Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kapryśna pogoda nie zniechęciła od witania wiosny. Marzannę utopiono w Bystrzycy (zdjęcia)

Od kilku dni organizowanych jest szereg wydarzeń związanych z nadejściem wiosny. W Łuszczowie połączono je wraz z integracją dwóch grup młodych mieszkańców.

W sobotę, w miejscowości Łuszczów Pierwszy w powiecie lubelskim odbyło się spotkanie integracyjne cyklistów z Parafialnego Koła Rowerowego Wentyl z Turki z młodym druhnami i druhami z Młodzieżowej drużyny Pożarniczej z Łuszczów Pierwszego. Okazją, do organizacji wydarzenia, był początek kalendarzowej wiosny. Aby tradycji stało się zadość, nie mogło oczywiście zabraknąć Marzanny.

Po dotarciu cyklistów do remizy w Łuszczowie Pierwszym, wspólnie z młodymi strażakami i pod opieką rodziców a także strażaków z OSP, wszyscy udali się nad rzekę Bystrzycę. Tam wspólnie pożegnano zimę topiąc w wodzie Marzannę. To jednak nie był koniec atrakcji.

Po powrocie do remizy na uczestników czekały m.in. zajęcia z pożarnictwa, zaprezentowano wyposażenia wozu strażackiego i sprzętu gaśniczego. Nie zabrakło też zajęć z pierwszej pomocy. Jednak największą atrakcją było wejście w specjalistycznym sprzęcie do zadymionego pomieszczenia i poszukiwanie poszkodowanych. Na koniec zorganizowano wspólne ognisko.

11 komentarzy

  1. Jelito z żoliboża

    Razem ze swoimi księdzami tańczyliście labado w kółeczko ?

  2. Nie ma w języku polskim słowa ksiedzami. Jest słowo księżmi. Widać że jesteś z PO lub lewicy. Oni też mają problemy w wysłowieniu się w języku polskim.

    • Samozaoranie tępego lewaka 👏

    • @Miastowy

      Poprawna staropolska nazwa to Xiądz , a co do marzanny to poganski obyczaj , tak samo jak choinka i swieto zmarlych ktore w poganstwie nazywano dziadam , nieuku prawacki .
      Do końca lat 20. XIX w. grafem x był obecny w polskim alfabecie na równi z pozostałymi literami. Stosowano go zarówno w zapożyczeniach (np. apoplexya, examin, exemplarz, kodex), jak i wyrazach rodzimych (np. axamit, xiądz, xiążę, xieni, xięga, xięstwo, xiężyc). Zmiana tego stanu rzeczy nastąpiła w 1830 r. W Rozprawach i wnioskach o ortografii polskiej sformułowano zalecenie, aby wyrazy rodzime pisać przez ks (lub gz), a obce przez x. Z czasem wszędzie zaczęto pisać: egzystencja, ekscesy, ekspensować się, kodeks, refleksja, sfinks itd.

      Współcześnie litera x – podobnie jak q oraz v – może się pojawiać zasadniczo tylko w wyrazach zapożyczonych o niespolszczonej pisowni. Prócz tego omawiany tu grafem jest używany w polszczyźnie sporadycznie w innych kontekstach:

      w polskich nazwiskach, w których się go tradycyjnie stosowało, np. Axamitowski, Axentowicz, Axer, Jaxa, Xiężopolski, Koxowski, Mixtacki, Rexemowski;
      jako wariant pisowni niektórych polskich imion, np. Xawery (albo: Ksawery), Xenia (albo: Ksenia), Xymena (albo: Ksymena);
      w niektórych nazwach polskich firm, np. Budimex, Hortex, Polimex;
      jako wariant pisowni w skrótach wyrazów ksiądz (x. albo ks.) oraz książę (x. albo ks.) np. Karol x. Radziwiłł, x. kanonik dr Stefan Zwolski;
      jako określenie osoby (zwykle mężczyzny), której danych się nie zna lub nie chce się ich ujawniać, np. spotkać X-a, rozmawiać z panem X-em (albo: z panem X);
      jako określenie czegoś bliżej niesprecyzowanego, np. środek x powoduje nieprzewidzianą reakcję, robić coś x razy, być w x krajach.

    • rolnik ze wschodu

      no, no , miastowy się wypowiedział, a nie zsikałeś się przy okazji

  3. Pogańskie gusła !

  4. Parafianie pogańskim zwyczajem zaśmiecają rzekę….

  5. Po co ta straż

  6. Ta kukła, którą się topi w rzece to marzanna, No chyba, że tam rzeczywiście doszło do zbrodni i ferajna utopiła Marzannę.

  7. Mało to śmieci pływa w Bystrzycy???!!! Ryby nie mają gdzie się rozpędzić!!!! Gdzie są te czasy, że w Bystrzycy pływały ryby i można było raki zobaczyć. Młode pokolenie nie ma nic szacunku dla przyrody. A starsze pokolenie jeszcze im pomaga w zaśmiecaniu.

Dodaj komentarz

Z kraju