Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie udało mu się zarobić, stracił ponad 100 tys. złotych

Do policjantów zgłosił się 60-latek z informacją, że został oszukany. Mężczyzna miał zarobić na giełdzie podczas inwestowania. Niestety przekazał wrażliwe dane, które pozwoliły przestępcom wyprowadzić z jego konta ponad 100 tys. złotych.

Mieszkaniec Lublina zgłosił się do świdnickich policjantów z informacją o oszustwie na jego szkodę. 60-latek relacjonował, że skontaktował się z nim telefonicznie konsultant i zaproponował mu założenie konta do inwestowania. Mężczyzna się zgodził i inwestowanie rozpoczął od wpłat drobnych kwot na założone konto.

– Konsultant kontaktował się z nim wielokrotnie i prowadził przez procedury pomnażania jego zysków. Gdy 60-latek chciał zakończyć inwestowanie konsultant miał rozpocząć procedurę wypłaty zgormadzonych środków na jego rachunek. W tym celu mężczyzna miał przesłać skan dowodu osobistego, zainstalować program do zdalnej obsługi pulpitu na telefonie i komputerze oraz zmienić sposób dostępu do swojego rachunku bankowego na autoryzację za pośrednictwem SMS. Gdy mężczyzna to zrobił utracił możliwość korzystania ze swojego konta. Gdy skontaktował się ze swoim bankiem okazało się, że z jego konta zostało wypłacone blisko 111 tysięcy złotych – informuje aspirant sztabowy Elwira Domaradzka ze świdnickiej Policji.

Chcesz inwestować? Nie daj się oszukać!

Oszustwa związane z inwestycjami są niestety dość powszechne, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym i dobrze się zabezpieczyć przed potencjalnymi oszustami. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby uniknąć oszustw inwestycyjnych:

➤Edukacja finansowa: Zrozum, jak działają różne rodzaje inwestycji, jakie ryzyko niosą i jakie są typowe strategie inwestycyjne. Wykształcenie finansowe jest kluczem do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych.

➤Badanie przedsięwzięcia: Zanim zainwestujesz w jakikolwiek projekt lub produkt, dokładnie zbadać go. Sprawdź, czy firma lub osoba oferująca inwestycję jest licencjonowana i regulowana przez odpowiednie organy nadzoru finansowego. Szukaj recenzji, opinii i informacji o historii firmy.

➤Ostrzeżenia przed oszustwami: Monitoruj oficjalne ostrzeżenia przed oszustwami inwestycyjnymi wydawane przez instytucje finansowe i organy regulacyjne w Twoim regionie. Wiele państw ma dedykowane strony internetowe, na których publikowane są ostrzeżenia przed oszustwami.

➤Uważaj na „zbyt dobre, żeby było prawdziwe” oferty: Jeśli oferta inwestycyjna wydaje się zbyt atrakcyjna, być może to pułapka. Oszuści często używają obietnic szybkiego i gwarantowanego zysku, aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów.

➤Zachowaj ostrożność w kontaktach online: Unikaj podejrzanych wiadomości e-mail, reklam internetowych lub wiadomości na mediach społecznościowych, które obiecują łatwe zyski. Oszuści często wykorzystują te kanały do werbowania ofiar.

➤Nie udostępniaj osobistych informacji ani pieniędzy: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, numeru konta bankowego ani innych poufnych informacji osobom lub firmom, które wydają się podejrzane. Nie przekazuj również pieniędzy, chyba że jesteś pewien, że inwestycja jest legalna.

➤Skonsultuj się z doradcą finansowym: Przed podjęciem jakiejkolwiek inwestycji skonsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym lub doradcą inwestycyjnym. Zdobędziesz wtedy niezależną opinię na temat potencjalnej inwestycji.

➤Zachowaj ostrożność wobec presji i pośpiechu: Oszuści często próbują zmusić potencjalnych inwestorów do szybkiego działania, obiecując, że oferta jest limitowana w czasie. Nie daj się presji i podejmuj decyzje na spokojnie.

➤Zgłaszaj podejrzane działania: Jeśli jesteś pewien, że zostałeś oszukany lub masz podejrzenia co do konkretnej inwestycji, natychmiast zgłoś to odpowiednim organom ścigania i regulacyjnym.

Pamiętaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale stosując się do powyższych zasad i będąc ostrożnym, można zminimalizować ryzyko wpadnięcia w pułapkę oszustów inwestycyjnych.

Nie przekazuj swoich danych wrażliwych!

Nigdy nie należy przekazywać swoich danych osobowych ani innych danych wrażliwych osobom lub firmom, które wydają się podejrzane lub którym nie można zaufać. Oszuści często próbują pozyskać takie informacje, aby je wykorzystać w działaniach przestępczych, takich jak kradzież tożsamości lub oszustwa finansowe.

Dane wrażliwe, takie jak numer konta bankowego, numer karty kredytowej, numer ubezpieczenia społecznego, hasła i inne poufne informacje, powinny być trzymane w bezpiecznych miejscach i udostępniane tylko zaufanym i autoryzowanym osobom lub instytucjom.

Ostrzeżenie przed przekazywaniem tych informacji osobom lub firmom, którym nie można zaufać, jest kluczowym krokiem w zabezpieczaniu swoich finansów i tożsamości przed oszustami. Jeśli masz wątpliwości, co do wiarygodności żądającej danych strony lub osoby, warto skonsultować się z kimś, komu ufasz lub skontaktować się z odpowiednimi organami regulacyjnymi w celu potwierdzenia prawdziwości oferty lub prośby o dane osobowe.

21 komentarzy

  1. Uważam się za zbawionego

    A t usk zaplanował linię obrony na Wiśle, ru scy zrobili by z Lublina drugą Bu czę.

    • To teraz pójdźmy dalej. Przedmiotowy dokument z 2011 roku był dokumentem wykonawczym do Dyrektywy Obronnej prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydanej w 2007 roku. zatwierdzonej też przez Lecha Kaczyńskiego na wniosek… przedstawiciela rady ministrów Jarosława Kaczyńskiego.

  2. Brawo niedługo będziesz biednym emerytem .

Dodaj komentarz

Z kraju