Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Miasto po raz kolejny włącza się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w środę (8 maja) przez Lublin przejdzie uroczysty korowód, który zakończy się występem artystycznym przygotowanym przez środowiska działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

– Miasto Lublin od lat podejmuje działania mające wyrazić solidarność z osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. Należy do nich między innymi organizacja różnego rodzaju spotkań o charakterze integracyjnym, do uczestnictwa w których zapraszamy wszystkie mieszkanki i mieszkańców Lublina. Ich celem jest promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, ale także zwrócenie uwagi na ich potrzeby oraz codzienne życie. Serdecznie zachęcam do udziału w kolejnym wspólnym spotkaniu – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczną się w środę (8 maja) o godz. 10.00 uroczystym przemarszem uczestniczek i uczestników sprzed Zamku Lubelskiego do siedziby Caritas Diecezji Lubelskiej w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 2. Tam w Auli Caritas odbędzie się spotkanie o charakterze artystycznym, podczas którego bogaty program zaplanowali artyści reprezentujący lubelskie organizacje oraz placówki terapeutyczne i edukacyjne działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Miasto Lublin zapewnia wiele form wsparcia dla osób i rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną. To między innymi wsparcie instytucjonalne, takie jak bezpłatny pobyt w miejskich żłobkach, wczesne wspomaganie rozwoju, przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, kluby oraz domy pomocy społecznej. Miejskie wsparcie to także usługi w środowisku zamieszkania, w tym szeroka gama pomocy finansowej kierowanej dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich opiekunów, pomoc w postaci usług opiekuńczych i asystenckich czy opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób zależnych. Te zróżnicowane formy pomocy skierowane są dla osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Od wielu lat funkcjonują w mieście prowadzone ze środków własnych specjalistyczne placówki terapeutyczne: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością dla osób od urodzenia do 25. roku życia oraz Ośrodek Wsparcia Beniamin, z miejscami dziennego i całodobowego pobytu dla osób dorosłych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Działalność tych ośrodków ma także charakter wsparcia wytchnieniowego dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Od 2021 r. w Lublinie funkcjonuje także nowa placówka – Centrum Rehabilitacji i Integracji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego z 24 miejscami w formie mieszkań wspomaganych oraz 26 miejscami terapii dziennej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Aktualnie trwa także budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej 1, które zapewni kolejne miejsca opieki wytchnieniowej w formie dziennej i całodobowej łącznie dla 20 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 r.

(Źródło: Miasto Lublin)

3 komentarze

  1. Widziałam ostatnio jedną Panią na wózku, która instruowała kierowcę mpk jak ma podjechać, żeby się załadowała do środka, jakby była jakąś królową. Nie raz widzę, jak niepełnosprawny wsiada do autobusu i jakoś szybciej to idzie. Kierowca wysiada, rozkłada podjazd i taka osoba wjeżdża. Ta Paniusia jednak dyrygowała, gdzie ma jej podjechać, a potem jeszcze pastwiła się nad pasażerem, żeby jej jakiś uchwyt rozłożył. Potwierdziła jedynie złe zdanie jakie mam o osobach jej typu. Roszczeniowość i nic więcej. Tego ich choroba nauczyła

    • Mylisz niepełnosprawność ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną.
      To twój dzień!
      Świętuj, zamiast toczyć jad!

    • Niestety, bardzo często roszczeniowość idzie w parze z niepełnosprawnością, zwłaszcza u osób z problemami od dzieciństwa. Przeważnie są oni celowo lub nie uczeni postawy roszczeniowej wobec innych. Niestety.

Dodaj komentarz