Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Groźna choroba kotów prowadząca do zgonu. Są wstępne wyniki badań pobranych próbek

W piątkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii przekazał informację, że są wstępne wyniki badań laboratoryjnych próbek pochodzących od kotów z terenu Trójmiasta. Wskazują one, że przyczyną zachorowań tych zwierząt jest wirus grypy.

Główny Lekarz Weterynarii bacznie śledzi rozwój sytuacji związanej z chorobą kotów, która szybko prowadzi do zgonu zwierząt. Jednocześnie utrzymuje stały kontakt z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii w celu monitorowania oraz analizowania sytuacji.

– Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski – czytamy w wydany dzisiaj komunikacie.

– Otrzymaliśmy próbki od kotów i zbadaliśmy je w różnych kierunkach, m.in. na obecność wścieklizny, wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Potwierdzamy, że znaleźliśmy tam gen wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – powiedziała dzisiaj na antenie Radia dla Ciebie prof. Katarzyna Domańska-Blichar z PIW w Puławach.

Co ważne, obecnie nie ma pozytywnych wyników badań w próbkach pobranych na terenie Mazowsza. Na razie potwierdzone przypadki grypy pochodzą z terenu Pomorza.

W przypadku uzyskania nowych danych, GLW będzie podejmował stosowne działania, zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami. Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej GLW.

– Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia Państwa zwierząt, Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii – dodaje Główny Lekarz Weterynarii.

O tajemniczej chorobie kotów pisaliśmy tutaj:

Groźna choroba atakuje koty. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

(fot. pixabay.com)

20 komentarzy

  1. Będą nas teraz pomorem kotów straszyć, a w usa media mówią, że ufo zabija ludzi.

  2. Tylko bioasekuracja – jak w przypadku drobiu lub trzody u rolników.
    Albo trzy dawki szczepionki.

  3. Trzeba zamknąć lasy i parki. Wprowadzić 2 tygodniowy czyli 3miesieczny lockdown . Zaszczepić czteroma dawkami preparatu dwudawkowego. Wprowadzić zdalne wychodzenie na zewnątrz no i oczywiście godziny dla seniora. Maseczki? Oczywiście! Nowa pandemia….CAT 23

  4. Teraz koty XD. Polecam filmik The Simpson pt. Cat Flu. No chyba lepszego komentarza nie potrzeba.
    Czekam tylko aż UFO zaatakuje ludzkość, zakaz wychodzenia z domu i takie tam bo „szczalajom i zabijajom”. Litości!

  5. Dobrze. Nie lubię kotów.

Dodaj komentarz

Z kraju