Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Galeria Labirynt w 2020 r. otrzymała z miejskiej kasy prawie 2 mln złotych. „Obecnie trwa tam promocja mowy nienawiści i obscenicznych treści” (zdjęcia)

Niektórzy mieszkańcy miasta z niepokojem patrzą na to, co dzieje się w lubelskiej Galerii Labirynt. Od pewnego czasu promuje się tam mowę nienawiści, obsceniczne treści, co więcej, to wszystko za publiczne pieniądze. Tylko w 2020 r. na tę instytucję z kasy miejskiej popłynęły niemal 2 mln złotych.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od Czytelników dotyczących tego, co dzieje się w lubelskiej Galerii Labirynt. Oto jedna z takich informacji:

– W Galerii Labirynt – instytucji „kultury” (chyba z nazwy obecnie), dla której organem nadzorczym (założycielskim, prowadzącym) jest Prezydent miasta Lublin – dr Krzysztof Żuk – instytucji utrzymywanej z podatków, były w dniu 6 marca br. przygotowane wulgarne, obsceniczne emblematy, które następnie wystawiane zostały na marszu aborcjonistów, feministek i innych środowisk z okazji dnia kobiet, który tego samego dnia przeszedł deptakiem Lublina. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Antify, politycy lewicy i platformy obywatelskiej, pracownicy, w tym dyrektorzy jednostek kultury nadzorowanych przez Prezydenta Miasta Lublin – napisał do nas w mailu Czytelnik.

Jednak to nie wszystko, w budynku Galerii Labirynt postanowiono zorganizować wystawę transparentów wykorzystywanych podczas lubelskich protestów pod szyldem „Strajku Kobiet”. Do instytucji kulturalnej trafiły kartonowe plansze z różnymi napisami, wydruki i inne strajkowe „eksponaty”. Niektóre z tych „dzieł” zawierają wulgarne i obsceniczne napisy, pełne również mowy nienawiści. Wszystko to można zobaczyć na miejscu lub na stronie internetowej Galerii oraz na profilu na Facebooku. To nie wszystkie „kulturalne” atrakcje. Mianowice można również podziwiać tam zdjęcia mężczyzn z nagimi przyrodzeniami, czy też sugestywne porno-grafiki. To również tam pojawiła się widoczna na wielu zdjęciach z relacji z ostatniej lubelskiej Manify, wielka różowa wagina, z którą spacerowano ulicami centrum Lublina. Całą tą kulturalną działalność firmuje Miasto Lublin, które tylko w 2020 r. przekazało niemal 2 mln złotych na funkcjonowanie tej placówki.

Zadaliśmy Miastu pytania, czy nad Galerią Labirynt sprawowana jest kontrola nad tym, jakie treści są prezentowane odbiorcom i czy wypada miejskiej instytucji kultury prezentować wulgarne i obsceniczne treści w stylu: „Won do piekła ku*** wściekła” z wykorzystanym obok wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego, czy też zestawiania na stronie internetowej wydarzeń przeznaczonych dla dzieci, ze znajdującymi się obok zdjęciami z napisami: „Jarku jedyna ci**, o której możesz decydować ma na imię Andrzej”. Miasto na zadanych 9 pytań, odpowiedziało jedynie na to, w którym pytaliśmy o środki pieniężne przeznaczone w 2020 r. na Galerię Labirynt. Co do reszty zagadnień odesłano nas do kontaktu z instytucją kultury.

– Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury. Art. 12. ustawy wskazuje, że organizator instytucji kultury zapewnia tej instytucji środki niezbędne do prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona. Instytucja kultury, jako odrębna osoba prawna, gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków. Dyrektor instytucji kultury zarządza instytucją i reprezentuje ją na zewnątrz. Organizator sprawuje natomiast nadzór nad instytucjami kultury przede wszystkim w aspekcie finansowym (kontrola gospodarki finansowej), organizacyjnym oraz kadrowym (powoływanie i odwoływanie zgodnie z regulacjami zawartymi we wskazanej ustawie dyrektora instytucji kultury). Gmina nie może natomiast kontrolować sfery działalności twórczej i artystycznej pod kątem merytorycznym, ponieważ taka jest istota samodzielności i niezależności instytucji kultury wynikającej z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W 2020 r. z budżetu Miasta Lublin Galeria Labirynt otrzymała: – dotację podmiotową w wysokości 1,8 mln zł (środki finansowe na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remont obiektu), – dotację celową w wysokości 40 tys. zł (środki na finansowanie i dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji – zakup przenośnej pętli indukcyjnej oraz zestawu do audiodeskrypcji dla osób niewidomych) – czytamy w przesłanym mailu przez Izoldę Bogutę z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Do zadanych przez nas pytań ustosunkował się dyrektor Galerii Labirynt Waldemar Tatarczuk. W przesłanym mailu czytamy:

Wystawa „Nigdy nie będziesz szła sama” stanowi rodzaj archiwum ruchu społecznego i jego rozmaitych środków wyrazu. Hasła czy transparenty były wielokrotnie powielane przez media tradycyjne oraz społecznościowe. Ekspozycja dokumentuje je w stanie faktycznym. Choć z niektórymi formami się nie zgadzamy, to uznaliśmy, że nie będziemy ich cenzurować.

Galeria Labirynt jest instytucją otwartą na wszelkiego rodzaju głosy czy inicjatywy. Regularnie odbywają się tu spotkania i dyskusje, na które są zaproszeni wszyscy mieszkańcy i mieszkanki (przykładem jest np. Lubelski Kongres Kultury). Kładziemy duży nacisk na popularyzowanie naszych treści, a także czynienie ich jak najbardziej dostępnymi dla wszystkich grup odwiedzających – niesłyszących, obcokrajowców czy osób starszych. Galeria Labirynt w swojej działalności stara się również reagować na sprawy bieżące oraz szanować wolność i demokrację.

W galerii funkcjonuje autonomiczny klub młodzieżowy Prom.enada. Osoby, które chcą z niego korzystać mogą się cieszyć swobodą twórczą. Galeria nie ingeruje w ich działania, podobnie było z formą rzeźbiarską widoczną na zdjęciu, którą to młodzi ludzie stworzyli we własnym zakresie i wedle własnego pomysłu.

Na stronie internetowej Galerii Labirynt zdjęcia z wystaw pojawiają się wymiennie, co może skutkować tym, że zdarzają się niezręczności w ich doborze. Podkreślam jednak, że prezentowane na wystawie jak również na zdjęciach transparenty nie są tworzone przez pracowników Galerii Labirynt

Nasz program adresowany do najmłodszych czy rodzin od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Prowadzą go specjaliści i specjalistki z zakresu edukacji. Wszystkie zajęcia są dopasowane do wieku dzieci, a zgodę na nie każdorazowo wyrażają rodzice, którzy również mają szansę się zapoznać z programem zajęć. Pragniemy podkreślić, że jesteśmy jedną z kilku galerii w Polsce, która przed laty na tak znaczną skalę zaczęła prowadzić działania dla najmłodszych.

Wydaje się to oczywiste, ale ponieważ pojawiło się takie pytanie, to odpowiadam; Galeria Labirynt nie zajmuje się produkcją sztucznych wagin.

O sprawę wystaw prezentowanych w Galerii Labirynt zapytaliśmy lubelskiego posła PiS Sylwestra Tułajewa. Po zaprezentowaniu mu treści, które można oglądać na wystawie, odpowiedział, że to skandal i zażąda od prezydenta miasta, aby wystawę natychmiast zamknąć.

– To jest gigantyczny skandal, że tego typu treści są promowane przez miejską instytucję kultury, która jest finansowana z pieniędzy publicznych. Żądam od Prezydenta Krzysztofa Żuka natychmiastowego zamknięcia wystawy. To niedopuszczalne, aby miejska instytucja kultury była źródłem szerzenia mowy nienawiści. Skandal – przekazał nam poseł PiS Sylwester Tułajew.

(fot. lublin112.pl, nadesłane)

110 komentarzy

  1. To zastanawiające, że zainteresowanie piewców postępu kręci się zwykle w okolicach narządów rozrywkowych. Freud by pewnie miał coś do powiedzenia na ten temat.

    • Fiksacja na tym punkcie i chęć kontroli tamtych okolic jest raczej cechą przeciwników.
      PS: Trochę od Freuda się wydarzyło w psychologii. 😉

  2. Bardzo gospodarne zarządzanie publicznymi środkami. Wystawy nie komentuję, bo to poziom gimnazjum a nie dorosłych ludzi.

    • Komentarz zaiste adekwatny do tego, co słychać z mównicy sejmowej i na takim samym poziomie, zgadzam się w 100%.

Z kraju