Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gmina Konopnica z tytułem Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy

Laureatami programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” są firmy i instytucje z różnych sektorów, które mogą poszczycić się najwyższym udziałem pracowników oszczędzających w PPK. Konopnica jest pierwszą gminą wiejską wyróżnioną tym tytułem.

Wszystkie jednostki organizacyjne Gminy Konopnica mają aktywnych uczestników PPK i wyróżniają się na tle sektora wysoką partycypacją. Ta podlubelska gmina może być wzorem odpowiedzialnego pracodawcy dla innych jednostek samorządu terytorialnego w regionie i kraju, ponieważ pokazuje, że przy zaangażowaniu pracodawcy i wsparciu merytorycznym instytucji finansowej każdy może stworzyć warunki do skutecznego oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zaangażowanie gminy zostało docenione i znalazła się w gronie laureatów w programie „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”.

Wręczoną podczas specjalnej gali nagrodę odebrali: Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek oraz Zastępca Wójta Gminy Konopnica Anna Olszak. Tytuł Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy przyznawany jest przez PFR Portal PPK. Laureatami są firmy i instytucje z różnych sektorów, które mogą poszczycić się najwyższym udziałem pracowników oszczędzających w PPK. Poprzez promowanie pozytywnych przykładów, inicjatywa inspiruje innych pracodawców do tego, by traktowali PPK jako inwestycję w pracowników i wyraz troski o ich bezpieczeństwo finansowe. Konopnica jest pierwszą gminą wiejską wyróżnioną tym tytułem.

Według danych z październikowego biuletynu o PPK, średnia partycypacja w programie wynosi 45 proc. Spośród jednostek organizacyjnych Gminy Konopnica najwyższą partycypację ma Dzienny Dom Pobytu dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Maryninie, gdzie do programu zgłosiło się aż 88 % zatrudnionych. Równie dobry wynik – 87% – osiągnęła Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica. Natomiast w Ośrodku Pomocy Społecznej do programu dołączyło 78% zatrudnionych. W samym Urzędzie Gminy, który jest największym pracodawcą spośród jednostek organizacyjnych Gminy Konopnica, oszczędza 64% zatrudnionych. Wysoki wynik partycypacji osiągnęły również szkoły podstawowe będące jednostkami organizacyjnymi gminy. Łącznie partycypacja w PPK we wszystkich jednostkach Gminy wynosi prawie 59%.

– Tak dobry wynik to efekt kilku czynników – mówi Piotr Sawczuk, który z ramienia PFR TFI współpracuje z Urzędem Gminy Konopnica w zakresie wdrożenia i obsługi PPK. Jak wyjaśnia: już na etapie wdrażania programu urząd gminy wraz z jednostkami organizacyjnymi wykazał się dużym zrozumieniem i otwartością na Pracownicze Plany Kapitałowe. Dla pracowników wszystkich podmiotów przeprowadziliśmy szkolenia, podczas których wyjaśniliśmy zasady działania programu, a także pokazaliśmy korzyści z uczestnictwa w PPK. Od początku we wdrożenie programu zaangażowały się także osoby zajmujące się sprawami kadrowymi, z którymi na co dzień współpracujemy przy obsłudze PPK. Dziś, po ponad dwóch latach od wdrożenia programu w Gminie Konopnica, widzimy, że ta wiedza procentuje. Zdecydowana większość pracowników urzędu i pozostałych jednostek organizacyjnych oszczędza na swoją przyszłość. Patrząc z perspektywy instytucji zarządzającej PPK, mogę powiedzieć, że jako pracodawca Gmina Konopnica wykazuje się dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo finansowe swoich pracowników – podsumowuje Piotr Sawczuk, dyrektor ds. relacji z klientami PPK w PFR TFI.

Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek wskazuje, że na Pracownicze Plany Kapitałowe uczestnicy patrzą jak na inwestycję w przyszłe emerytury. Podkreśla również, iż doskonale rozumieją, że im więcej odłożą teraz, tym większy komfort finansowy będą mieli po zakończeniu aktywności zawodowej. Z perspektywy czasu widać też, że pracownicy dostrzegają te korzyści, ponieważ coraz więcej osób interesuje się programem.

Gmina Konopnica z tytułem Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy

fot. Martyna Nowak

8 komentarzy

  1. Jak jak taka perfekto „gmina* to niech mieszkańcy z Konopnicy nie przyjeżdżają do Lublina i nie zajmują miejsc pracy. Mają wiochę niech tam pracują, jak wiocha tyle daje.

    • To te z Lublina nabudowały sobie domków w Konopnicy i jeżdżą do roboty na stare śmiecie.
      Konopnica to sypialnia Lublina, w ciągu ostatnich lat populacja gminy zwiększyła się kilkukrotnie.

      • Kierownik Jacek

        A P0li nie stać nawet na działkę, nie mówiąc o domie, to chociaż ujada na mieszkańców wsi. Wygląda to na jakiś kompleks, pewnie sama pochodzi gdzieś spod Włodawy…

  2. oszczędzający

    Może tyfusek nie zniweczy oszczędności Polaków, którzy ze swojego niedostatku wspomagają rozwój kraju licząc że kiedyś będzie im lżej.

    • Kierownik Jacek

      Tak, na pewno już się nie odważy po raz drugi zajumać kasy z OFE czy jak tam teraz te oszczędności nazwiemy.

  3. Kierownik Jacek

    Jak odkładają w polskie akcje to życzę powodzenia. Orlen już miał zatwierdzoną fajną politykę dywidendową, faktycznie stopa zwrotu lepsza od obligacji 10letnich, ale już nowa ekipa chce pchać tam łapki i może nie być zysku do dzielenia.
    Kołodziejczak, pytam się, gdzie ta ropa po 10 zł? Albo chociaż po 7, jak to miało być po wyborach?
    A gmina to faktycznie fajny pracodawca, idziesz coś załatwić w dzień popularnych imienin, a tam krążą talerzyki z ciastem, kawa to norma. Większość z zatrudnionych tam „fachowców” wypłakałaby oczy po miesiącu prawdziwej pracy w prywatnej firmie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112