Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ekspozycja jeszcze jest dostępna. Warto zobaczyć wystawę patriotyczną przed Kościołem Akademickim KUL (zdjęcia)

W związku z odbywająca się w podwojach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w połowie października br. „Debatą wokół wartości patriotycznych” i towarzyszącym jej koncertem patriotycznym „Studenci dla Niepodległej” – otwarta została także ekspozycja plenerowa – wystawa patriotyczna.

Debata podsumowywała projekt „Studenci dla Niepodległej”, a przedmiotowa wystawa była jej uzupełnieniem. Cały czas można jeszcze obejrzeć ją na dziedzińcu przez Kościołem Akademickim KUL (wejście od ul. Idziego Radziszewskiego, od ul. Hieronima Łopacińskiego i od strony Al. Racławickich).

Wszystkie trzy wydarzenia dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Sponsorami był również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Przyjaciół KUL oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Celem projektu była popularyzacja wśród młodych ludzi, a przede wszystkim wśród studentów, informacji dotyczących postaci, które w znaczący sposób zapisały się swą działalnością w historii Polski. I przyczyniły się również do odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.

– Historię tworzą swoimi decyzjami ludzie – czytamy w słowie wprowadzającym do wystawy pióra koordynatora projektu Pawła Robaka. –  (…) „Wolności nie można tylko posiadać” – uczył najwybitniejszy profesor KUL św. Jan Paweł II, W tym budowaniu polskiej wolności przez ponad wiek swego istnienia uczestniczył również nasz uniwersytet (…). W tworzeniu wolności uczestniczyli i uczestniczą także nasi studenci (…) z 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej oraz nawiązującej do jego tradycji Legii Akademickiej.

Wystawa skomponowana jest z trzech części. Część pierwsza, zatytułowana „Niepodległy Lublin”, prezentuje związane z naszym miastem postacie, które wniosły znaczący wkład w odzyskanie przez Polskę wolności: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Edward Rydz-Śmigły, Stanisław Thugutt, Tomasz Arciszewski. Druga część, nosząca tytuł „KUL dla Patriotyzmu”, zawiera biogramy osób, które zapisały się nie tylko na kartach historii uniwersytetu, ale i naszego kraju: Jan Paweł II, Stefan Wyszyński, Idzi Radziszewski, Jacek Woroniecki, Franciszek Blachnicki. Ostatnia, trzecia część wystawy, przywołuje historię 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej oraz dzisiejszej Legii Akademickiej.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. Przy okazji można popatrzeć co robią z ks. Radziszewskim. W zeszły czwartek zdjęli go z pomnika przy okazji rozwalając cokół, teraz będą stawiali go tam z powrotem…
    Bareja by tego nie wymyślił.

  2. A ile płacicie za chęć obejrzenia tego ? Pytam bo nie wiem czy mi się opłaca płacić MPK za dowiezienie mnie w to „święte” miejsce.

  3. Szczególnie Edward Śmigły-Rydz zasłuzył się w 1939 roku pokazująć którędy i jak szybko sp mogliśmy.A i ta pierwsza częśc wystawy prezentująca socjalistów i masonów… Od razu widać zę wystawę zorganizowała lewacka jaczejka.

  4. Ta wystawę zorganizował prawdopodobnie Instytut Propagandy Narodowej

Z kraju