Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzą kolejne opady śniegu. Wiemy, co z zimą do końca stycznia

W czwartek Polska znalazła się wpływem rozległego ośrodka niżowego o imieniu Jitka przemieszczającego się nad państwami bałtyckimi w kierunku Rosji, który obejmował swoim wpływem cały nasz kraj, sprowadzając opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Dodatkowo najbliższej nocy za sprawą adwekcji mas powietrza z północy, nastąpi spadek temperatury, a co za tym idzie, pojawią się lokalne oblodzenia i miejscowe opady marznące. Dlatego warto zachować ostrożność na drogach województwa lubelskiego.

Dziś po południu i wieczorem występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze Lubelszczyzny występowały przelotne opady deszczu oraz mieszane. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wynosiła od 3°C do 5°C. Wiatr był umiarkowany i okresami dość silny, początkowo w porywach do 60-65 km/h, na ogół zachodni oraz północno-zachodni.

Będą występować opady marznące powodujące gołoledź i oblodzenia w nocy z 25-26 stycznia 2024 r. w woj. lubelskim.

Noc z czwartku na piątek przyniesie w naszym regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Dodatkowo prognozowane są przelotne śniegu i mieszane. W najchłodniejszej części nocy ma być od -3°C do 0°C. Miejscami pojawić się może oblodzenie dróg i chodników na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Jednak w porywach do 40-60 km/h, na ogół północno-zachodni, który potęgować będzie odczucie chłodu.

Zachowajmy ostrożność na drogach woj. lubelskiego, gdyż prognozowana jest śliskość nawierzchni, która związana będzie ze spadkiem temperatury do wartości ujemnych, powodując oblodzenie dróg i chodników.

Jutro na wschodzie Polski zaznaczy się klin wyżu znad Południowej Europy. Aczkolwiek od zachodu wkroczy zatoka niżu znad południowej Skandynawii, wraz ze strefą ulegających okluzji frontów atmosferycznych. Najpierw z południowego zachodu zacznie napływać początkowo ciepła masa powietrza polarnego o równowadze stałej. Jednak tuż za frontem chłodnym dotrze chłodna masa powietrza polarnego znad Atlantyku o równowadze warunkowo-chwiejnej.

Piątek zapowiada się na ogół z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W pierwszej części dnia lokalnie zanikający przelotny śnieg. Rano miejscami na drogach regionu będzie bardzo ślisko. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 1°C do 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni do 40-50 km/h. Potęgować będzie wyraźnie odczucie chłodu.

Noc z piątku na sobotę przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane, lecz z biegiem godzin od zachodu wyraźnie wzrastające do dużego. W całym regionie spodziewane opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Jednak z biegiem czasu przechodzące od zachodu w opady mieszane i deszcz. Przejściowo i lokalnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź, dlatego zachowajmy ostrożność na drogach i chodnikach. W najchłodniejszej części nocy od 2°C do 0°C. Wiatr okaże się początkowo słaby, jednak w drugiej części nocy wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 50-65 km/h, na ogół południowy i południowo-zachodni.

Sobota zapowiada się z zachmurzeniem dużym. Prognozowane są przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia od 1°C do 3°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, w porywach do 40-55 km/h, przeważnie północno-zachodni.

Od niedzieli dostaniemy się w zasięgu wyżu, który znad Europy Zachodniej przesunie się nad Polskę. Wzrośnie ciśnienie atmosferyczne o ponad 30-35 hPa do końca tygodnia. Barometry pokażą aż 1035-1040 hPa na poziomie morza w ostatni dzień mijającego tygodnia oraz w najbliższy poniedziałek. Wyżowa pogoda może utrzymać się do końca stycznia z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Jednak nie można wykluczyć, że okresami będzie to zgniły wyż. Do końca stycznia nie przewidujemy powrotu zimy termicznej. Termometry pokażą maksymalnie od 2°C do 6°C za dnia. Noce jednak przynosić mogą częsty lekki mróz, dlatego nieuniknione są okresami oblodzenia dróg i chodników. Średnia dobowa temperatura ma być charakterystyczna dla przedzimia. Finalnie styczeń 2024 r. nie zapisze się jako miesiąc chłodny, lecz ciepły i wilgotny. Średnia anomalia temperatury będzie wyższa o ponad 1°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów nad krajem

18 komentarzy

  1. Ulice Lublina wyglądają jak po bombardowaniu na Ukrainie

Dodaj komentarz

Z kraju