Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Groźna choroba atakuje koty. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Od kilku dni w sieci krążą informacje o tajemniczej chorobie, która dotyka koty. Zwierzęta mają objawy duszności oraz zaburzenia neurologiczne. Śmierć zwierzęcia następuję w ciągu jednej doby.

Od kilku dni lekarze weterynarii w cały kraju informują o tajemniczej chorobie kotów. Zwierzęta mają trafiać do gabinetów weterynaryjnych z objawami duszności oraz zaburzeniami neurologicznymi. Co najgorsze, śmierć chorego zwierzęcia następuje w ciągu 24 godzin.

Niepokojące objawy

Jakie objawy powinny nas niepokoić? Lekarze weterynarii wskazują na konkretne objawy, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem i są to: otępienie, sztywność kończyn, duszność – oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej, anizokoria – różna wielkość źrenic, źrenice niereagujące na światło, drgawki oraz ataki padaczkowe.

Lekarze proszą o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wychodzić na spacery i nie wypuszczać kotów wolno. Co ważne, chorują koty domowe i wychodzące, młode i starsze, miejskie i na wsiach. Na chwilę obecną nie wiadomo, jaka jest przyczyna zachorowań u tych zwierząt. Leczone są objawowo. Padło podejrzenie, że zwierzęta mogą zmagać się z wirusem ptasiej grypy. W sprawie groźnej choroby kotów Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii ws. rzekomych zakażeń kotów domowych wirusem grypy ptaków

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych, informacjami na temat rzekomych zakażeń kotów domowych wirusami grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii informuje.

Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a  pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków (źródło: https://wahis.woah.org).

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny Lekarz Weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.

W przypadku posiadania nowych danych GLW będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami.

Masz kota? Zachowaj środki ostrożności

Należy na bieżąco obserwować zwierzę, a co najważniejsze, nie wypuszczać kota na zewnątrz – także na balkon, czy taras. W miarę możliwości należy odkazić odzież wierzchnią, tutaj w szczególności obuwie, a następnie również dłonie. Lekarze weterynarii zalecają też zminimalizowanie kontaktu kota z ptactwem, a także niepodawanie surowego mięsa.

(fot. pixabay.com)

51 komentarzy

 1. Koty powinny chodzić w maseczkach tak jak czlowieki.

 2. Całkiem prawdopodobne ze choroba ta pochodzi od ślimaków,skoro chorują stare i młode w miastach i na wsiach.Takich ilości ślimaków jak w tym roku nigdy nie widziałem.

 3. Logiczny kontrakt

  Tfusk chce otruć kota Kaczorowi, reszta dla zmyły. Kto lubi koty ten lubi p i s!

  • Ja lubię koty a nie cierpię pisiorow. Co we mnie nie tak?

   • Tak coś z toba nie tak: jak bierzesz plusy, to znaczy, że i PiS lubisz i koty.

    • PiS grabi pracujacych z ich wypracowanych pieniędzy!
     Branie plusów to szansa na odzyskanie choć części z nich.
     Co to za logika? Nie popierasz pis to nie próbuj odzyskać własnych pieniędzy?

  • Dziadek ze Slamsowa

   Trawestując to można uważać, że kto lubi „plusy”, ten lubi PiS.
   A nieco poważniej: Jeszcze ani nie słyszałem, ani nie czytałem o takich, którzy by twierdzili, że nie biorą plusów, bo daje je ten wstrętny, nie kochany PiS.

   • Wy naprawdę wierzycie że oni wam coś dają?
    Nota bene jak tam jarka kot?

    • Jest takie przysłowie „Kto daje i zabiera…”.
     W przypadku plusów trzeba je przeredagować „Kto zabiera i daje”

   • WOLACY! Dalej brońcie 500+ jak niepodległości! To jest reduta waszej godności!
    Niech każdy kto podniesie swoją rękę na 500+ wie, ze mu ta ręka zostanie odcięta!
    Nie dajcie sobie wmówić ze czarne jest czarne a białe jest białe!

 4. Z powyższego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że nie ma on danych o jakichkolwiek zagrożeniach dla kotów i dlatego nie wydał on żadnych rekomendacji. No ale dalej Redakcja serwuje nam serię porad od rzekomych lekarzy weterynarii z internetów, którzy rekomendują trzymanie kotów wychodzących w domu (powodzenia z tym!), odkażania odzieży (kabaret!) i niepodawanie kotom surowego mięsa (GLW mówi, że jest bezpieczne}. To ja się pytam, kto w tym kraju wydaje rekomendacje dotyczące zwierząt? Główny Lekarz Weterynarii, czy internetowi lekarze? Jeżeli ten pierwszy, to rekomendacje tych drugich są bezwartościowe.

 5. I bardzo dobrze.

 6. koty same w sobie są jak zaraza a najgorsi ludzie co je hodują

 7. haha, przyznaj się szkoda ci tej kasy co ludzie wolą wydać na koty a nie dać tobie, masz mentalność dej, paso_życie jeden jeden

 8. Jeszcze łosie i sarny czymś zarazić, aby było bezpieczniej.

 9. Skoro w całej Polsce to może coś z karmą. Koty wychodzące i nie. Więc tym bardziej – do zbadania co jadły koty. Nie wiem gdzie to zasugerować bo ja też mam kota.

Z kraju

Sport