690 680 960

Nocne atrakcje na niebie. Zorza polarna i rój Drakonidów

Po raz kolejny jest szansa na ujrzenie nad naszym regionem zorzy polarnej. Wczoraj zjawisko było widoczne nawet w regionach południowych Polski.

Wczoraj w nocy nad Polską było dosyć dobrze widoczne zjawisko zorzy polarnej. Około godziny 21 nad terenami północnymi kraju zorza była widoczna najlepiej i w miarę upływu czasu zjawisko przesuwało się, nawet w regiony południowe.

Zorza była widoczna między innymi nad takimi miastami jak Gdańsk, Olsztyn, Suwałki a także Białystok. Burza geomagnetyczna na słońcu, która daje znać o sobie w ten sposób, może nadal się wzmacniać i jest szansa około 20-30 %, że zjawisko może być widoczne na Lubelszczyźnie, także dzisiejszej nocy.

Lubelscy Fani Burz przesłali do nas zdjęcie od swojego Czytelnika zrobione minionej nocy w rejonie Wierzchowisk (zdjęcie powyżej).

Zasięg występowania zorzy polarnej można obserwować na tej stronie – http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Oprócz tej atrakcji dzisiejszej nocy polecamy spojrzeć głębiej w niebo. Dzisiejszej nocy pojawią się na nim Drakonidy (DRA) zwane też Giacobinidy. To coroczny stały rój meteorów o aktywności między 6 października a 10 października i maksimum przypadającym na 8 października. Tej nocy będzie można zaobserwować od 10 do 20 meteorów na godzinę. Aby ujrzeć meteory warto spojrzeć w stronę gwiazdozbioru Smoka.

Rój Drakonidów jest pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner, która obiega Słońce co 6,5 roku. Około 1900 roku kometa przecięła orbitę Ziemi, pozostawiając po sobie meteory. Drakonidy najczęściej wpadają w ziemską atmosferę i całkowicie się spalają. Rzadko kiedy docierają do powierzchni Ziemi.
2015-10-08 19:09:44
(fot. LFB nadesłane Adrian Bubicz)

2 komentarze

  1. A na której części nieba jest gwiazdozbiór Smoka do qrwy nędzy? Z 90% społeczeństwa wie jak wygląda Wielka Niedzwiedzica a może tylko i z 10.

Kursy walut

  • USD 4.4834zł 0.1%
  • GBP 5.438zł -0.28%
  • EUR 4.6968zł -0.06%
  • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ