690 680 960

Nikt nie chce zbudować pumptracku

Nie udało się rozstrzygnąć przetargu na wykonanie pro­fesjonalnego toru dla rowerzystów w Świdniku. Wszystko dlatego, że nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana realizacją inwestycji.

Na ten roku zaplanowano w Świdniku budowę pumptracku, czyli profesjonalnego toru dla rowerzystów. Korzystać z niego będą mogli również rolkarze, wrotkarze i deskorolkarze. Inicjatywa, aby tego typu obiekt został zbudowany, wyszła od działającego już od dekady Klubu Rowerowe­go „Alfa”. Chodziło o stworzenie miejsca rekreacji na terenie miasta, z którego mogliby korzystać miłośnicy dwóch kółek w każdym wieku.

Jak wyjaśniał pomysłodawca, w Świdniku jest wiele placów zabaw dla dzieci, jednak starsze dzieci i młodzież nie mają miejsc, w których mogą aktywnie spędzać czas. Poruszają się rowerami czy też deskorolkami po terenie osiedli, ulicami i chodnikami. W ostatnim czasie pumptracki powstały w wielu miastach i od razu stały się ulu­bionym miejscem dla rowerzystów.

Obiekty te są wyposa­żane w wiele modułów imitujących nawet górskie ścieżki, co jeszcze bardziej podnosi ich atrakcyjność. Tor tego typu ma najczęś­ciej kształt zamkniętej pętli o pofalowanej nawierzchni. Idea jest taka, że po rozpędzeniu można po nim jeździć bez używania peda­łów, a tylko dociążając odpowied­nio przód lub tył roweru.

Miejsce na pumptrack wyznaczono na terenie starego skateparku przy skrzyżo­waniu al. Lotników Polskich i ul. Piłsudskiego. Pojawiły się jednak problemy z realizacją inwestycji.

Miasto opracowało dokumentację i ogłosiło przetarg. Ten jednak właśnie został unieważniony. Wszystko dlatego, że nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana budową obiektu. Niebawem miasto najprawdopodobniej ogłosi kolejny przetarg licząc, że tym razem uda się znaleźć wykonawcę.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. Zgłosił by się jak by komuś coś z tego zostało
  Widocznie budżet jest zbyt skromny 😉

 2. W Polsce można zbudować tor dla rowerzystów, a nie jakiś „pumptrack”

  • Pumptrack to wlasnie jest idealne miejsce dla rowerzystow wiec niewiem o ci pany chodzi

 3. już w lublinie powstał profesjonalny tor rowerowy który już ładnych parę lat robi za rezerwat chwastów.

 4. Może nie wiedzą co to jest pumptrack .

 5. jaka płaca taka praca , budżet skromny coś zostanie albo i nie aby karami będą straszyć , po co to komu ? lepiej konia kupić i węgiel wozić

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas