Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miliony na uzdrowiska. Nałęczów i Krasnobród z rządowym wsparciem

Dwie gminy uzdrowiskowe z województwa lubelskiego uzyskały po 5 mln złotych wsparcia z Polskiego Ładu. W obu przypadkach jest to maksymalna kwota dotacji.

Ogłoszone zostały wyniki naboru do czwartej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach którego uzdrowiska mogły ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Dokładnie chodzi o gminy uzdrowiskowe, które ucierpiały w czasie trwania epidemii. W tym przypadku środki przeznaczone są na dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji infrastruktury drogowej, odnawialnych źródeł energii, cyfryzację usług publicznych i komunalnych, rewitalizację obszarów miejskich, budowę lub modernizację infrastruktury kulturalnej, turystycznej, sportowej czy edukacyjnej, rewitalizację obszarów lub budynków poprzemysłowych, budowę i organizację inkubatorów przedsiębiorczości, czy parków naukowo-technologicznych.

Wiadomo już, że do 49 samorządów trafi łącznie ponad 240 mln zł. Wśród nich są dwie gminy z Lubelszczyzny: Nałęczów i Krasnobród. Obie otrzymają maksymalną kwotę o jaką można było się ubiegać, czyli po 5 mln złotych. W przypadku Nałęczowa środki te zostaną wykorzystane na budowę bazy zakładu gospodarki komunalnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz doposażeniem. Gmina Krasnobród dotację przeznaczy na uzbrojenie terenów uzdrowiskowych.

Burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka nie ukrywa, że jest to bardzo dobra wiadomość dla gminy.

-W ramach naboru programu Polski Ład dla gmin uzdrowiskowych Nałęczów aplikował o dodatkowe środki na budowę nowej siedziby i doposażenie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Nabór mógł dotyczyć wyłącznie inwestycji zlokalizowanych w strefach ochrony uzdrowiskowej. Nowa siedziba jest zaprojektowana na działce gminnej przy ul. Kolejowej w strefie „B” Uzdrowiska. Tym samym wyprowadzimy zakład ze starych, zrujnowanych budynków, które obecnie znajdują się w centrum miasta i będziemy mogli przeznaczyć ten teren na inne działania rewitalizacyjne służące mieszkańcom i turystom – wyjaśnia Wiesław Pardyka.

Jak wskazuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, gminy uzdrowiskowe poniosły szczególnie dotkliwe straty w wyniku pandemii, gdyż ich gospodarka w znacznym stopniu uzależniona jest od turystów korzystających z ich usług. A z uwagi na wprowadzone restrykcje, uzdrowiska świeciły pustkami, co przełożyło się na ograniczenie dochodów gmin w tym wpływów z opłaty uzdrowiskowej.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

  1. Za te pieniądze, zrobiłbym w Parku Uzdrowiskowym parking. Bo nie ma gdzie parkować.

  2. Potwierdzam, w Nałęczowie sytuacja z parkingami jest słaba. Szczególnie widać to w niedzielę, gdzie ludzie tylko przejeżdżają przez Nałęczów i jadą do Kazimierza. Myślę że władze miasta powinny na to zwrócić uwagę ponieważ w obecnych czasach ludzie chętnie pokonują nawet znaczne odległości żeby spędzić czas w ładnych/ ciekawych miejscach. Uważam że znacznym ,,zapleczem gości,, jest Lublin, a wiadomo że jak ktoś będzie miał pewność że łatwo zaparkuje, to chętniej wybierze tę miejscowość.

  3. Nałęczów uzdrowiskiem hahahaha tam w zimie na dwór z domu nie można wyjść taki smród dymu z kominów.

    • A już myślałem, że ruscy kopcąc na Ukrainie, skutecznie odwrócą uwagę naszych rodzimych „ekologów” od smogu

  4. Napisano, że „ich gospodarka w znacznym stopniu uzależniona jest od turystów korzystających z ich usług” – od czasu jak przyjęto ponad 3 miliony wojennych turystów-dekowników”ich gospodarka” powinna być znacznie mniej „uzależniona”.
    No chyba, że „gości” goszczą za friko.

  5. Dziadek ze Slamsowa

    Dobrze, że dostaną tą kasę… a jak ja dostanę”czternastkę” natychmiast ja wydam na wyjazd do któregoś z tych kurortów.
    Uprzedzam, że nie napiszę gdzie pojadę – nie lubię rozdawać autografów. :mrgreen:

Z kraju