Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin dostał dodatkowe pieniądze na inwestycje drogowe i zakup pojazdów komunikacji miejskiej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przekazała Lublinowi dodatkowe dofinansowanie mające na celu poprawę mobilności transportowej oraz upłynnienie ruchu w mieście. Środki te trafią na trzy projekty.

Do Lublina trafi 34,4 mln zł dodatkowego wsparcia finansowego, dla realizowanych przez miasto projektów transportowych. Środki te przekazała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pozwolą one na kontynuowanie rozpoczętych działań, głównie związanych z inwestycjami drogowymi mającymi na celu upłynnienie ruchu, wymianą pojazdów komunikacji miejskiej czy też wdrożeniem systemu biletu elektronicznego. Dofinansowanie to jest bardzo ważne, gdyż w związku z ciągle rosnącymi kosztami inwestycji, znacznie wzrosły szacowane początkowo kwoty, jakie trzeba przeznaczać na ich zrealizowanie.

Najwięcej, gdyż ponad 19,5 mln złotych, przeznaczone zostało na przebudowę Al. Racławickich oraz ul. Lipowej i Poniatowskiego. To właśnie ta inwestycja nie może ruszyć i wciąż jest odkładana w czasie. Wszystko dlatego, że oferty w kolejnych ogłaszanych przez miasto przetargach, znacznie przekraczały kwoty, jakie były na ten cel przeznaczone. W zakres tego zadania wchodzi również zakup 10 trolejbusów i 5 autobusów elektrycznych a także wykonanie systemu dynamicznej informacji przystankowej na przebudowywanych ulicach. Dodatkowe 11,7 mln złotych trafi na inwestycję, która w części dobiega już końca. Chodzi o przebudowę ul. Szeligowskiego i Choiny. Jednak pozostał jeszcze zakup 10 trolejbusów, 14 autobusów spalinowych i autobusów elektrycznych a także stworzenie systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej.

Z kolei blisko 3,2 mln zł otrzyma projekt związany z przebudową skrzyżowań Drogi Męczenników Majdanka z ul. Grabskiego i Sulisławicką oraz Lotniczą, budową nowych wiaduktów w ciągu ul. Grygowej, przebudową ronda Lubelskiego Lipca’80 wraz z mostem w ciągu ul. Fabrycznej, który połączony jest także z zakupem 5 trolejbusów, 9 autobusów spalinowych i 7 autobusów elektrycznych.

-Nowoczesna, ekologiczna komunikacja miejska z korzyścią dla mieszkańców i środowiska – taki efekt osiągnie Lublin dzięki dodatkowym środkom unijnym, które pozwolą na kontynuację rozwoju nisko i zeroemisyjnego taboru komunikacji miejskiej. To kolejny krok Lublina w kierunku szeroko pojętej elektromobilności – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przyznane środki finansowe przyczynią się do poprawy mobilności transportowej oraz upłynnienia ruchu w mieście. Przełoży się to na realne korzyści dla mieszkańców tj. poprawę komfortu oraz skrócenie czasu podróżowania komunikacją miejską.

Lublin dostał dodatkowe pieniądze na inwestycje drogowe i zakup pojazdów komunikacji miejskiej

(fot. UM)

10 komentarzy

  1. Już będą dziesięcioletnie solarisy wymieniać.

  2. będą autobusy ! tak samo jak helikoptery !
    dwie tekturowe atrapy w Świdniku
    28 Jelczów z W-wy a każdy po 2 mln najechane

  3. co oni chcą znowu na tej Sulisławickiej/Grabskiego robić?!

    • Nic. Już zrobili. Po prostu miasto dostanie więcej kasy na już zgłoszone projekty, które nie zostały jeszcze rozliczone. Remont Sulisławickiej/Grabskiego jest chyba w jednym projekcie z przebudową Fabrycznej i Ronda przy Gali.

  4. A ile dziś codziennie bezużytecznie stoi trolejbusów na zajezdni ?

  5. Pajace lansują się po daniu d,y z Warbusem

  6. To pewnie dofinansują sobie też projekt tzw. „zielonej fali” na światłach 😀 Rzeźbią w g… już długi czas, kasa w to idzie a żadnej innej fali po za czerwoną jak nie było tak nie ma .

  7. Zielonej fali nie będzie,bo miasto wycofało się z wdrażania systemu sterowania ruchem.

  8. Ile MPK płaci stanowi za dzierżawę autobusów

Z kraju