Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkaniec naszego regionu szpiegował na rzecz Rosji. Szuka go żandarmeria AKTUALIZACJA

Żandarmeria Wojskowa opublikowała dzisiaj list gończy za Piotrem Capałą, który ścigany jest za szpiegostwo i zdradę kraju. Mężczyzna ostatnio mieszkał w Puławach.

W środę Żandarmeria Wojskowa poinformowała o prowadzonych poszukiwaniach porucznika Piotra Capały, za którym wydano list gończy. Mężczyzna jest podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem, konkretnie szpiegostwo na rzecz Rosji. Oficer służył wcześniej w 36. Pułku Lotnictwa Transportowego, odpowiedzialnym za loty krajowe i zagraniczne najważniejszych osób w państwie. Znał m.in. szczegóły organizacji i zabezpieczania lotów prezydenta i innych ważnych osób. W 2014 roku zaczął być rozpracowywany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, której agenci następnie zatrzymali go na gorącym uczynku przekazywania dokumentów dla wywiadu rosyjskiego.

Późniejsze przepychanki pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a prokuraturą sprawiły, że porucznik pozostał na wolności oczekując na postawienie mu zarzutów. Każda ze służb miała własna interpretację i zanim doszło do porozumienia, w wyniku którego Capała miał usłyszeć zarzut szpiegostwa, zniknął. Ostatnio przebywał w mieszkaniu przy ulicy Wróblewskiego w Puławach. Teraz postanowiono opublikować wydany za nim list gończy.

Jest to pierwsza tego typu sytuacja w naszym kraju. Zazwyczaj wojskowe sprawy, zwłaszcza dotyczące tego typu sytuacji są skrzętnie ukrywane. Tym razem jednak, głównie ze względu na brak jakichkolwiek wyników poszukiwań, postanowiono zwrócić się o pomoc do społeczeństwa. Choć wojsko nie chce podać szczegółowych informacji dotyczących tej sprawy, zasłaniając się jej ściśle tajnym charakterem, bez problemu można ustalić, za co odpowiada porucznik.

Artykuł 130 par. 3 kodeksu karnego mówi o udziale w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba która w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

AKTUALIZACJA

06.12.2016

Piotr C. został zatrzymany w okolicach Kazimierza Dolnego.

(fot. ŻW)
2016-08-23 19:40:47

32 komentarze

  1. Wojciech Sumliński mówi o tym jak… całkiem ciekawe.

  2. Czyli Smoleńsk nie długo wyjdzie na jaw ?

  3. Słyszałem ,że zażył cyjanek potasu -honorowo !!!!!!!!!!.

Z kraju