Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzisiaj śmigus-dyngus. Policjanci apelują o zachowanie rozsądku

Śmigus-dyngus, potocznie zwany Lanym Poniedziałkiem, to polska tradycja sięgająca XV wieku. W tym dniu policjanci apelują o zachowanie umiaru w oblewaniu się wodą.

Polewanie wodą w tym dniu zdecydowanie powinno mieć swój umiar i charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami – zarówno dla oblewających, jak też oblewanych.

Brak umiaru w obchodzeniu zwyczaju wielkanocnego może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, np. poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych (np. konieczność zakupu kolejnego biletu).

Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego. Należy pamiętać, że kultywowaniu tradycji wynikającej z potocznego życzenia „mokrego śmigusa dyngusa” powinien towarzyszyć rozsądek i umiar.

Oblewanie przechodniów, bez względu na ich wiek jest zabronione. Najlepiej tradycję podtrzymać w grupie znajomych. Niestety nie wszystkie osoby kultywujące tradycję potrafią zachować umiar. Bywa, że grupy dzieci i młodzieży wyposażone w wiadra z wodą oblewają środki komunikacji miejskiej lub zatrzymujące się na światłach samochody. Oblewani są także ludzie idący do kościoła. Przypadki przesadnego i spotykającego się ze zdecydowanym sprzeciwem osób oblewania wodą, z punktu widzenia prawa są karalne. Sprawcy takich czynów nie rozróżniają tradycji od zwykłego wybryku, który nosi często znamiona wykroczenia.

Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby ich dzieci zachowały tego dnia umiar. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich rodziców na straty materialne. Gdy zostanie zniszczona przez nich czyjaś odzież, to właśnie rodzice powinni liczyć się ze zwrotem kosztów.

Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Mogą zostać ukarani mandatem karnym lub wnioskiem do sądu. W przypadku, gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia mogą zostać skierowane do sądu rodzinnego i nieletnich.

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Co to za tradycja obwarowana paragrafami???
    To juź lepiej zakazać ustawą i karać sądami.
    Kaźdy kraj ma swoją kulturę i trzeba o to dbać .
    A nie wszystko Ę,Ą.

    • Jeśli tak bardzo chcesz podtrzymać tradycje to weź otwórz fundusz odszkodowań dla wszystkich pokrzywdzonych. Cwaniakujesz, bo ciebie te problemy jeszcze nie spotkały.

      Tradycja to nie powód do przyzwolenie do bezkarności. To nie jest bycie „ą, ę”.

Z kraju