Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze i niska temperatura, apogeum chłodu dopiero przed nami. Będą silne przymrozki powodujące szkody

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu układów niskiego ciśnienia rozciągających się z obszaru Federacji Rosyjskiej bezpośrednio po obszar naszego kraju. Od kilku dni jesteśmy w chłodnym i wilgotnym strumieniu powietrza pochodzenia polarnego i arktycznego. Dlatego dominować ma na ogół pochmurna aura z licznymi opadami deszczu w formie konwekcyjnej oraz mieszanej (krupa, deszcz ze śniegiem, mokry śnieg), miejscami z lokalnymi, rozproszonymi i punktowymi zjawiskami burzowymi. Przed nami apogeum silnego ochłodzenia, które pod koniec tygodnia oraz na początku przyszłego przyniosą silne przymrozki nocami i o świcie.

Słabe burze w sobotę

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady deszczu, natomiast na zachodzie i południu oraz miejscami w centrum regionu słabe burze. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 9°C na zachodzie do 13°C na wschodzie. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy do 60-70 km/h.

W sobotę prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Dodatkowo nad ranem w niedzielę lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 1°C do 4°C. Wiatr będzie słaby, zmienny, nad ranem też umiarkowany, na ogół północno-zachodni.

Niedziela z niżową pogodą

Niedziela przyniesie dalszą dominację niżowej pogody. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu ośrodków niskiego ciśnienia przemieszczających się na wschód Starego Kontynentu. Zalegać mają mocno wychłodzone masy powietrza polarnego i arktycznego, które przynoszą duże zachmurzenie, z licznymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz spadek temperatury powietrza. Prognozowane są kolejne przymrozki w nocy z 22/23 kwietnia 2024 r. na przeważającym obszarze Polski. Wiatr okaże się na ogół słaby i umiarkowany głównie z kierunków północnych. Niewykluczone są ponadto lokalne burze w strumieniu chłodnych mas powietrza.

Jutro prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże. Spodziewane opady deszczu, jak i też możliwe słabe burze, zwłaszcza na wschodzie i południu regionu. Miejscami z gradem i krupą. W najcieplejszym momencie dnia od 7°C na zachodzie do 12°C na wschodzie. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy do 50-65 km/h.

Kolejne dni chłodne, z przymrozkami

W kolejnych dniach nowego tygodnia na termometrach za dnia będzie od 6°C do 12°C. Będą to wartości poniżej normy wieloletniej. Nocne i poranne przymrozki są możliwe zwłaszcza na początku nowego tygodnia. Mogą powodować szkody w rolnictwie i sadownictwie. Realne są spadki temperatury przy gruncie w okolice -6°C.

Chłodny okres synoptyczny potrwa przynajmniej do 25-26 kwietnia 2024 r. Potem w okolicach ostatniego weekendu kwietnia na termometrach ujrzymy nawet 15-22°C. Wysokie temperatury powrócą więc w okolicach przełomu kwietnia i maja. Do najbliższego czwartku pozostaniemy jednak w zasięgu chłodnych mas powietrza z północy i ryzykiem okresowych nocnych i porannych przymrozków w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Wczorajsze burze w regionie 

Burze i niska temperatura, apogeum chłodu dopiero przed nami. Będą silne przymrozki powodujące szkody

10 komentarzy

  1. Czyli znów trzeba będzie dopłacać rolnikom…

  2. Ej chwila przecież planeta płonie to jakie przymrozki ?

  3. Rolnikom nie trzeba dopłacać tylko zapewnić godziwe ceny i możliwość zbytu.

    • Ja być obca krajowca i se myśleć, że:

      Mamy wolny rynek i ceny są nim regulowane, a dopłaty tylko dla Polaków, którym zupełnie nic się nie opłaca

  4. Niedawno ciepło i powyżej normy to krzyk, że ocieplenie klimatu. Teraz chłody poniżej normy to o czym świadczy bo się gubię XD.

  5. Siedzę w domu bo burze znowu dałem się oszukać.

Dodaj komentarz