Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkaniec Świdnika stracił 12 tys. złotych. Uwierzył fałszywemu policjantowi

Mieszkaniec Świdnika uwierzył w historię opowiedzianą przez oszusta podającego się za policjanta i stracił 12 tysięcy złotych. Oszuści skłonili go do wpłaty środków na fałszywe konto twierdząc, że jego pieniądze w banku są zagrożone. W związku z tym mężczyzna musiał wypłacić pieniądze i przesłać je przekazem pocztowym.

64-letni mieszkaniec Świdnika zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku i opowiedział o tym, jak padł ofiarą oszustwa. Przekazał, że otrzymał telefon od mężczyzny podającego się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Oszust przedstawił się imieniem i nazwiskiem oraz podał swój identyfikator służbowy. Powiedział, że dowód osobisty 64-latka został skradziony i wykorzystany do wypłacenia jego oszczędności przez przestępców. Oszust zapewnił, że policja prowadzi akcję mającą na celu zatrzymanie przestępców i poprosił mężczyznę, aby udając się do banku, wypłacił swoje pieniądze i przelał je na wskazane konto, co miałoby pomóc w działaniach służbowych.

Mężczyzna uwierzył oszustowi i wykonując jego polecenia, wypłacił pieniądze i przelał je na konto. Następnie udał się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, gdzie dowiedział się, że padł ofiarą oszustwa. Sprawą zajmują się policjanci.

Oszustwo „na policjanta”. Nie daj się na to nabrać!

Oszustwo „na policjanta” jest jednym z popularnych sposobów wyłudzania pieniędzy od ludzi. Osoba podszywająca się pod policjanta dzwoni do ofiary, przedstawiając się jako policjant i informując, że ofiara jest zagrożona przez przestępców lub podejrzana o popełnienie przestępstwa. Oszust zazwyczaj podaje swoje imię, nazwisko i numer identyfikacyjny służbowy, aby wyglądać na autentycznego policjanta. Następnie oszust prosi ofiarę o wypłacenie swoich oszczędności z banku i przekazanie ich na wskazane konto lub przekazanie gotówki bezpośrednio osobie podszywającej się pod policjanta.

W oszustwie „na policjanta” wykorzystywana jest manipulacja strachem i zaufaniem do instytucji policji. Ofiary zazwyczaj nie podejrzewają, że osoba dzwoniąca może być oszustem, ponieważ podaje się za policjanta. Oszustwo „na policjanta” jest szczególnie groźne dla osób starszych, które są bardziej narażone na manipulacje i mogą łatwiej uwierzyć w historię oszusta. W takiej sytuacji należy zawsze potwierdzić tożsamość osoby dzwoniącej i skonsultować się z policją przed podejmowaniem jakichkolwiek działań finansowych.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. Prawdziwemu bym nie uwierzył a co mówić fałszywemu.

  2. kolejny niekumak, na pohybel mu !! 😀

  3. każdy z nih milicjantuw to pisior fałszywy oraz niż rudy ??

  4. Znowu „zagrożone oszczędności” i wpłata na wskazane konto?????

  5. I potem taki idzie głosować, wierzy że jak mu dają 500 to jest bogatszy.
    A nie rozumie że mu najpierw 1000 zabrali.

Z kraju