Na terenie Lublina ruszył wypas owiec. Mają zastąpić kosiarki do trawy (zdjęcia)

Lublin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym owce mają zastąpić kosiarki do trawy. Dziesięć zwierząt zajęło się w pierwszej kolejności terenem zielonym w okolicach ul. Żeglarskiej.

W poniedziałek w okolicach Zalewu Zemborzyckiego pojawiło się stado owiec. Zwierzęta wypuszczone zostały na terenach zielonych przy ul. Żeglarskiej. W ten sposób Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zainicjował szkoleniowy wypas owiec świniarek.

Jest to działanie zrównoważone ekologicznie, którego celem jest wyeliminowanie potrzeby wykorzystywania toksycznych herbicydów oraz kosiarek spalinowych. Co więcej owce są w stanie zjeść trawę z miejsc, które są trudno dostępne dla zwykłych kosiarek takich jak strome stoki czy rowy. Ponadto zwierzęta mogą poprawić żyzność gleby, na której są wypasane przez dostarczanie organicznego nawozu.

Jak wyjaśnia inż. Jacek Sokołowski pracownik naukowy Katedry Etiologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarkii, taki wypas owiec jest przyjazny środowisku, aktywizuje bioróżnorodność, stanowi ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta w naturalny sposób usuwają je z przestrzeni publicznej oraz jest tańsze i mniej głośne niż tradycyjne kosiarki.

Nadzór nad bezpieczeństwem owiec sprawują certyfikowane psy pasterskie rasy Biały Owczarek Szwajcarski. Mają one wieloletnie doświadczenie w wypasie i posiadają certyfikat psa terapeutycznego. Oczywiście nad wszystkim czuwa również pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego. Zwierzęta te pozostaną na terenie miasta do jesieni.

(Fot. inż. Jacek Sokołowski)

25 komentarzy

 1. Pewnie że fajnie 🙂

 2. Ale będą ciężkie jak pojedzą ołowiu.

 3. Kiedy rusza zapowiadany wypas na poligonie?

 4. Czyli z kocykiem już tam nie poleżysz jak obsrają wszystko.

 5. miło popatrzeć 🙂

  • Nooo ? na górkach czechowskich też się miały pojawić, pytanie kiedy? ?

 6. No i fajnie, żeby tylko dzicz nie zjadła biednych owieczek ?

  • A myślisz, że dlaczego „nad wszystkim czuwa również pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego”? 😉

 7. Ciche kosiarki? Może dziesięć sztuk nie narobi hałasu, ale owczarnia na 100- 200 owiec, może obudzić największego śpiocha. Wieczorem nie wiesz, że istnieją jakieś owce, ale wczesnym rankiem uświadamiają cię o swoim istnieniu. Takich miejsc, jest coraz mniej.

 8. Lepsze stado owiec niż barany ściągające się nocami po mieście

 9. Teraz tylko czekać aż madki z bombelkami będą się tam wybierać jak do mini zoo żeby dzieciaczki się że zwierzątkami zaznajomily

 10. Świetny pomysł! Absolutnie jestem za i podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami! Najgorsze dla mnie to posępni kosiarze grasujący pod oknami, zdecydowanie lepsze takie rozwiązanie! Dajcie jedno takie stadko do Wąwozu na Czubach!

 11. Ten po prawej to prawdopodobnie Bimmer w naturalnym środowisku .

 12. Koszenie z nawożenie. Świetny pomysł

 13. Jak owca się złamie na trawie to ekologiczny nawóz, a jak pies to już lewaki wrzawe podniosą żeby latać z foliowymi torebkami… paranoja

  • Pies sra jak człowiek, marze się i śmierdzi bo jest mięsożerny a owca baranie nie !

   • Jest jeszcze aspekt roznoszenia pasożytów. Odchody psów, są zdecydowanie bogatsze.

 14. Hahaaaa do wąwozu. One oprócz trawy zjedzą wszystkie nasadzenia. Jak się wywalisz na mokrej kupie po deszczu to zmadrzejesz.

 15. ............................

  Teraz karmią a później będzie służyć jako materiał do nauki dla studentów na UP.

 16. Prawidłowo. Mieszkańcy czekają na kolejne ekologiczne kroki. Studnia głębinowa do każdego bloku z napędem mięśniowym. W kolejnych latach całkowite wyeliminowanie samochodów z miasta i zastąpienie ich rikszami.

 17. Najlepiej zabetonować wszystko, resztki zieleni zalać chemią, na codzień nosić maskę z filtrem ABEK1, rano zjeść garść tabletek na wszystko. Owce zamiast eko kosiarek, faszerować mączką kostno jakąś tam z zestawem antybiotyków i innego szajsu, no i na półkę sklepową, jako bio-eko mięso ze zrównoważonej hodowli!

  Super pomysł popieram w całości wypas owiec w miejscach publicznych

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie