Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Będzie raptowny spadek temperatury, silny wiatr oraz opady

Zaledwie godziny dzielą nas do nadejścia silnego załamania pogody do woj. lubelskiego. Temperatury drastycznie spadną w ciągu kilkunastu godzin o ponad 10 stopni na wschodzie. W przyszłym tygodniu zaznaczy się dodatkowo przejściowy spływ powietrza arktycznego morskiego. Powrócą powszechne przymrozki, które są możliwe nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Poczujemy jesień od niedzieli i nie będzie to tylko chwilowe ochłodzenie. Rozwijać ma się w coraz większym stopniu jesień fenologiczna.

Od północnego-zachodu postępują istotne zmiany w pogodzie, które wkrótce obejmą cały nasz region. Tuż za chłodnym frontem atmosferycznym położonym w zatoce niżowej związanej z niżem o imieniu Tino, spłynie znacznie chłodniejsze powietrze z północnego – zachodu o cechach polarnomorskich, a następnie arktyczne morskie w nowym tygodniu. Jeszcze jesteśmy w drugiej części sobotniego dnia w ciepłym wycinku niżu, ale front chłodny, który dotrze wieczorem i w pierwszej części nocy wypchnie gorące powietrze zwrotnikowe, którego obszarem źródłowym są rejony Afryki i Wysp Azorskich, a następnie zastąpi chłodniejszym polarno-morskim.

Warto dodać, że miniona noc okazała się wyjątkowo ciepła jak na październik, gdyż notowano na wysokości 2 metrów do 14-15°C w woj. lubelskim. Kolejne noce nie będą już tak ciepłe i będzie szansa na następne noce i poranki z przymrozki, a okresami także z mgłami radiacyjnymi i podinwersyjnymi stratus, które są charakterystyczne dla półrocza chłodnego. Kto wie, czy w drugiej części miesiąca nie pojawią się pierwszy raz w tym sezonie jesiennym opady śniegu i deszczu ze śniegiem w formie epizodów, ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy poczekać.

Sobota przyniesie po południu i wieczorem zachmurzenie małe, jednak z biegiem godzin wzrastające do umiarkowanego i dużego z przelotnymi opadami deszczu. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy możliwe też słabe burze, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie przekracza 30%. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 22°C do 24°C. Wiatr okaże się w kolejnych umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Istotnie nasilający się w czasie przechodzenia strefy frontu atmosferycznego.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się zachmurzeniem dużym. Jednak nad ranem na północy woj. lubelskiego większe przejaśnienia w świeżej masie polarnej. Przelotne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, stopniowo zanikające. Początkowo możliwe pojedyncze burze. Wysokość opadów do 1-10 mm. W najchłodniejszej części nocy od 7°C do 10°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni do 50-65 km/h.

Z prognoz wynika, że w niedzielę temperatura będzie niższa o ponad 10°C względem początku weekendu. Prognozowane jest w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak na południu województwa okresami duże. Temperatura maksymalna od 11°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni do 40-55 km/h w porywach, potęgując termiczne odczucie chłodu.

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak w drugiej połowie nocy wzrastające do dużego i nad ranem miejscami przelotne opady deszczu w regionie. Temperatura minimalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni do 40-50 km/h.

Początek nowego tygodnia przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni.

Kolejne dni przyniosą przeważnie jesień termiczną i wartości maksymalne do 7-11°C. Noce jednak będą chłodne, a w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń przymrozkowe. Szczególnie zimno za sprawą spływu wyjątkowo chłodnej masy z północy może zrobić się w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Niewykluczone jednak, że w trzeciej dekadzie października będą ścierać się cieplejsze i chłodniejsze masy ze sobą, co w konsekwencji prowadzić może do dużej zmienności pogody w naszych szerokościach geograficznych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia pojedynczych burz dziś wieczorem i w pierwszej części nocy nie przekracza 30% w woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów w kraju

 

 

16 komentarzy

  1. Prawdopodobienstwo burz nie przekracza 30% hahaha skąd wy te prognozy bierzecie? Znów z wróżbitów z fanów pogody? Chyba że chodzi o region Europy środkowej wtedy jest ok. Może padnie pierwsze i ostatnie kilka wyładowań. Załamanie pogody w lubelskim przebiega w sposób przelotnego deszczu lub mżawki. Nic się nie zmieni.

  2. Polecam YR.

  3. NO NO chyba z tymi burzami ktoś upadł na głowę z 12 piętra nie ten miesiąc i nie takie warunki coś Ci wasi fani pogody odwalają buble a deszcz owszem przelotny nic nowego o tej porze roku

  4. No i gdzie ten deszcz bo u nas nic nie padalo.

  5. ☆☆☆☆☆ ☆☆☆

    Prognozy NIGDY się nie sprawdzają,. Dziś wie to nawet dziecko. Duże prawdopodobieństwo jest maxymalnie do 1 doby lecz też nie zawsze.
    W przypadku ogormych wyżów lub niżów gdzie sunie ogromną zmiana pogody moza prognozować max kilka dni do przodu.

  6. No cóż kolejna słaba prognoza zrobione to pod publikę a ci cali fani pogody to istna zenada

  7. Edek (specjalista od kredek)

    Gwałtowne załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Będzie raptowny spadek temperatury, silny wiatr oraz opady – donoszą jasnowidze…
    Tymczasem z radarów chmur i innych urządzeń wspomagających niektórych wróżbitów gołym okiem widać, że wszystko co miało być gwałtowne, wraz z opadami poooszłooo do „braci”. I tam się będą taplać w błocie.

  8. Ze wszystkiego co miało się załamać, to ja się załamałem…
    Już, już miałem nadzieję, że się będzie działo… a tu istny gest pana Kozakiewicza

Dodaj komentarz

Z kraju