Na niebie pojawi się wyjątkowe zjawisko. Księżyc zakryje część Słońca
22:28 24-10-2022 | Autor: redakcja
We wtorek będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. To wyjątkowe zjawisko widoczne będzie w całym kraju, jednak w jego wschodniej części Księżyc zakryje największą część tarczy słonecznej. Po raz ostatni tak duże zaćmienie wystąpiło w marcu 2015 roku, kiedy to podczas fazy maksymalnej przesłonięte zostało 66 procent powierzchni tarczy Słońca.
Tym razem będzie to maksymalnie 46 procent, jednak warto mieć na uwadze, że zależy to od miejsca, w którym prowadzona będzie obserwacja. Największy stopień zakrycia tarczy słonecznej dostrzegą mieszkańcy Suwałk. Z drugiej strony kraju, w Jeleniej Górze, wyniesie on już tylko 32 procent.
Księżyc zacznie zasłaniać naszą najjaśniejszą gwiazdę o godzinie 11:15 i będzie trwało do godziny 13.30. W naszym regionie faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godzinie 12:26. Wtedy to Słońce będzie w największym stopniu przesłonięte przez Księżyc. Nie należy się spodziewać zmiany jasności dnia. Następuje to jedynie podczas zaćmień całkowitych. Najbliższe wystąpi dopiero w 2135 roku. Natomiast kolejnego częściowego zaćmienia Słońca należy się spodziewać w 2026 roku.
Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca nie można tego robić gołym okiem. Jak ostrzegają specjaliści, bez obaw o uszkodzenie wzroku na Słońce można patrzeć tylko i wyłącznie przez specjalną folię do obserwacji, która dostępna jest za kilka złotych w sklepach z akcesoriami astronomicznymi, bądź też przez szybki spawalnicze. Mitem jest że bezpieczeństwo gwarantują także płyty CD, klisze fotograficzne czy też zadymione kawałki szkła.
(fot. archiwum/ nadesłane Michał)
Z powodu ciągłego rozwoju nauki, sieci neuronowych dzięki zjawiskom astronomicznym wiadomo jakie będzie danego dnia w Polsce zachmurzenie. Im ciekawsze i lepiej wyglądające tym większa szansa że będzie pochmurno. Spoiler: blisko 200% szansy że dzisiaj i za 4 lata będzie pochmurno. Ale nie jest tak źle, w przypadku rzadszych zjawisk jest też duża szansa na deszcz dlatego jeśli zjawisko wystąpić ma latem to rolnicy będą zadowoleni.
Nie pal tego świństwa