Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Drogi Roztocza i nie tylko opanują kolarze. Rusza Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

Od wtorku do piątku na drogach pięciu powiatów naszego regionu będzie można napotkać kolarzy biorących udział w Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

W poniedziałek w Zamościu rozpoczął się 67 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej”. Wydarzenie organizują Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe oraz Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Lublinie. Zostało ono dofinansowywane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i ma na celu umożliwienie startu w Międzynarodowej imprezie kolarskiej sportowcom z Ukrainy. Do tego dochodzi promocja kolarstwa jak też Polski i Lubelszczyzny, przeprowadzenie Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym, sprawdzian stanu przygotowań przed Mistrzostwami Polski i Europy w kolarstwie
szosowym oraz upowszechnianie zasady Fair Play i aktywnego stylu życia.

Pierwszy dzień wydarzenia to rejestracja ekip oraz odprawa techniczna trenerów i sędziów przed jutrzejszym wyścigiem, którego uczestnicy będą mieli do pokonania 150 km. Start honorowy zaplanowano ok. godz. 10:30 na ul. Legionów w Zamościu. Następnie kolarze przejadą do Sitańca, gdzie o godzinie 11.00 rozpocznie się I etap. Trasa wiedzie drogą wojewódzką 837 w kierunku Nielisza. Tam skręcą w lewo, w drogę powiatową i przejadą przez miejscowości: Nawóz, Kulików, Deszkowice Pierwsze, Sąsiadka, Mokrelipie, Radecznica i Gorajec, gdzie wjadą na drogę krajową nr 74 w stronę Janowa Lubelskiego. W Krzemieniu zawodnicy znów zjadą na lokalne drogi i przez Otrocz, Teodorówkę, Radecznicę znów dojadą do Gorajca, gdzie skierują się drogą krajową nr 74 do Szczebrzeszyna. Meta znajdować się będzie przed Urzędem Miasta.

Na środę zaplanowano drugi etap, a dokładnie jazdę indywidualną na czas. Tu do pokonania będzie 19 km. Trasa wiedzie drogą wojewódzką nr 849 ze Żdanowa do Szewni Górnej i z powrotem. Od godz. 9:40 do 12:30 trasa ta będzie wyłączona z ruchu pojazdów. Po południu ruszy trzeci etap. Zawodnicy wyruszą z Kalinowic i przejadą przez Suchowolę, Krasnobród, Tomaszów Lubelski, Susiec, Ciotuszę Starą, Długi Kąt, Józefów, Józefów Roztoczański, Górniki, Stanisławów, ponownie Krasnobród i skierują się do Zamościa. Trasa liczy 130 km.

Czwartek to kolejne 147 km z miejscowości Łapiguz, przez Skierbieszów, Grabowiec, Miączyn, Werbkowice, Hrubieszów, Teratyn, Uchanie, Wólkę Kraśniczyńską, ponownie Skierbieszów i Łapiguz. Metę wyznaczono na ul. Wyszyńskiego w Zamościu, na wysokości Hotelu „Jubilat”. W ostatni dzień wyścigu, czyli w piątek, kolarze wystartują o godz. 10:00 z miejscowości Kalinowice i przez Białowolę, Rachodoszcze, Majdan Ruszowski, Łabunie Reformę, Budy, Wożuczyn, Rahanie, Łaszczów, Tyszowce, Przewale, Kotlice, Horyszów Ruski, Miączyn dotrą do Zamościa.

W wyścigu uczestniczyć będzie około 120 kolarzy, wraz z nimi podążać będzie kolumna 20 samochodów technicznych. Jak wskazuje asp.szt. Dorota Krukowska-Bubiłon z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, nad bezpieczeństwem uczestników kolarskich zmagań oraz innych użytkowników ruchu drogowego będą czuwali policjanci.

20 komentarzy

  1. W lubelskim to koniecznie tour de szlakiem wiejskich kaplic.

  2. Dopiero co wyremontowano te drogi, he, he…

  3. Już rurociąg ” przyjaźń” mamy w Polsce. Takie wielkie mamy sankcje na Rosję że się nawet rozszczelnił i trzeba było wytrzymać tłoczenie ropy .

  4. W wyścigu uczestniczy 120 kolarzy, podejrzewam że 60 z nich to kolarze z Ukrainy.
    A tam podobno wojna, nie czas na sport i zabawę. 60 zdrowych , mocnych facetów byłoby bardziej potrzebnych na froncie. Ciekawe dlaczego nie zaprosili do siebie przyjaciół? W tamtym roku tu, w kolejnym tam. Słabo to wygląda.

  5. Szlakiem przyjazni… Odgorne wmuszanie w Polakow milosci do ukrow nie przejdzie. Narod swoje wie i ma serdecznie w d… ukrow, ich upadly kraj i pseudo-wojne. Moze gdyby zorganizowac tour szlakiem wsi zrownanych przez upaincow z ziemia w 1943 r.?

  6. już była przyjaźń na siłę polsko-radziecka, ta nie lepsza

  7. Małe sprostowanie: ta „Szwenda Górna” nazywa się Szewnia Górna.

Dodaj komentarz

Z kraju