Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dopłaty do kukurydzy – blisko 615 mln zł trafiło do rolników

Ponad 150 tys. rolników otrzymało do tej pory blisko 615 mln zł w ramach dopłat do kukurydzy. W kolejnych dniach płatności będą kontynuowane. Wnioski o taką pomoc złożyło ponad 172 tys. rolników. Nabór trwał od 22 do 29 lutego 2024 r.

Ta pomoc finansowa skierowana była do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunek otrzymania wsparcia to spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Nie było wymagane załączanie do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Wysokość dofinansowania stanowi iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:
– 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
– 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
– 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego.

34 komentarze

 1. Nie potrafią być konkurencyjni, a teraz musimy się dorzucać do biznesu nieudacznikom.

  Ciekawe kiedy wypłacimy grafikom, albo właścicielom salonów motocyklowych dopłaty bo też nie potrafili być konkurencyjni, a nie czekaj…

  Ich się nie traktuje jak normalnych ludzi, a nie rozwydrzone dzieci….

 2. nie kryty krytyk

  kolejny sukces, rolnicy blokują granice przez co polski export traci, kilkuset kombinatorów kupuje taniej z ukrainy, na czym robi kokosy, a zadłużona polska, ma się zadłużyć dalej byle rolnikom dać.
  czytaj FIRMY polityków różnych frakcji zarabiały, a teraz Ci sami politycy stwierdzili że państwo powinno oddać rolnikom. HIT, bo dlaczego mają oddać ze swoich jak mogą oddać z publicznych

 3. Oho, leasingi na nowe ciągniki 🚜 się ruszą

 4. waszego czyli wschodniego

Dodaj komentarz

Z kraju