Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kult, Enej, Kękę i Organek. Jest pełny program tegorocznych Juwenaliów Politechniki Lubelskiej

Organizatorzy Juwenaliów Politechniki Lubelskiej zaprezentowali już wszystkich artystów, którzy uświetnią przygotowywaną przez nich imprezę. Wśród nich nie brakuje gwiazd sceny muzycznej.

Niewiele ponad miesiąc pozostał do rozpoczęcia tegorocznych Dni Kultury Studenckiej w Lublinie. Samorząd Studencki Politechniki Lubelskiej, który organizuje Juwenalia, jako pierwszy zdecydował się przedstawić pełne zestawienie artystów, którzy wystąpią na scenie. Impreza rozpocznie się w środę 8 maja. Tradycyjnie już studenckie świętowanie otworzy barwny korowód. W tym roku wyruszy on z placu Litewskiego, następnie studenci przemaszerują Krakowskim Przedmieściem, Al. Racławickimi, ul. Sowińskiego, Głęboką i Nadbystrzycką a następnie przez ul. Wapienną dotrą na tereny zielone Politechniki Lubelskiej. Tam do soboty 11 maja odbywać się będą koncerty, nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących.

W środę 8 maja wystąpią:

Tymek, czyli reprezentant młodego pokolenia polskiego rapu. Współpracował już m.in. z Bejfem czy z grupą Pokahontaz. Wyróżnia go charakterystyczny, mocny i nieco zachrypnięty wokal.
Enej to polski zespół rockowo-folkowy. Jego nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy.
Happysad, który od lat jest jednym z najpopularniejszych polskich zespołów, mający na koncie ponad 1000 koncertów w całym kraju.

W czwartek 9 maja na scenie pojawią się:

PlanBE/Guzior. Pierwszy z nich, Bartosz Krupa, jest polskim raperem współpracującym m.in. z takimi wykonawcami jak raperzy Quebonafide, ReTo, Bedoes czy Otsochodzi oraz wokaliści Smolasty i Sztoss. Drugi z raperów, Mateusz Bluza, jest reprezentantem młodego pokolenia, który jest pierwszym artystą zakontraktowanym w labelu QueQuality założonym przez Quebonafide.
Kękę swoją karierę rozpoczął w radomskim podziemiu w 2001 roku. Od 2013 roku związany z wytwórnią Prosto, w której wydał krążki Takie rzeczy (2013) oraz Nowe rzeczy (2015). Obie płyty okazały się ogromnym sukcesem sprzedażowym, pierwszy krążek otrzymał platynę, kolejny podwójną platynę. Artysta powołał do życia własną wytwórnię, w której w 2016 roku wydał trzecią z serii płytę pt. Trzecie Rzeczy. Tytuł bardzo szybko przypadł do gustu fanom i niedługo po premierze także uzyskał status podwójnej platyny.
Quebonafide to pochodzący z Ciechanowa raper oraz założyciel wytwórni płytowej QueQuality. Jego twórczość charakteryzuje się świeżym spojrzeniem na rap, niekonwencjonalnym i często eksperymentalnym flow, dopracowaną techniką rymowania, a wszystko to z zachowaniem refleksyjności tekstów.

W piątek 10 maja sceną zawładną:

Paluch, a właściwie Łukasz Paluszak. Jest polskim raperem. Był członkiem zespołu Aifam. Współtworzy artystyczny kolektyw DIIL Gang oraz popularne trio Syntetyczna Mafia. Od 2004 roku prowadzi jednak solową działalność artystyczną.
Ania Dąbrowska jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 34 nominacje w tym 9 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy. Od kwietnia 2015 roku nagrywa dla Sony Music.
O.S.T.R. jest polskim raperem i freestyle’owcem pochodzącym z Łodzi. Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Współpracował ponadto m.in. z wykonawcami, takimi jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Tede, Fokus,, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

W sobotę 11 maja zagrają:

6BM czyli pochodzacy z Lublina zespół, który swoją muzykę określają mianem electrocka. W skład kapeli wchodzą: Daniel Cajzer – bas, Kamil Zgondek – instrumenty klawiszowe, Łukasz Furman – wokal, pogo, Kamil Majewski – perkusja. Członkowie stawiają na przekazywanie w swojej muzyce emocji, refleksji, ale też nadziei. Inspirują się różnymi gatunkami, m.in.: alternatywnym rockiem, elektroniką, synthwave’em, nu-metalem, post-rockiem czy nawet drum’n’bassem.
Organek. Tomasz Organek urodził się w Suwałkach. Jest jednym z założycieli zespołu SOFA, w którym gra na gitarze i śpiewa obok Kasi Kurzawskiej i MC S.T.U.B. W 2013 powołał zespół pod nazwą Ørganek. Rok później nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany Głupi. Pierwszy singel z płyty, piosenka „Kate Moss” dotarła na pierwsze miejsce listy przebojów NRD – Najlepsza Rockowa Dwudziestka radia Eska Rock.
Kult powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista, a później także saksofonista, Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Po dziś dzień jest jednym z najbardziej znanych zespołów w Polsce.

Kult, Enej, Kękę i Organek. Jest pełny program tegorocznych Juwenaliów Politechniki Lubelskiej
(fot. nadesłane)

3 komentarze

  1. enej? przecież to banderowska propaganda.

  2. Połączenie promującego pozytywne treści i patriotyzm Kękę z miłośnikami banderyzmu z Eneja? Mieszanka dość nieprzyjemna w smaku.

  3. Trochę taka bida z nędzą.

Z kraju