Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą przejąć rządy w jednej z najbogatszych gmin regionu. Wskazują na problemy, z jakimi zmaga się ten samorząd

Podlubelska gmina Konopnica przez wielu uznawana jest za idealne miejsce do zamieszkania. Członkowie komitetu wyborczego „Konopnica Tradycja i Nowoczesność” wskazują jednak, że i ten samorząd potrzebuje zmian, gdyż nawet tam jest wiele zaniedbywanych latami problemów.

Granicząca z Lublinem gmina Konopnica jest jedną z najszybciej rozwijającej się z podlubelskich gmin. A także jedną z najbogatszych w całym województwie, gdyż od lat utrzymuje się w czołówce rankingów ministerstwa finansów. W poszczególnych wsiach z roku na rok przybywa domów jednorodzinnych a ceny działek potrafią osiągać niebotyczne ceny. W ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców wzrosła o połowę, z niecałych 10 do blisko 15 tys. osób.

Ogólnie raczej trudno narzekać na warunki życia w gminie. Praktycznie wszędzie są dobrej jakości drogi, wodociągi czy też kanalizacja. Od 18 lat gminą rządzi Mirosław Żydek, który postawił właśnie na rozwój infrastruktury oraz skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje.

Wójt zapowiedział, że będzie starał się o kolejną kadencję. Jednak wiadomo już, że będzie miał konkurencję. Grupa mieszkańców założyła niezależny komitet wyborczy o nazwie: „Konopnica Tradycja i Nowoczesność”. Kandydatem na wójta został mieszkaniec Zemborzyc Tereszyńskich Tomasz Basak. Jak podkreśla, nie należy do partii politycznej, zaś startuje w wyborach z myślą o odpartyjnieniu lokalnego samorządu.

– Jesteśmy grupą ludzi o różnych poglądach, mniej lub bardziej interesujących się polityką. Natomiast mamy jeden główny wspólny pogląd, że samorząd lokalny nie powinien utożsamiać się z żadnym ugrupowaniem politycznym. W zamian powinniśmy mieć skutecznych i wykształconych w różnych kierunkach radnych, którzy poprzez podejmowanie właściwych decyzji przyczynią się do tego, by nasza Gmina była przyjazna mieszkańcom – wskazują członkowie komitetu „Konopnica Tradycja i Nowoczesność”.

Jeżeli chodzi zaś o kandydatów do Rady Gminy, jak podkreślono, zostali wybrani przede wszystkim pod kątem kompetencji w odniesieniu do potrzeb mieszkańców. Sami wskazują, że Konopnica to gmina majętna. Wyjaśniają, iż gdyby porównać ją do składu kolejowego, to można powiedzieć, że wystarczy dokładać do kotła, a lokomotywa będzie mknąć do przodu. Tłumaczą jednak, że niestety w gminie nie jest tak dobrze, jak większości się wydaje.

– Ludzie tworzący nasz komitet dostrzegają wiele problemów, które zaniedbywano latami. Wspomnę tu choćby problemy z planem zagospodarowania przestrzennego. Wśród nas jest dwoje wykształconych w tej dziedzinie kandydatów, którzy chcą aktywnie uczestniczyć nad rozwiązaniem tego problemu. Kolejnym problemem młodych mieszkańców, młodych aktywnych zawodowo małżeństw jest brak przedszkola gminnego. Obecnie władze gminy skupiły się głównie na pomocy seniorom, my natomiast uważamy, że pomoc taka należy się również młodym mieszkańcom naszej małej ojczyzny – tłumaczą kandydaci do Rady Gminy.

Jeżeli chodzi o młodych mieszkańców gminy, to jak wskazano, mają oni mieć ograniczone możliwości, tymczasem mogliby i powinni aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym. Przykładem na wzbudzenie takiej aktywności ma być Młodzieżowa Rada Gminy. Chodzi tu głównie o zaangażowanie młodych ludzi do zgłaszania swoich potrzeb i opinii. Dzięki temu będą się uczyli postaw obywatelskich oraz znali zasady działania instytucji samorządowych.

Chcą przejąć rządy w jednej z najbogatszych gmin regionu. Wskazują na problemy, z jakimi zmaga się ten samorząd

Chcą przejąć rządy w jednej z najbogatszych gmin regionu. Wskazują na problemy, z jakimi zmaga się ten samorząd

53 komentarze

  1. Nie dajmy nabić się na pal .Ta zmiana wniosła by do gminy oddziały PiSu. Dzisiejszy Wójt jest człowiekiem za którym należy zagłosować aby pozostać nadal najbogatszą gminą

  2. Najbardziej boli to że stanowiska w urzędzie i radzie piastują ludzie ściśle ze sobą powiązani. Są to związki rodzinne albo biznesowe, albo polityczne. Trzeba to zmienić bo wstyd jest dla mieszkańców, gdy jeden z decydentów przychodzi do pracy często po spożyciu alkoholu i tylko po to by poderwać kolejną urzędniczkę. Mam wrażenie że urząd stał się istnym burdelem a nie miejscem w którym rozwiązuje się problemy i pomaga ludziom.

  3. Jadę dzisiaj przez motycz a tam gabarytów ludziom nie odebrali już drugi dzień stoją Moze faktycznie trzeba zmiany taka ładna gmina a zarządzających przerasta taka prosta sprawa jak zorganizowanie wywozu śmieci…dramat

  4. Od kilku miesięcy jestem mieszkańcem gminy Konopnica i niestety nie mam dobrego zdania o inwestycjach i stanie infrastruktury w części gminy, a dokładnie dotyczącej Zemborzyc Dolnych. Brak sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci internetu światłowodowego w znaczącej częsci gospodarstw domowych jest w XXI wieku wręcz nie do zaakceptowania. Poza tym istotnym problemem jest słabo rozwinięta sieć transportu zbiorowego. Autobus linii nr 78 kursujący co dwie godziny to jakiś żart i powód do wstydu. Część mieszkańców Zemborzyc Dolnych, Zemborzyc Wojciechowskich, Zemborzyc Tereszyńskich i Zemborzyc Podleśnych ma bardzo duże problemy z dotarciem do szkoły/pracy w Lublinie a następnie z powrotem do domu. Kursów powinno być przynajmniej 2 razy więcej niż obecnie, co oczywiście wymaga zwiększenia w tym zakresie współpracy władz gminy z władzami Lublina. Płacąc wysokie podatki w jednej z najbogatszych gmin regionu chciałoby się osobiście poczuć dobrobyt, który niestety póki co nie jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. Miejmy nadzieję, że w nowej kadencji część wspomnianych powyżej problemów zostanie rozwiązana.

Dodaj komentarz

Z kraju