, to z kolei żadne odkrycie. Dla niektórych podzespołów w aucie oznacza to jedno – zużycie eksploatacyjne. W końcu nadchodzi moment, w którym dana część ewidentnie przestaje działać i jazda samochodem staje się nad wyraz niebezpieczna. Ponadto nie ma reguły, która sztywno określiłaby, kiedy się coś popsuje. Czasami wystarczy najechać na wyrwę w drodze, by uszkodzić np. elementy zawieszenia.

Skąd popularność części używanych?

Podstawowa zaleta części używanych to niska cena. Niestety, zwykle na tym się kończy. Niższa cena podzespołów używanych rzadko przekłada się bowiem na jakość i stosunkowo szybko stan techniczny pojazdu okazuje się ponownie wadliwy. Używane części samochodowe cieszą się jednak w naszym kraju dużym zainteresowaniem. Nie da się ukryć, wszystkim rządzi rachunek ekonomiczny i prędko się to nie zmieni, nawet mimo dobrze rozbudowanego rynku części zamiennych. Jeżeli zdecydujecie się na zakup używanego podzespołu to upewnijcie się, że kupujecie z pewnego źródła i macie prawo zwrotu. W przeciwnym przypadku lepiej dołożyć kilka złotych i kupić nowy zamiennik. Kupowanie części samochodowych u osób prywatnych w Internecie jest bowiem zbyt ryzykowne.

Jakich części używanych nie wolno montować?

Decydując się na zakup części używanych, należy kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że nie wszystkie podzespoły używane można ponownie zamontować w samochodzie. Uchwalone zostało w tym celu stosowne rozporządzenie Ministra Infrastruktury, w który sporządzono wykaz części samochodowych, których nie można powtórnie montować, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W przypadku niektórych podzespołów jest to więc po prostu niezgodne z prawem. Do części, z których zabrania się korzystać ponownie należą:

  • poduszki powietrzne,
  • elementy układu hamulcowego tj. klocki, szczęki i przewody hamulcowe,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • tłumik układu wydechowego,
  • przeguby zawieszenia i układu kierowniczego,
  • elementy instalacji gazu,
  • typowe części eksploatacyjne tj. filtry, płyny eksploatacyjne, pióra wycieraczek,
  • układy elektryczne, które wchodzą w skład systemów bezpieczeństwa tj. ABS, ESP, TC,
  • immobilisery oraz transpondery,
  • katalizator i zawór EGR,
  • przewody paliwowe,
  • kondensatory zawierające PCB,
  • odradza się także kupowania używanych elementów zawieszenia i układu kierowniczego.

Jakość wspomnianych podzespołów trudno dokładnie ocenić, a mają one zbyt duży wpływ na poziom bezpieczeństwa. Ponadto należy mieć na uwadze to, że większość z nich współpracuje z innymi częściami, już zainstalowanymi w samochodzie. Ze względu na zamontowanie używki, mogą pojawić się pewne niedogodności jeżeli chodzi o współpracę poszczególnych części, a to z kolei przekłada się na nieprawidłowe działanie niektórych układów w samochodzie. Dlatego warto przemyśleć zakup używanej części, nim będzie za późno.

Dlaczego lepiej kupować nowe części?

Zakup nowych podzespołów to najpewniejsza inwestycja. Nowe części zamienne do samochodów produkowane są w fabrykach danego koncernu i często nie różnią się niczym od tych, które trafiają na pierwszy montaż wyposażenia fabrycznego – tłumaczy specjalista z NoweCzesci.pl. Zalety zakupu i montowania nowych części są dosyć oczywiste:

  • jakość i wiarygodność – wszystkie oferowane części posiadają stosowne atesty i certyfikaty, co daje nam pewność, że kupujemy dobry produkt;
  • bezpieczeństwo – dla wielu podstawowa kwestia. Nowe części to wysokiej jakości podzespoły, które gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy;
  • dobra cena – niekiedy zakup nowego zamiennika to zaledwie kilka lub kilkanaście złotych różnicy względem części używanych;
  • gwarancja – 24 miesiące gwarancji na zakupiony podzespół.

Najtańsze części używane do samochodu kupimy w sieci. Warto jednak pamiętać, by nie oszczędzać na samochodzie, tym bardziej, że ceny nowych zamienników są często niewiele wyższe. Inwestycja w przyszłość – Twój wybór.

Komentarze wyłączone

Z kraju