Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Fałszywe SMS-y w związku z sytuacją na Ukrainie dostali także mieszkańcy naszego regionu

Sprawę wczorajszych fałszywych SMS-ów cały czas bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że nie wysłało komunikatu, a także nikt nie przejął serwerów należących do RCB.

„Uwaga mezczyzni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiazani sa do stawienia sie na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10:00 w związku z sytuacja kryzysowa na Ukrainie. Prosze oczekiwac dalszych komunikatow” – tak brzmiał wczorajszy fałszywy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak się okazuje wiadomości o podobnej treści otrzymali mieszkańcy województwa lubelskiego i podkarpackiego. W naszym regionie chodzi m.in. o wieś Horodło.

We wtorek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zareagowało natychmiast na fałszywe wiadomości i rozesłało do wszystkich informację, o treści „Uwaga! Rzadowe Centrum Bezpieczenstwa nie wyslalo Alertu RCB ws. zglaszania sie mezczyzn do urzedow gmin. Sprawa falszywych SMS-ow zamuje sie ABW i Policja.”

Sprawa jest cały czas badana. Już teraz wiadomo, że SMS-y otrzymali tylko mieszkańcy powiatów przygranicznych. Jak informują służby, nikt nie włamał się do systemu RCB. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiadomości zostały wysłane spoza Polski. Służby będą ustalać m.in. u operatorów, w jaki sposób fałszywe wiadomości dotarły do odbiorców w kraju.

Jeżeli chodzi o program „Alert RCB” ma on ruszyć oficjalnie 12 grudnia 2018 r. System będzie ostrzegał mieszkańców Polski o możliwych zagrożeniach.

Jak będzie wyglądał mechanizm rozsyłania SMS-ów?

Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prześle ją operatorom sieci komórkowych, którzy niezwłocznie roześlą ją do swoich abonentów. Każdy więc, kto posiada telefon komórkowy (oczywiście włączony), jeśli znajdzie się w obszarze powiadamiania alarmowego (obszar zagrożenia) dostanie na swój telefon krótką wiadomość tekstową informującą o rodzaju zagrożenia, jego lokalizacji, a także źródle ostrzeżenia. Będzie więc miał szansę na reakcję. Będzie mógł podjąć działania, aby uniknąć zagrożenia lub zminimalizować jego skutki. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które w realny sposób zagrażają życiu i zdrowiu człowieka. Będą dotyczyły nie tylko zjawisk atmosferycznych, ale też innych zdarzeń.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

  1. HORODLO BO TO WIOCHA NA UKRAINIE JUZ! (ZRESZTĄ JA NIEWIEM CZY TAM JUZ NIE ZACIAGAJA JUZ DIALEKTEM MIESZANYM!) A WIEC CZEMU SIE DZIWIĆ. ALE SWOJA DROGA NIECH SOBIE POPRAWIA SYSTEMY, ZROBIA LEPSZE ZABEZPIECZENIA PRZECIW ATAKOM HAKERSKIM!! ALBO NIECH CAŁKIEM ZREZYGNUJĄ Z TEGO! BO TYLKO SIE OSMIESZYLI.

Z kraju