Ludzka kość walała się na cmentarzu. „Szczątki pochowanych w moim rodzinnym grobowcu osób wyciągałem ze śmietnika”

Ludzka łopatka leżała przy niedawno ekshumowanym grobie na jednym z lubelskich cmentarzy. Jak wyjaśnia nasz Czytelnik, kilka lat temu kości swoich bliskich znalazł w śmietniku.

Na bulwersujące znalezisko natknął się w dzień Wszystkich Świętych jeden z naszych Czytelników. Odwiedzając groby swoich bliskich na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, zauważył leżącą obok jednego z nagrobków kość. Jak wyjaśnia, o mało w nią nie wdepnął. Kiedy bliżej się jej przyjrzał okazało się, że jest to… ludzka łopatka. Znajdowała się ona tuż obok świeżo ekshumowanego grobu.

Stałą praktyką na cmentarzach jest bowiem wykorzystywanie starych, zaniedbanych i zapomnianych grobów do ponownego pochówku. Zgodnie z przepisami, wszystkie groby ziemne i stare murowane muszą zostać co 20 lat opłacone. Pieniądze te przeznaczone są na utrzymanie cmentarza: sprzątanie, remont alei, urządzeń, jak też na prowadzenie dokumentacji związanej zarówno z cmentarzem jak też chowaniem zmarłych.

Jeśli bliscy pochowanej osoby zbagatelizują ten obowiązek, administrator cmentarza ma wtedy prawo przekazać grób innej osobie. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Wcześniej prowadzone są starania dotarcia do bliskich pochowanej osoby i przypomnienia im o obowiązku wniesienia opłaty. Kiedy ci odmawiają, bądź też wezwania wysyłane pocztą jak też informacje zostawione na grobie nie przynoszą skutku, dopiero wtedy może zostać on wykorzystany ponownie. Poprzedni „lokator” jest wtedy ekshumowany.

– Można powiedzieć zdarza się, kość sprzątający upuścili niechcący, ale przecież to nie jest kosteczka małego palca u nogi, tylko kawał ludzkiego szkieletu, cała łopatka. Gdzie tu szacunek dla szczątków ludzkich? A co jeśli tę kość znajdzie dziecko? A może wywęszy ją jakiś pies? – docieka zbulwersowany Czytelnik.

Jak tłumaczy, w 2012 roku przy okazji pochówku swojego ojca, zlecał na tym samym cmentarzu ekshumację swojego rodzinnego grobowca, gdyż znajdowało się w nim wiele pochówków pochodzących jeszcze sprzed I wojny światowej. Całą operację zamierzał przeprowadzić z należytą starannością i szacunkiem dla szczątków drogich mu zmarłych. Od zarządcy cmentarza dowiedział się, że nie może wynająć do tego żadnej firmy, gdyż wyłączność na tego typu prace ma zarządzające nekropolią przedsiębiorstwo.

– Było nam wszystko jedno, byle przeprowadzono to sprawnie i z zachowaniem szacunku dla szczątków zmarłych. W czasie ekshumacji coś mnie podkusiło żeby zajrzeć na cmentarz i ku mojemu zaskoczeniu i wzburzeniu spostrzegłem, że pobliski śmietnik, oprócz szczątków drewnianych trumien i strzępów rozpadającego się materiału z ich wyściółki, zawiera…ludzkie kości. Leżały tam zarówno długie jak i krótkie kości, nie były to bynajmniej 2-3 kosteczki, ale ich spora ilość. Zanim poszedłem z awanturą do zarządcy, wybierałem ze śmietnika wszystkie te kości i złożyłem w worku foliowym obok grobu, gdyż w pierwszym odruchu wolałem wyciągnąć „moich” ze śmietnika, zanim go ktoś wywiezie do Rokitna – tłumaczy pan Piotr.

Podczas rozmowy z zarządcą cmentarza zagroził wezwaniem policji. Wtedy mężczyzna udał się do pracowników i nie szczędząc niecenzuralnych słów, „pouczył ich” na temat właściwego wykonywania obowiązków. Jednak reszta odpadów ze śmietnika nawet nie została sprawdzona pod kątem obecności innych ludzkich szczątków.

– O ile wtedy, w 2012 roku, mógłbym zrzucić to na karb ówczesnych realiów o i tym zapomnieć, tak po dzisiejszym zdarzeniu widzę, że nic się nie zmieniło. Zarząd cmentarza zrobił sobie monopol na grzebanie w naszych grobach, pobiera za to słone opłaty, a nie potrafi nawet dochować należytych starań ani szacunku dla szczątków drogich nam zmarłych – dodaje pan Piotr.

Do sprawy będziemy wracać.


(fot. nadesłane)

Zobacz również

44 komentarze

 1. Oj tam, oj tam. Styks bez ekshumcji nie takie numery odp…wala.

 2. A kto ze psem po cmentarzu chodzi !!

 3. Bulwersujące to by było gdyby walała się na Krakowskim ale to jest Cmentarz! Był bombardowany i zaorany, ziemia pod alejkami jest zmieszana ze szczątkami. Szczątki były na Litewskim, Placu Łokietka, może są w parku i pod Waszymi blokami a tu olaboga, panika, ze kość znaleziono na jednym z najstarszych cmentarzy.

 4. A co się dzieje następnie z tak ekshumowanymi szczątkami osób? Pytam z ciekawości, bo takie to mało (wyłącznie w mojej subiektywnej opinii/odczuciu) „z szacunkiem” dla osób bliskich… Wykopać starych przodków żeby zrobić miejsce dla pozostałej „nowszej” rodzinki. Dziękuję za odpowiedzi.

  • Proszę bardzo 🙂

   • och… Jestem Dozgonnie wdzięczny za szybką reakcję !!! Co kultura to jednak kultura. 😉

  • Jakiś czas temu były dwie opcje:
   – tańsza: otworzenie grobu, uprzątnięcie wnętrza, odpady z trumien do śmietnika, szczątki ludzkie do worka który zakopywano wewnątrz grobu, dzięki temu zainteresowany zyskiwał nowe miejsce pochówku (wtedy taka przyjemność 4000zł)
   -droższa : otworzenie grobu, uprzątnięcie wnętrza, szczątki do kostnicy/domu pogrzebowego celem umieszczenia w nowej trumnie, pogłębienie grobu, złożenie poprzednich lokatorów i miejsce na nowych (cena ok 10000zł)
   Na lipowej ogarniała to jedna ekipa: – kierownik (brał kasę) i 2-3 fizycznych (zazwyczaj kręcą się pod cmentarzem z jakimś winem), o jakości, przebiegu i efektach ich pracy nie wypowiem się, ale ta kość pod grobem mnie nie dziwi.

 5. Co cmenarz to zwyczaje i zwyczaje, np. super ekstra kasa dla zarządcy za pośredniczenie w sprzedaży miejsca na cmentarzu. Potem jest kasa na budowanie nowej siedziby. Rodziny po śmierci bliskiej osoby na wiele się godzą.

 6. „Zgodnie z przepisami, wszystkie groby ziemne i stare murowane muszą zostać co 20 lat opłacone. ” – żeby nie wprowadzać nikogo w błąd (wg ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych z 1959 r.) groby ziemne i murowane 1 osobowe można wykorzystać ponownie na pochówek za co najmniej 20 lat lub kontynuacje pogrzebanych uprzednio zwłok za ponowna opłatą, zaś groby murowane wieloosobowe nie podlegają tym punktom artykułu więc raz opłacony grób staje się własnością aż do końca istnienia cmentarza, opłaty pobierane mogą być za kolejne pochówki i prace przy grobie, pomniku.
  Chore jest też, że nie dba się w należyty sposób o nasze szczątki na CMENTARZACH i w nieskończoność „babcia” musi płacić za to że jej rodzić leży w ziemi od lat a urny z prochami do domu zabrać nie możemy…

  • Ppp… do nieba nie pójdziesz.
   Pan bozia osobiście piorunem ci w zadek przyfasoli.
   Tak o najświętszej sekcie w Polsce się wyrażać? O sukienkowych ukrywających pedofilów pokroju ks. Gila? Nieładnie.

   (Zarządcą cmentarza przy Lipowej jest kościół katolicki).

   • Kościół RZYMSKO Katolicki nie mylić z Kościołem Polsko Katolickim… To dwie różne organizacje pierwsza mafijno-poedofilsko-sekciarska druga tylko sekciarska…

    • Dziękuję za uściślenie.
     Zresztą w Lublinie jest chyba tylko jedna placówka tej drugiej sekty (przy Kunickiego, przy wejściu na targ przy Pocztowej), więc napisanie „katolicki” było uzasadnionym skrótem myślowym 🙂

 7. Wniosek z tego taki,że lepiej grzebać swoich zmarłych na cmentarzach nie komunalnych a parafialnych na których nie ma przedawnienia ani opłat za przedłużenie najmu.Sporo osób ma swoje korzenie na wsiach więc po co upierać się przy cmentarzach w mieście.

  • Jak zawsze, MIASTOWY, pouczy. Bo jego przodkowie kilkadziesiąt lat temu, sprzedali wszystko i kupili mieszkanie w MIEŚCIE. A sam za młodu krowy pasł

   • A ty jakieś kompleksy masz? Zupełnie nie pojmuję, po co ten idiotyczny hejt. Co złego powiedział Olo? Widocznie tobie teraz pasanie krów bokiem wychodzi… I dla zamydlenia oczu takie bzdury wypisujesz. No żesz k$^%@wa, co za idiota!

    • Co za różnica pasał krowy czy czyścił buty panom… obie prace wykonywało ponad 90 % społeczeństwa jeszcze przed II wojną światową. Dopiero w PRL ludzie masowo migrowali do miast bo była praca w przemyśle. Drugie pokolenie w mieście lub któreś tam z plebsu miejskiego ale większość to „szlachta”…

  • A ty Olo to taki głupi od urodzenia jesteś, czy potem ci się stało.
   Cmentarze przy Lipowej i Unickiej są cmentarzami parafialnymi.
   Komunalny masz na Majdanku.

   • Gwoli ścisłości, to cmentarz komunalny, co prawda niewielki jest też przy ulicy Białej.

    • No tak – dawny cmentarz wojskowy.
     Niewielki prostokąt na zachód od Białej do murka odgradzającego. Ten fragment to rzeczywiście cmentarz komunalny. Ale on oficjalnie nazywa się cmentarzem przy ul. Białej, a nie cmentarzem przy Lipowej i jest fizycznie wygrodzony od reszty (murkiem od południa i linią kolumbariów od wschodu).

     • A i tak Kuba jesteś dla nas pasożyt. Kleru się naoglądałeś i wielki znawca jesteś. Powinieneś mieć ksywkę Grabarz.

 8. Kato-kapitalizm w pełnej krasie. W judaizmie cmentarz jest nienaruszalny, a grobu zmarłego nie można wykorzystać po raz drugi. Te Wasze modły „wieczny odpoczynek racz mu/jej dać Panie” brzmią jak jawna kpina ze zmarłego, biorąc pod uwagę, co później robicie ze szczątkami, jeśli rodzina nie opłaci dzierżawy grobu.

  Czyli katolik może sobie kupić ziemię i wybudować dom, postawić firmę albo założyć jakąś uprawę i ta ziemia zawsze będzie należeć do niego, a po jego śmierci – odziedziczy ją rodzina. Ale nie może sobie wykupić na zawsze miejsca na cmentarzu, aby móc zafundować sobie ten „wieczny odpoczynek”, bo zarząd cmentarza musi zarabiać nawet na nieboszczykach.

  To jest właśnie katolicki szacunek dla zmarłych. Zero jakiejkolwiek świętości.

  • To jest cmentarz komunalny. Nie wiem czy wiesz, ale oznacza to, że są tam pochowani ludzie różnych wyznań i ludzie nie wierzący w nic. Więc nie wiem po co ta twoja gadka o katolikach.

   • Po co tobie umiejętność czytania jak nie rozumiesz co czytasz..? A czy Aaron mówi że tam są pochowani tylko katolicy…? NIE! Ale do nich odnosi wypowiedź bo tylko ci mamroczą o „wiecznym odpoczywaniu”. Co moim zdaniem odnosi się do duszy bo jest umarłemu obojętne co się stanie z jego ciałem. Kult trupa w KRK jest napędzany przez żywych… Chcą by ich ciało gdzieś spoczęło na wieki ale prochy swoich przodków do worka na śmieci i w kąt żeby zrobić miejsce dla swojego ciała… HIPOKRYZJA do kwadratu ale to u katoli (nie mylić z chrześcijanami) normalne, co potwierdza wypowiedź Aarona… Jaśniej się nie da już wytłumaczyć ale jak nie zrozumiesz to się nie przejmuj należysz do większości społeczeństwa niewiele rozumiejących…

    • Mało wiesz o religiach widocznie, a i ateiści raczej nie chcieliby zostać po śmierci wyrzuceni do kontenera przed blokiem. Już od wieków i na każdym kontynencie szanuje się ciała zmarłych. A jeśli chodzi o wspólny pochówek to po pierwsze cmentarze nie są z gumy i się nie rozciągną, a poza tym co jest złego w rodzinnych grobowcach? Tych szczątków nikt nie chce wyrzucać na śmietnik, tylko się je zabezpiecza w grobowcu, zostają tam i tylko dokłada się kolejną osobę. Nie widzę w tym niczego profanującego szczątki.

     • Anusiak jesteś niereformowalny… Gdzie Aaron i anty mówią o tym że inne religie czy ateiści nie szanują zmarłych..? Mówią natomiast o hipokryzji katoli a ty nadal o czym innym… Poza tym te twoje „zabezpieczenie” szczątków to tylko w teorii a w praktyce jest tak jak w artykule a czeto gorzej jak to niektórzy tu opisują…

   • W d. byłeś i g. widziałeś (pewnie stąd ta ksywa).
    Zarządcą cmentarza przy Lipowej jest Kościół Rektoralny pw. Wszystkich Świętych.

  • I tak wygrywasz jak odpisujesz na komentarz podpisując się innym podpisem, tak to wygląda jakby ktoś popierał twoje dyrdymały 🙂 po co pisać komentarz który nie odnosi się do artykułu idąc tym tokiem myślenia ja napiszę, że twierdzenie że lew to król dżungli to bzdura, bo one nie żyją w dżungli:) Dokładnie taki sam sens. A wezmę z ciebie przykład i też się inaczej podpiszę.

 9. To są skur.......

  POPRZEDNI LOKATOR JEST EKSHUMOWNANY?!!! JAKIM SKUR….. TRZEBA BYĆ ABY NISZCZYC KOMUŚ GRÓB!! TE NIELUDZKIE PRZEPISY MUSZĄ ZOSTAC ZLIKWIDOWANE! KTOS MOZE NIE MIAŁ RODZINY LUB ZMARŁA, TO MA BYĆ POWODEM ABY KOMUŚ NISZCZYC GRÓB??!!!!

 10. Są hieny cmentarne np .zakład w Turce

 11. To co zakłady pogrzebowe wyrabiają ze zmarłymi i ze szczątkami to w głowie się nie mieści. Biorą za to niemałą kasę
  a chłam odwalają, nie potrafią zrobić porządnie tego do czego zostali stworzeni. Tylko zasiłki od ludzi wyciągają.

 12. Tak czytam wasze komentarze i zaskoczony jestem poziomem waszego skundlenia i prymitywizmu. Z problemem zgłosiłem się do redakcji 112 i cieszy mnie to że podeszli do niego poważnie. Jednak jak widzę poziom tej waszej komentatorskiej dyskusji to żałuję że ruszyłem temat. Liczyłem bowiem na pewne zrozumienie, jakieś pospolite ludzkie oburzenie wobec braku szacunku dla zwłok. Wstawki o katolandzie i inne tego typu dyrdymały jakiegoś sfrustrowanego dzieciaka zapewne komucha albo innego ateisty który wszędzie węszy katolicki podstęp na kasę są po prostu żałosne. Każda okazja żeby się pokłócić, albo wylać wiadro pomyj na kogokolwiek przy jakiejkolwiek okazji jest „dobra”. Ubolewam że takich 112 ma czytelników. Pozdrawiam redakcję i dziękuję za zajęcie się problemem. W końcu kiedyś i nasze kości wylądują na którymś cmentarzu.

  • ty od komuchow to się odpipaj! Gorsza obelga dla mnie jest być pisuarem, może ty nim jesteś można to wywnioskować. ale to na marginesie. Skąd wiesz że nasze kosci będą się walaly? Może ktoś sobie życzy aby być skremowunym.

 13. Pal gume Pioterze

 14. Klechy biorą niemałą kasę za utrzymanie cmentarza. Np zmiana dysponenta grobu to wydatek rzędu kilkuset zlotych. Rozbój w biały dzień. I to oplacanie co 20 lat. Złodziejska czarna mafia. Kiedy ktoś się tym zajmie? Może Uokik?

  • klechy akurat nic stamtąd nie biorą. Wszystko przeżera administracja cmentarza. Koszty są dla mnie zrozumiałe, tutaj chodzi o wykonywanie tej pracy z poszanowaniem. A dla tych co chcieliby wszystko za darmo to przypominam ze komuna się skończyła. Wywóz śmieci, odśnieżanie, zamiatanie alejek, podatki gruntowe, renowacje, prąd – to wszystko kosztuje.

 15. Kto wyjaśni mi dlaczego na cmentarzu przy Unickiej można w jednej katakumbie (1poziom) złożyć kilka urn a przy Lipowej nie.kazda urna musi mieć osobny poklad-pietro. Odpowiedź Zarząd przejmuje groby i handluje inaczej ceny groby potanialy by.

 16. Niestety ale cała nasza ziemia to jeden wielki cmentarz. Chodzimy po szczątkach i prochach naszych przodków, taka natura. Zastanawialiście się co będzie z cmentarzami za 200, 300 lat? Jako podpowiedź dodam kolejne pytanie: czy znacie jakieś starsze niż 200 letnie?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8725zł 0.65%
  • GBP 5.0709zł 0.65%
  • EUR 4.2679zł 0.51%
  • CHF 3.9915zł 0.72%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Charytatywny Piknik Strzelecki dla Arka
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.