Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy jednego z powiatów stracili sporo pieniędzy. Poznaj metody oszustów

Niestety pomimo licznych apeli oraz akcji profilaktyczno-edukacyjnych w minionym roku na terenie powiatu łukowskiego doszło do wielu oszustw. Mieszkańcy stracili sporo pieniędzy. Poznaj metody działania oszustów i nie daj się oszukać.

Amerykański lekarz, inżynier z platformy, medyk z Włoch

Ponad 250 tysięcy złotych straciła 59-latka z którą przez kilka tygodni kontaktował się rzekomy „amerykański lekarz” przebywający na misji w Jemenie. Kobieta miała otrzymać od niego przesyłkę z dużą ilością gotówki, za którą musiała opłacić ubezpieczenie, prowizję, uiścić opłatę manipulacyjną i jeszcze karne odsetki. W kilkunastu przelewach straciła swoje oszczędności i pożyczone pieniądze.

W podobny sposób kilka tysięcy euro straciła 75-latka, z którą kontaktował się rzekomy inżynier z platformy wiertniczej. Kobieta miała otrzymać od niego przesyłkę z dużą gotówką, za którą musiała uiścić opłaty manipulacyjne. Później opłaciła też ubezpieczenie i koszty zastępstwa inżyniera na urlopie. Kobieta liczyła na obiecane wspólne wakacje, niestety padła ofiarą oszusta.

Natomiast 49-latka z którą od trzech lat kontaktował się rzekomy „włoski lekarz” przebywający na misji w Syrii straciła ponad 25 tysięcy złotych.

Bankowiec manipulator

Ponad 80 tysięcy złotych straciła 32-latka z którą skontaktował się rzekomy bankowiec. Zmanipulowana przez oszusta kobieta zainstalowała na smartfonie aplikację, dzięki której oszust „zaciągnął” kredyt na jej koncie bankowym. Później kobieta sama przelała te pieniądze na konto oszusta i jeszcze dodatkowo zatwierdziła przekazane jej kody BLIK.

W identyczny sposób prawie 40 tysięcy złotych stracił 31-latek, z którym skontaktowali się oszuści podszywający się pod bankowca i policjanta. Natomiast 44-latka do której zatelefonowała rzekoma przedstawicielka banku straciła niemal 20 tysięcy złotych.

W podobny sposób ponad 72 tysiące złotych stracił 32-latek, który zrealizował kilka przelewów na „rezerwowy” rachunek.

Oszukańcze inwestycje

Prawie 55 tysięcy złotych straciła 56-letnia łukowianka, która chciała zainwestować swoje oszczędności na giełdzie. Instruowana przez rzekomego konsultanta zalogowała się do aplikacji bankowej i „przelała blikiem” pierwszą wpłatę.

Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła 38-latka która przekazała swoje oszczędności firmie inwestycyjnej. Niestety, ale również inwestujący w kryptowaluty 53-latek stracił kilka tysięcy złotych, po tym jak skontaktowali się z nim fałszywi konsultanci z firmy inwestycyjnej.

Instruowani przez oszustów pokrzywdzeni zainstalowali na swoich smartfonach aplikacje, dzięki którym oszuści mogli przejąć kontrolę nad ich urządzeniami. Nie podejrzewając podstępu, zrealizowali kila wpłat na wskazane przez oszustów konta bankowe.

Metoda „na wypadek”

Bezwzględni oszuści metodą „na wypadek” wyłudzili od 85-latka blisko 150 000 zł oraz złotą biżuterię. Senior uwierzył, że rozmawia telefonicznie z synem, który miał spowodować poważny wypadek drogowy i trafić do więzienia. Myśląc, że mu pomaga przekazał fałszywemu adwokatowi oszczędności życia.

Innym razem sprawcy żerując na emocjach 82-latki powiadomili ją o rzekomym wypadku syna. Chcąc uchronić go przed aresztem, seniorka przekazała nieznajomej prawie 20 tysięcy złotych.

Oszukani podczas internetowych transakcji

Ponad 5500 złotych straciła 33-latka, która chciała sprzedać buty i sukienkę. 6500 złotych straciła 28-latka, która chciała sprzedać wózek dziecięcy. Ponad 2000 złotych straciła 41-latka, która pomagała synowi sprzedać książki. Prawie 2 tysiące złotych straciła 44-latka, która chciała sprzedać z córką zabawki. Ponad 8000 złotych straciła 19-latka, która pomagała koledze sprzedającemu części samochodowe.

Wszyscy pokrzywdzeni kliknęli w podesłane im linki i podali swoje dane, numery oraz daty ważności karty bankowej. I w ten sposób stracili swoje oszczędności.

Natomiast 25-latek, który robił zakupy w sklepie internetowym mógł stracić prawie 3 tysiące złotych. Wypełniając formularz kontaktowy podał wprowadził swoje dane, kod CVC, numer oraz datę ważności karty bankowej.

11 komentarzy

  1. jak wiatr hula w środku makówki u niech nic nie poradzimy :p

  2. Łuków, Łuków miasto tłuków

  3. To robi brak kontaktów społecznych, interpersonalnych. Przez urządzenia latwiej oszukac. Proponuje doradztwo giełdowe i ludziom szkoda 250 zl by na swoim inwestowali ale oszustom czy funduszom inwestycyjnym to nie szkoda przelewać dziesiatek, setek tysięcy zł. Chciwość i chytrość zawsze beda rządzić czlowiekiem

  4. to już hurtowo głaby powiatowe są nabijane w butelkę , brawooo
    cdn…

  5. Jakim trzeba być tepym tlukiem odmuzdzonym że na tyle walkowania w TV wszelkiej maści internecie gazetach żeby uważać a ci nadal dają się golić policja takim frajerom z drzwi powinna mówić do widzenia

  6. Gdzie oni znajdują tych frajerów – przecież nie na ulicy, to terytorium Rumunów z pierścionkami z tombaku i innymi gadżetami z odpustu – portale randkowe i reklamy na FB ??

  7. Trzeba mieć cierpliwość i zacięcie, żeby przez 3 lata korespondować z kimś, kto jest tak bardzo oderwany od rzeczywistości jak ta oszukana kobieta

  8. Spokojnie, żądne przygód staruszki szybko się odkują. Wystarczy, że poznają amerykańskich generałów przebywających na misjach w Syrii, Jemenie, Iraku…, którzy za drobną opłatą przyślą im paczki z diamentami?????

Dodaj komentarz

Z kraju