Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Janus, Pionier, Ursus czy Boruch? Trwa konkurs na imię dla żubra, który urodził się na Lubelszczyźnie

Dziko żyjącym żubrom imion się nie nadaje, jednak z uwagi na fakt, iż jest to pierwszy żubr urodzony w Lasach Janowskich, leśnicy postanowili zastosować wyjątek. O tym, jak będzie się on nazywał, zadecydują internauci.

Latem powiększyło się stado żubrów, jakie od ubiegłego roku zamieszkuje nasz region. Chodzi o zwierzęta, jakie pod koniec stycznia 2021 roku wsiedlono do Lasów Janowskich. Subpopulację utworzyło sześć żubrów przeniesionych z Puszczy Boreckiej na Mazurach i dwa z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Później do stada dołączyła młoda samica z Kiermus.

Żubry prowadzą bardzo skryty tryb życia, więc leśnicy kontrolują ich stan głównie dzięki fotopułapkom. We wrześniu jedna z nich zarejestrowała młodego osobnika. Później udało się ustalić, że jest to byczek.

Jak wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski, tak naprawdę dziko żyjącym żubrom imion się nie nadaje. Jednak z uwagi na fakt, iż jest to pierwszy żubr urodzony w Lasach Janowskich, zapadła decyzja o tym, aby jednak miał on imię. Jego wybór postanowiono powierzyć internautom.

Ogłoszony został więc konkurs. Podzielono go na dwa etapy. Pierwszy, w którym należy składać propozycje imion, potrwa do 11 grudnia. Zainteresowanie jest spore i do dziś wpłynęło już kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich są zarówno tradycyjne imiona takie jak np.: Adam, Tomuś, Władysław, Janek, Jarosław, Bartek, Julian, Gustaw czy Szymon, jednak nie brakuje też tych wyjątkowych m.in.: Borowił, Pożuj, Baldur, Morfeusz, Ursus, Janus, Janówiusz, Jankes, Pionier, Zeus, Gwidon, Skiberek czy Chruczek.

W najbliższą niedzielę komisja leśników wybierze najciekawsze propozycje i po raz kolejny wszystko trafi w ręce internautów. W drugim etapie, który potrwa od 12 do 18 grudnia, odbywać się będzie głosowanie na wytypowane imiona. To, które uzyska największe poparcie, zostanie wybrane dla młodego żubrzątka. Ogłoszenie wyników nastąpi 19 grudnia. Autor zwycięskiego imienia zostanie nagrodzony przez Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Żubr jest największym ssakiem Europy, a zarazem legendarnym symbolem puszczy. Ma też potężne rozmiary. Ciężar dorosłego samca dochodzić może nawet do 900 kilogramów, a wysokość w kłębie do 180 cm. Zwierzęta rozmnażając się mają stworzyć stado liczące w przyszłości docelowo ok. 40 osobników.

Głosowanie odbywa się na profilu Facebookowym Nadleśnictwa Janów Lubelski.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

12 komentarzy

  1. Łysy- na cześć wodza miasta inspiracji.

  2. Kapsel byłby najlepszy

  3. Jak wycielony w okolicach Janowa, to może być tylko Jacok. Wszyscy będą wiedzieć o co chodzi.

  4. TOBI z Dziesiątej :):):)

  5. Jarosław!

  6. EkerrorystA

  7. Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

    Jak zwał, tak zwał, ale nie Boruch… jest za bardzo wieloznaczne… odmiana przez przypadki staje się wulgarna.
    Na ten przykład: pytając o niego, można by usłyszeć: Nie ma Bo*ucha

  8. Minio 🙂 Miniutek 🙂

Z kraju