Co było przyczyną awaryjnego lądowania śmigłowca na Słowacji? PZL-Świdnik wydało oświadczenie

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące awaryjnego lądowania na Słowacji śmigłowca, wydano w tej sprawie oświadczenie. Przyczyną miały być niewłaściwie wykonane procedury.

W związku z awaryjnym lądowaniem na jednym z lotnisk na Słowacji śmigłowca należącego do grypy Leonardo, wydane zostało w tej sprawie oświadczenie. Ma ono wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które pojawiły się w związku z tym wydarzeniem. Jak wyjaśniają przedstawiciele PZL-Świdnik i Leonardo, przyczyną miały być niewłaściwie wykonane procedury.

– W sobotę, podczas lotu z Polski do Włoch, trzysilnikowy śmigłowiec włoskich Sił Powietrznych HH-101A CAESAR wykonał nieplanowane międzylądowanie na Słowacji. Decyzję o tym podjęto jako środek ostrożności zastosowany w celu sprawdzenia stanu śmigłowca na ziemi, w następstwie zatrzymania w trakcie lotu pracy dwóch silników w wyniku niewłaściwie przeprowadzonej procedury sprawdzenia listy kontrolnej (ang. check list). Dzięki redundancji wielu systemów, trzem silnikom i zdolności śmigłowca do szybkiego reagowania na komendy pilotażowe, niezwłocznie silniki zostały ponownie uruchomione w locie, a lądowanie przebiegło bez zakłóceń – wyjaśniają producenci maszyny.

Przypomnijmy, w miniony czwartek, na trawiastym lotnisku należącym do zakładów PZL-Świdnik, odbywała się pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja tego wielozadaniowego śmigłowca. W pokazie mogli uczestniczyć tylko zaproszeni goście, gdyż prezentacja związana była z zakupami śmigłowców, do których przymierza się polska armia. Dzień później podobne pokazy odbywały się w Warszawie. W niedzielę z kolei, branżowe portale opublikowały zdjęcia i informację, na temat awaryjnego lądowania tej maszyny na słowackim lotnisku Dubnica. Powodem miała być właśnie awaria silników.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)
2017-03-07 19:51:30

14 komentarzy

 1. Z powodu nieodfajkowanej listy, nafaszerowana elektroniką maszyna rozpoczęła podróż nabzdyczona. W końcu nad Słowacją powiedziała – Dość!

 2. Zanim poprawnie odfajkują listę startową w warunkach bojowych to wojna się skończy lub popadną w niewolę nim wystartują.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia