Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Ochrony Zabytków, Praw Pacjenta, Krótkofalowca i Czytania Pisma Świętego

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W niedzielę 18 kwietnia w większości krajów świata obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto to zostało ustanowione w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat działalności związanej z ochroną zabytków, jak również zwrócenie uwagi na najczęściej spotykane problemy, które dotykają tak ważnej dziedziny, jaką jest nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

W Polsce dodatkowym celem obchodów jest prezentowanie zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Jednocześnie tego dnia wyróżniane są osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Z kolei Europejski Dzień Praw Pacjenta ma przypominać społeczeństwu o prawach jakie mają w przypadku, kiedy będą musieli skorzystać z pomocy medycznej. Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązujące prawa prawa przysługujące każdemu polskiemu obywatelowi określa ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Na terenie Europy obowiązuje „Europejska Karta Praw Pacjenta”, w której zawarte zostały informacje o 14 prawach jakie przysługują pacjentom. Prawa te łącznie prowadzą do zagwarantowania „wysokiego poziomu ochrony ludzkiego zdrowia” oraz do zapewnienia wysokiej jakości usług dostarczanych przez różne systemy ochrony zdrowia w Europie.

Jeżeli chodzi o Światowy Dzień Krótkofalowca, to został on ustanowiony w celu upamiętnienia dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej. Miało to miejsce w 1925 roku i był to początek krótkofalarstwa bez granic.

Na dzisiaj przypada również Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, który odbywa się już po raz piąty. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, będzie początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

  1. „Praw pacjenta” – jedyne na co może liczyć pacjent ze strony NFZ to zasiłek pogrzebowy minus podatek.
    ***** ***

    • zasiłek pogrzebowy jest z ZUS a z NFZ jest teleporada z cyklu: „jesteś dziewiąty w kolejce, czas oczekiwania to 45 minut” – ale każde następne info wydłuża czas oczekiwania. Tak działa dzisiaj praktyka lekarza rodzinnego bardzo dobrze wynagradzanego. Ale należy podkreślić, że poza tymi przychodniami służba zdrowia na ogół działa dobrze, przynajmniej ja tak doświadczam.

  2. Myśliciel czy tam Myśliwy...

    lichocka pokazała wyraźnie jakie mamy prawa, a hrynkiewicz powiedziała lekarzom gdzie mają leczyć.

  3. dr Pavulon and dr Zakrzepica

    „praw pacjenta” ….?!?! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahhahahahahahahahahahhaha
    aaaaaaaaaaaahhahahahhahahahahahhahaahahaa

  4. Czekam na dzień *** po krzakach.

  5. Czy czytać trzeba przy świeczce bo inaczej ne będzie ważne?

Z kraju