Listonosz apeluje o ostrożność. „Obawiam się zarówno o swoją rodzinę, jak i o osoby, którym dostarczam przesyłki”

O opublikowanie kilku podstawowych zasad w trakcie wizyty listonosza, apeluje przedstawiciel tego zawodu. Jak wyjaśnia, czas na witanie, rozmowy czy też zapraszanie do domu będzie wtedy, gdy sytuacja w kraju się unormuje a zagrożenie minie.

Po tym, jak badania wykazały, że pracownik placówki Poczty Polskiej ze Świdnika jest zakażony koronawirusem, odezwał się do nas jeden z listonoszy, który każdego dnia doręcza przesyłki mieszkańcom. W zawodzie tym pracuje od 10 lat i jak tłumaczy, pierwszy raz przyszło mu zmagać się z takim zagrożeniem, jak stan epidemiczny w kraju. Zaznacza, że nie jest panikarzem, jednak teraz pracując, obawia się zarówno o swoją rodzinę, jak i o osoby, którym dostarcza listy i paczki. Dlatego też postanowił zaapelować o to, aby zachować podstawowe środki ostrożności, dzięki którym ryzyko zakażenia zostanie znacznie zminimalizowane.

W trakcie doręczania przesyłki, należy w miarę możliwości zachować 2 metry odstępu. – Uwierzcie, że ja chcę dołożyć wszelkich starań, by umożliwić Wam odbiór bezdotykowy, ale niestety niektóre usługi wymagają podpisu. Poczekajcie 20 sekund, aż przygotuję przesyłkę i położę np. na masce samochodu, na stole na dworze, gdziekolwiek. Ja się odsunę, Wy podpiszecie dokument, następnie umyjecie ręce w domu i po sprawie. Dezynfekuję rysik, tablet, lub długopis i jadę dalej. W obecnej sytuacji traktujmy się jak „trędowaci”, mi nie będzie przykro. Po epidemii wszystko wróci do normy – wyjaśnia.

– Jeżeli przebywasz na kwarantannie, jakiejkolwiek, wróciłeś z zagranicy, masz medyczną lub domową izolację – nie wychodź, nie podpisuj i nie odbieraj przesyłek. Zostawię awizo na 2 tygodnie lub można skorzystać z usługi przechowania przez 30 dni. Kwarantanna się skończy i będzie można spokojnie odebrać przesyłkę. Sobie i Wam życzę zdrowia i tego, żebyśmy mogli pogadać po tym wszystkim tak, jak dawniej. Nie daj Boże, żebyś miał tego wirusa, ani ja, ani inni. Wszyscy jesteśmy bardzo narażeni. Codziennie odwiedzam 1/4 wszystkich adresów w gminie. Uwierz mi, że jeżeli nie odbierzesz ważnego listu, to na pewno nie będzie takich konsekwencji jak z zakażenia. Przypominam: mamy stan epidemii w kraju i nic nie działa normalnie- tłumaczy nasz czytelnik.

Kolejną ważną sprawą jest to, aby nie zapraszać listonosza do domu, nie wymagać aby wchodził z przesyłką, gdyż zawsze tak robił. Obecna sytuacja wymaga zapomnienia o tych przyzwyczajeniach. Jak sprzyja pogoda, można pokwitować odbiór przesyłki na dworze. Należy też zapamiętać, aby nie witać się z doręczycielem. Obecnie większość z nich chodzi w rękawiczkach, to też sprawia, że nie wypada podawać ręki. W rękawiczkach łatwiej o dokładną dezynfekcję. Listonosze w obecnej sytuacji nie chcą tułać się po przychodniach i lekarzach, i tak mają wystarczająco dużo pracy. Zbędne są także rozmowy. Wirus przenosi się w kropelkach, a rozmowa niestety uwalnia te kropelki. – Porozmawiamy po zniesieniu tych wszystkich restrykcyjnych zasad. Zależy mi na tym, żeby zrobić swoje i wrócić do domu, nie narażając siebie i Was – wyjaśnia listonosz.

(zdj. ilustracyjne/Wikipedia.org/WrS.tm.pl)

27 komentarzy

 1. rozsadnyprzeciwglupocie

  tak jest !

  • do ciebie ktoś wysyła korespondencję pocztą, poza komornikiem i windykacją?

   • Miećka Aniołowa

    Patogen, to przykre, że Ty otrzymujesz tylko taką korespondencję o jakiej piszesz. Czytając jednak Twoje komentarze do różnych artykułów to wcale się nie dziwię.

    • Przeciez to notoryczny idiota…. (patogen czy jak tam się mądrze nazwał). Patrząc po jego dzisiejszej aktywności to coś ćpał, albo może wyjątkowo nie ćpał… jedyne co można mu zaproponować, to ignorować

     • Miećka Aniołowa

      wkm. masz rację. Patogen (patologia genetyczna) to idiota. Ale udaje inteligenta

     • Zwyczajny kolejny błazen jak Franio, Stefanek, Kuba (ten od piany na piwie) czy Lu. Można dodać go do tej listy pajaców.

 2. Ja też jestem listonoszem i codziennie się narażam niestety Poczta nie zapewnia nam bezpieczeństwa nie wiemy kto jest w kwarantannie dowiaduję się od ludzi ale czasami jest za pożno bo już tam byłem i wtedy zastanawiam się czy już złapałem wirusa i czy wracać do domu

  • rzuć to w ***, zostań cieślą. Od dwóch lat szukam ambitnych cieśli, którzy mają serce do drzewa, a trafiam na samych mungołów co działają jak maszyny.

   • ty szukasz cieśli… 😀 koń by się uśmiał, gdyby ci w ogóle uwierzył. Może szukasz jakichś zaskórniaków po kieszeniach, ale raczej nie cieśli 😀 PRZEDSIĘBIORCA :D:D:D. No chyba, że chciałbyś z nimi po prostu porozmawiać o drewnie, to wtedy ewentualnie być może tak 🙂 Cieśli szuka!!! :D:D:D

    • Wkm, a czego nie wierzysz Patogenowi? Że ma odmienne poglądy niż inni to nie znaczy że nie jest cieślą!

 3. Słuszne uwagi. Życzę zdrowia wszystkim listonoszom i samych zdrowych i rozsądnych odbiorców przesyłek

  • Patogen dopiero żeś się lansowal jak to cudownie w U.K.a taraz piszesz ,że dwa lata cieśli szukasz. Ktoś kiedyś popełnił błąd przy struganiu.

 4. to już listonosze sami nie wiedzą, żeby nie udawać się na pogaduchy ani nie wchodzić do mieszkań?
  wielki apel listonosza, żeby tego nie robić! WOW!!! a ludzie tak za rękę ciągną, na kawę i ciasto zapraszają… śmiech na sali 🙂

 5. niech się zajmie swoim rejonem. jak tam powie, żeby się do niego ludzie nie odzywali, to Lublin112 nagle przestanie być potrzebny jako tuba 🙂

 6. hej listonoszu przynieś telegram

  z tego artykułu dowiedziałem się ze istnieją listonosze. …bo myślałem ze od paru lat ten zawód wymarl i na ich miejsce są…nie wiem jak nazwac… dostarczyciele awizo? awiziarze?

 7. Ludzie ochłońcie, bo niedługo po zakupy nie będzie można wyjść ze strachu. Znajdźmy inne formy informacji i załatwiania spraw poprzez telefon czy internet! Niech ludzie starsi nie stoją w kolejkach na poczcie czy w bankach! Trzeba im pomóc! Niedługo okaże się, że i młodzi nie będą mogli bo są na kwarantannie ze starszymi! Życzę Wszystkim Zdrowia!!!

 8. Pracuję w usługach handlowych i nie zliczę ile razy w tym tygodniu zostałem wyśmiany lub skrytykowany za to, że jestem w maseczce i proszę klientów o zachowanie odstępu. Oni się śmieją, a ja próbuję nie narażać swojej rodziny na utratę zdrowia i zagrożenie życia. Zawsze miałem pozytywne nastawienie do ludzi, ale teraz pozostaje mi coraz mniej złudzeń.

 9. Gdyby nie pukał dwa razy to by nie zachorował.

 10. Zakochana w listonoszu.

  A mi się bardzo podoba pan listonosz z mojego rejonu i bardzo bym chciała żeby wszedł😀.

 11. Polska wolna od pis i zarazy

  Ale oczym tu mowa. KAŻDEGO DNIA TYSIACE LUDZI SIE NARAZA. Oczywiście nie wspominam tu o służbie zdrowia. Ale kasjerzy, pracownicy ochrony, pracownicy elektrowni, i wielu innych. To sa osoby na pierwszej linii.

 12. Ratownik 25 lat stażu

  W dzisiejszych czasach nie da się zwalczac epidemii w sposób doskonały. Po pierwsze: Z powodu dużego zaludnienia. Po drugie: Przemieszczania się ludzi. Po trzecie: Otwartych hipermarketów nie mających nic wspólnego z podstawowymi produktami do życia. Po czwarte: Zla organizacja działania przeciw zabezpieczeniu przeciw epidemii. Po piąte: Mentalność ludzi którą widać na ulicach miast nie przestrzegających zaleceń. Działa to na korzyść wirusa a nie na dobro dla zdrowia. Należy dodać do tego informacje a raczej dezinformację. Czytając podawane wiadomości przez osoby odpowiedzialne za przekaz informacji o terenach objętych ogniskiem zakażenia nie mówi mi nic prócz statystyki. Wiem tylko tyle ile ludzi zachorowalo na danym terenie wielkości powiatu. Żadnych konkretów. W epidemiologii najważniejsze jest konkretnie gdzie jest ognisko zakażenia. Ile osób jest w ognisku zakazenia. I gdzie te osoby się przemieszczały. Mając taką wiedzę ludzie sami bardziej indentyfukowali czy miały kontakt z tą miejscowością. Czy miały kontakt z osobą z tej miejscowości. Zwrocciliby to większą obserwację samych siebie i w razie wystąpienia symptomów zakażenia szybszą reakcję. Analizując cała ta batalię od pierwszych przypadków ujawnionych w województwie Lubelskim i zbierając informacje z kraju bardziej wygląda to na pozorowana walkę z coronawirusem która prowadzą ludzie odpowiedzialni za zadania walki przeciw zakażeniom. Pozdrawiam koleżanki kolegów ratowników lekarzy pielęgniarki sprzedawców listonoszy i wszystkich którzy mimo zaleceń pozostania w domach muszą dbać o innych by w domach pozostać mogli. I jeszcze jedna uwaga do posłów. Ten cyrk który zrobiliście w sejmie z maskami rękawiczkami podeptaliscie honor i pracę służb odpowiedzialnych za zdrowie i życie Polaków. Pracując ćwierć wieku w ochronie zdrowia nie widziałem takiej bezczelności ze strony ludzi wybranych przez naród. Zdrowia życzę wszystkim Polakom.

 13. Ofiara awiziarki...

  Zgadzam się, awiziarkę mam też u siebie. Listonosz był OK. Awiziarka widząc mnie przed domem wrzuca awizo (z datą sprzed dwóch dni) i odjeżdża. Ludzie stoją potem w kolejce po odbiór. W klitce wydaje to Bogu ducha winna istota. Ofiara awiziarki. Ma tam artykuły, które sprzedaje się na poczcie(od ręczników przez portfele , na gazetach kończąc) , przesyłki rozmaitej maści,piętrzące się wokół, które też wydaje, przyjmuje wszystko, co tylko ludziom marzy się teraz wysłać… To jest nie tylko ofiara awiziarzy ale bohaterka pierwszej linii.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1503zł 0.38%
  • GBP 5.0538zł -0.01%
  • EUR 4.5234zł -0.29%
  • CHF 4.2688zł -0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport