690 680 960

Burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h

W sobotę w regionie wystąpią lokalnie burze, którym będą towarzyszyły opady gradu. Tworzenie się pierwszych chmur burzowych jest spodziewane na godziny okołopołudniowe, a pierwsze komórki burzowe utworzyć mogą się przed południem.

W sobotę Polska pozostaje, w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczają się nad Starym Kontynentem kolejne cyklony, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Na południowym wschodzie zaznaczy się dziś falujący front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Ubiegłej doby przynosił on burze na zachodzie naszego kraju. Strefa frontowa poprzedzona ma być linią zbieżności wiatru, dlatego właśnie na niej spodziewana jest dziś główna aktywność burzowa w wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego.

W sobotę prognozowana jest wczesna inicjacja konwekcji. W wilgotnej i chwiejnej masie powietrza, wystąpią procesy wspomagające rozwój chmur Cb. Burze obserwowane będą dziś na konwergencji wiatru dolnego przed frontem oraz w strefie frontu atmosferycznego. Tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Niewykluczone są również pojedyncze superkomórki burzowe. Wysokość opadów w burzach sięgać może 15-35 mm, punktowo, powodując nawet podtopienia, lecz obszar ich wystąpienia nie powinien być duży. Wiele wskazuje, że lokalnie zagrzmi dziś w całym woj. lubelskim.

Pierwsze burze około południa

Tworzenie się pierwszych chmur burzowych jest spodziewane na godziny okołopołudniowe, a nawet pierwsze komórki burzowe utworzyć mogą się przed godziną 12 w sobotę. Przewiduje się jednak, że najwięcej burz pojawi się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ośrodki burzowe przesuwać mają się na wschód, północny-wschód. Zanik burz prognozowany jest w pierwszej połowie nocy. Początkowo tylko po zachodzie słońca mogą gdzieniegdzie przechodzić burze, które okażą się jednak lokalne i stopniowo słabnące.

Sobota przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu powiatach przelotny deszcz i burze. Najaktywniejsze w drugiej części dnia. Spodziewana w czasie burz wysokość opadów deszcz do 15-35 mm oraz lokalnie grad. W najcieplejszym momencie dnia od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h.

Niedziela z deszczem

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Głównie w pierwszej połowie nocy miejscami przelotny deszcz oraz początkowo burze. Prognozowana akumulacja opadów w burzach do 15 mm. Gdzieniegdzie utworzą mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C. Wiatr okaże się słaby, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 60 km/h.

Niedziela przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Głównie po południu miejscami przelotny deszcz, prawdopodobne też burze. Możliwa wysokość opadów do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C do 25°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Tylko w czasie burz porywisty do 60-65 km/h. Noc z niedzieli na poniedziałek pogodna. W najchłodniejszej części nocy od 12°C do 14°C. Wiatr okaże się słaby, południowo-zachodni i zachodni.

Prawdopodobieństwo wystąpienia sobotnich burz wynosi 85% w woj. lubelskim. Szczytowa aktywność burzowa będzie pomiędzy 14 a 20 czasu urzędowego. Jednak pierwsze burze mogą powstać już przedpołudniem.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Czwartkowe burze oraz sumy opadów w regionie 

Burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h

Burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h

Burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h

(fot. Arkadiusz Wójtowicz\IMGW)

17 komentarzy

 1. Mili wróżbici, nie obrażajcie się, ale zajrzałem sobie na Ichnie strony i takich kataklizmów tam nie zapowiadają.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Bardzo dużo mądrych słów tu padło, problem w tym, żeby sny się spełniły.
  Bo jak nie od dziś wiadomo: Wróżbita śni, a Pan Bóg, chmury nosi.

  • pan buk mija się z satelitami na orbicie czy mieszka dzie indziej poza twoją chorą głową ? LOL

 3. Ty mi tu nie...

  Nie tak znowu dawni „przyjaciele”, Rosjanie mawiali: „мы будем жить, Посмотрим…”.

 4. No cóż co drugi dzień burze ulewy gradobicia i co i nic raz błysnęło raz zagrzmiało i 4 razy po 5 minut popadało i to ma być ta sprawdzalność i wiarygodność pogody

  • Oj słabo Pan sprawdził…to co Pan pisze strasznie mija się z prawdą. Właśnie dla takich osób kontentujących, jak Pan, zamieszczamy poniżej w treści mapę wyładowań oraz mapę z sumą opadów…z czwartku. To, że u Pan grzmiało 4 razy nie oznacza, że u innych nie grzmiało 😉

 5. Rafał_lubartów

  Srali muchy będzie wiosna. Wynajmijcie małpę żeby kiwała łbem tak/nie czy będą burze. Sprawdzalność +/- 50%. Bo wasze kopiuj wklej z pseudonaukowych fanów pogody nie ma pokrycia z rzeczywistością w 9 na 10 przypadków. 5 wyładowań na granicy województw to wg was „burze gradobicia zalania ulewy prognozy sprawdziły się proszę spojrzeć na radary”.

  • Po pierwsze nie 50%, po drugie prognozy pisane są dla nas, po trzecie kolejny komentarz kogoś, kto nie sprawdza faktów i nie zamieszcza w swoim wpisie rzeczowych argumentów, po czwarte Pana komentarz mija się z prawdą o 5 wyładowaniach na granicy województwa – porada – prosimy spojrzeć na mapę poniżej 😉 – to są burze z czwartku. Jeżeli Pan patrzy na pogodę przez okno i ją ocenia – to faktycznie pisze Pan, tak jak Pan pisze 🙂 – daleko od prawdy i faktów. Miłego dnia.

   • Rafał_lubartów

    Okej, z pięcioma wyładowaniami rzeczywiście racja, dziś na godzinę 13:50 w województwie padło ich zero. Jest jeszcze czas, pochwalcie się wieczorem lub przy najbliższej „burzowej okazji” na ile dzisiejsze prognozy się sprawdziły.

   • Dyrdymałkiewicz nijaki

    Redaktorze powiedz łaskawie co np. mnie obchodzi mapa wyładowań z czwartku, jak dziś sobota i to co uczenie nam wróżbici tu wyłuszczyli, nijak się ma do rzeczywistości.

 6. Woj. Lubelskie jak by nie patrzeć dość duże. Ale o jakich burzach mówimy? Chyba „burza mózgów” , kto ma więcej do powiedzenia jest na wierzchu. Patrzac w niebo nie obawiam się jakoś dziwnych anomali pogodowych.

 7. Gdyby Tatry zaliczyć do lubelskiego to jak na razie prognozy sprawdzają się

  • Dziadek ze Slamsowa

   To samo miałem napisać. Dziękuję za wyprzedzenie, bo redakcja zaraz na Tobie się przejedzie, że uczonym nie wierzysz. 😆

 8. Jak tam wasze burze? Co o nich powiecie? A: burze były proszę spojrzeć radary B: prognozy się sprawdziły C: dzień się nie skończył i zjawiska burzowe prognozowane są na godziny nocne D: przyznajemy się że wróżka się pomyliła. Żartowałem bez odpowiedzi D.

 9. Gondol Jerzy Znadwisły

  Zapowiedzi pogody typu: ” na dwoje babka wróżyła”, albo po góralsku: „Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło”.
  Czyli 50 procentowa sprawdzalność.
  Jak na takie 112, to dużo. 😆

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas