Lubelscy strażacy zmieniają barwy. Wszystko dla bezpieczeństwa i wygody

Są lżejsze, wygodniejsze, zapewniają lepszą swobodę ruchów a nowy kolor ma sprawić, aby strażak był bardziej bezpieczny. Łatwiej będzie go zauważyć w nocy czy też w warunkach ograniczonej widoczności.

Od kilku dni, pierwsi z lubelskich strażaków prowadzą akcje w nowym, zupełnie innym niż dotychczas umundurowaniu. Czarne stroje, które używane są od 25 lat, wymieniane są na nowoczesne ubrania w kolorze piaskowym. W porównaniu do poprzednich, są lżejsze, nie ograniczają swobody ruchów a przede wszystkim są bezpieczniejsze. Chodzi bowiem o to, że ich jaskrawe barwy zapewniają zauważenie strażaka znacznie wcześniej. Jest to szczególne ważne podczas działań na drogach, czy też w warunkach ograniczonej widoczności lub w nocy.

Dodatkowo nowe mundury są w dwóch rodzajach. Obecnie strażacy nie ważne czy jadą do pożaru, czy też do akcji ratowania osób poszkodowanych w wypadkach lub innych miejscowych zagrożeniach, używają ciężkich wielowarstwowych spodni i kurtek. Wszystko dlatego, że strój musi zapewniać ochronę przed ogniem, promieniowaniem cieplnym, rozerwaniem, być odporny na oleje i wodę, a także antystatyczny. Jednak w większości akcji tego typu ochrona nie jest potrzebna a ciężki ubiór niejednokrotnie utrudnia prowadzenie działań. Dlatego też do akcji gaśniczych strażacy będą mieli inne stroje, zaś do pozostałych działań lekkie jednowarstwowe kurtki.

Wymiana umundurowania prowadzona jest w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Zobacz również

15 komentarzy

 1. zgapione z USA 😀

 2. Naprawde super news sek w tym.ze redakcj.umknelo ze niektore jednostki osp nalezace do.KSRG juz od jakiegos czasu maja podwojne umundurowanie wiec to zadna sensacja

 3. Ijjhhoo ijhoo ijho.. Ninoninonio.

 4. Super w końcu strażacy będą bardziej widoczni w nocy.

 5. Jak jeżdżą do dziewięciu wypadków i na jeden pożar, to się nie dziwię że powinno być przewiewnie.

 6. A co ze starymi? Nasze OSP chętnie by przygarnęło bo obecnie nie mamy żadnych 🙁

 7. Jest tylko jeden szkopuł, mianowicie ten kolor umundurowania ma być używany tylko przez PSP.
  Jest to nie oficjalna informacja otrzymana z podczas wizyty w jednym ze sklepów p.poż.

 8. Bzdura takie mundury maja tez jednostki osp ksrg tu akurat kolor munduru nie ma nic do zeczy bo.wazny jest kolor chelmu to.jest wyroznik psp.od osp .ajednostki.osp.ksrg obecnie prawie niczym.sie sprzetowo.i mundurowo.nie roznia od psp

 9. Leon z działek

  „nie ważne” Jakieś nowe zasady gramatyki?

 10. „Wymiana umundurowania prowadzona jest w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.” Szkoda, że ratownicy medyczni medyczni nie są w tym ujęci i w większości muszą kupować ubranka do pracy sami..

 11. ta część piaskowa jest też odblaskowa? bo zdaje się, że nie, że tylko te odblaskowe paski, więc na czarnym mogły być w tym samym miejscu i spełniać taką samą rolę… po 2 czarne były cięższe? a piaskowe, dzięki kolorowi są lżejsze? co za bzdury.. wystarczyło po prostu zacząć szyć nowe z innego materiału i opaskowane odblaskowo i byłoby to samo bez rozgłosu, no chyba, że te nowe są z jakiejś fabryki od kogoś wiadomo o co chodzi

 12. Strażak do akcji teraz będzie musiał zabierać dwa komplety munduru. Gdy pojedzie do wypadku w lżejszym i przewiewniejszym, to może się zdarzyć, że w drodze powrotnej pojawi się dyspozycja wyjazdu do pożaru, to w samochodzie trzeba będzie się przebrać i na odwrót. Przecież nie będą wracać do jednostki po inne mundury. Co do widoczności w nocy, to raczej odblaski są za to odpowiedzialne a nie materiał. Suski chyba za dużo dymu się nawdychał, bo zmiany, które wprowadza nawet wśród strażaków z PSP powodują śmiech i niedowierzanie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online