Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na jednym z lubelskich osiedli jest taka fontanna. Postawili też maszt z flagą (zdjęcia)

Jest takie osiedle w Lublinie, gdzie można podziwiać podświetloną fontannę. Może nie jest ona tak okazała, jak ta na Placu Litewskim, ale jako element osiedlowej architektury robi wrażenie. Co ważne, w jej pobliżu można przysiąść i delektować się światłem i dźwiękiem spadającej wody.

– Z okazji obchodów tysiąclecia polskiej państwowości Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa przystąpiła do budowy swojego trzeciego osiedla. Tym razem, z uwagi na jubileusz odstąpiono od znanych wcześniej w przestrzeni LSM nazw osiedli i ich ulic. Nową inwestycję, na cześć początków Państwa Polskiego nazwano Osiedlem Piastowskim. Za jego projekt odpowiadali architekci: Antoni Herman i Jerzy Kumelowski – czytamy na stronie teatrnn.pl.

W pierwszym roku budowy oddano do użytku na osiedlu 301 mieszkań. Co ważne projekt trzydziestu czteropiętrowych bloków oraz ośmiu jedenastopiętrowych wysokościowców umiejscowił Osiedle Piastowskie na wzgórzu między ulicami Filaretów, Głęboka i Zana. Wnętrze osiedla stanowi ogród z charakterystyczną fontanną. Przez środek osiedla zostały poprowadzone główne drogi piesze, natomiast w jego obrębie zaplanowano sklepy i inne punkty usługowe.

– W przestrzeni osiedla ulokowano około 40 piaskowych rzeźb nazwanych „Kształtkami”, zaprojektowanych na podstawie dziecięcych rysunków przedstawiających sceny z historii Piastów. Autorami rzeźb są: Barbara Zbrożyna, Jadwiga Janus i Michał Leszczyński – uczestnicy Lubelskich Spotkań Plastycznych. Ponadto przy osiedlowej ulicy im. Bolesława Chrobrego możemy zauważyć rzeźbę „Wzlot” autorstwa Jana Ryszarda Lisa i Mariana Śwista – informuje strona teatrnn.pl.

Dziś to miejsce nie przypomina tego sprzed lat. Drzewa znacznie urosły, zaś sama fontanna została nieco zmodernizowana i otrzymała podświetlenie. Co więcej na pobliskiej górce, tuż przy fontannie, pojawił się maszt, na którym zawisła biało-czerwona flaga. Okolice fontanny są idealnym miejscem do rekreacji. W pobliżu stoją ławki, zaś nieopodal znajduje się spory plac zabaw. Całość tworzy idealne miejsce do odpoczynku.

12 komentarzy

  1. takie projektowany już nie wróci

    szkoda że obecna deweloperka nie ma czym zabłysnąć na budowach osiedlach-kurnikach

  2. Ot i pokazaliście miejsce pod nowy wieżowiec.. tfu tfu – apartamentowiec.
    No chyba, że „Chisza” wygra licytację.

  3. Uważam się za zbawionego

    Bo to budowała nieboszczka komuna, zielone osiedla, niska zabudowa, szkoły i sklepy zintegrowane. Teraz jest wolność, wolny rynek, dev kupuje najtańszą działę i stawia mrówkowce balkon w balkon, zero zieleni, place zabaw jak w poprawczaku. Jedyne czego LSM może pozazdrościć nowym osiedlom to garaże podziemne pod wszystkimi blokami.

    • kronikidewelorozwoju

      Na garażach podziemnych dewelo-buraki też łupią leszczy, a ich budowa wymaga kanalizacji burzowej (żeby wody opadowe nie zalewały), którą za ciężkie pieniądze funduje gmina Dziadogród (najnowsze przykłady: Racławickie, Wojciechowska/Bliska, Wallenroda – wszystkie te miejscówki przez dekady obywały się bez problemów bez KB, dopóki do gry w okolicy nie weszły dewelo-buraczki).

  4. Sprzedam apartament 29 M2 400 000

  5. Nie piastowskie a ubeckie osiedle

  6. ☆☆☆☆☆ ☆☆☆

    SUPER!
    Tylko się cieszyć.
    Ale też zdumiewające są te komentarze. Pelne nienawiści, języka pełnego czystej podłości ..
    To piszą ludzie z pis lub spoza Lublina ,ludzie wykolejni umysłowo.

  7. Ostatni sprawiedliwy

    Na przynajmniej 1 osiedlu w Lublinie też jest podświetlana fontanna…

  8. Fontanna jest przy ulicy koło Kazimierza Wielkiego i okolice śmiałego Chrobrego itd

  9. Dobra robota. Wygląda świetnie. Najpiękniejsze osiedle w Lublinie.

Dodaj komentarz