Burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Grad do 3 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h
10:07 01-07-2023 | Autor: redakcja
W sobotę Polska pozostaje, w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczają się nad Starym Kontynentem kolejne cyklony, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Na południowym wschodzie zaznaczy się dziś falujący front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Ubiegłej doby przynosił on burze na zachodzie naszego kraju. Strefa frontowa poprzedzona ma być linią zbieżności wiatru, dlatego właśnie na niej spodziewana jest dziś główna aktywność burzowa w wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego.
W sobotę prognozowana jest wczesna inicjacja konwekcji. W wilgotnej i chwiejnej masie powietrza, wystąpią procesy wspomagające rozwój chmur Cb. Burze obserwowane będą dziś na konwergencji wiatru dolnego przed frontem oraz w strefie frontu atmosferycznego. Tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Niewykluczone są również pojedyncze superkomórki burzowe. Wysokość opadów w burzach sięgać może 15-35 mm, punktowo, powodując nawet podtopienia, lecz obszar ich wystąpienia nie powinien być duży. Wiele wskazuje, że lokalnie zagrzmi dziś w całym woj. lubelskim.
Pierwsze burze około południa
Tworzenie się pierwszych chmur burzowych jest spodziewane na godziny okołopołudniowe, a nawet pierwsze komórki burzowe utworzyć mogą się przed godziną 12 w sobotę. Przewiduje się jednak, że najwięcej burz pojawi się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ośrodki burzowe przesuwać mają się na wschód, północny-wschód. Zanik burz prognozowany jest w pierwszej połowie nocy. Początkowo tylko po zachodzie słońca mogą gdzieniegdzie przechodzić burze, które okażą się jednak lokalne i stopniowo słabnące.
Sobota przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu powiatach przelotny deszcz i burze. Najaktywniejsze w drugiej części dnia. Spodziewana w czasie burz wysokość opadów deszcz do 15-35 mm oraz lokalnie grad. W najcieplejszym momencie dnia od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h.
Niedziela z deszczem
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Głównie w pierwszej połowie nocy miejscami przelotny deszcz oraz początkowo burze. Prognozowana akumulacja opadów w burzach do 15 mm. Gdzieniegdzie utworzą mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C. Wiatr okaże się słaby, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 60 km/h.
Niedziela przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Głównie po południu miejscami przelotny deszcz, prawdopodobne też burze. Możliwa wysokość opadów do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C do 25°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Tylko w czasie burz porywisty do 60-65 km/h. Noc z niedzieli na poniedziałek pogodna. W najchłodniejszej części nocy od 12°C do 14°C. Wiatr okaże się słaby, południowo-zachodni i zachodni.
Prawdopodobieństwo wystąpienia sobotnich burz wynosi 85% w woj. lubelskim. Szczytowa aktywność burzowa będzie pomiędzy 14 a 20 czasu urzędowego. Jednak pierwsze burze mogą powstać już przedpołudniem.
Burze to zjawiska lokalne
Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.
Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz
Czwartkowe burze oraz sumy opadów w regionie
(fot. Arkadiusz Wójtowicz\IMGW)
Mili wróżbici, nie obrażajcie się, ale zajrzałem sobie na Ichnie strony i takich kataklizmów tam nie zapowiadają.
Bardzo dużo mądrych słów tu padło, problem w tym, żeby sny się spełniły.
Bo jak nie od dziś wiadomo: Wróżbita śni, a Pan Bóg, chmury nosi.
pan buk mija się z satelitami na orbicie czy mieszka dzie indziej poza twoją chorą głową ? LOL
Nie tak znowu dawni „przyjaciele”, Rosjanie mawiali: „мы будем жить, Посмотрим…”.
No cóż co drugi dzień burze ulewy gradobicia i co i nic raz błysnęło raz zagrzmiało i 4 razy po 5 minut popadało i to ma być ta sprawdzalność i wiarygodność pogody
Oj słabo Pan sprawdził…to co Pan pisze strasznie mija się z prawdą. Właśnie dla takich osób kontentujących, jak Pan, zamieszczamy poniżej w treści mapę wyładowań oraz mapę z sumą opadów…z czwartku. To, że u Pan grzmiało 4 razy nie oznacza, że u innych nie grzmiało 😉
… a innych grzmiało,??
Srali muchy będzie wiosna. Wynajmijcie małpę żeby kiwała łbem tak/nie czy będą burze. Sprawdzalność +/- 50%. Bo wasze kopiuj wklej z pseudonaukowych fanów pogody nie ma pokrycia z rzeczywistością w 9 na 10 przypadków. 5 wyładowań na granicy województw to wg was „burze gradobicia zalania ulewy prognozy sprawdziły się proszę spojrzeć na radary”.
Po pierwsze nie 50%, po drugie prognozy pisane są dla nas, po trzecie kolejny komentarz kogoś, kto nie sprawdza faktów i nie zamieszcza w swoim wpisie rzeczowych argumentów, po czwarte Pana komentarz mija się z prawdą o 5 wyładowaniach na granicy województwa – porada – prosimy spojrzeć na mapę poniżej 😉 – to są burze z czwartku. Jeżeli Pan patrzy na pogodę przez okno i ją ocenia – to faktycznie pisze Pan, tak jak Pan pisze 🙂 – daleko od prawdy i faktów. Miłego dnia.
Okej, z pięcioma wyładowaniami rzeczywiście racja, dziś na godzinę 13:50 w województwie padło ich zero. Jest jeszcze czas, pochwalcie się wieczorem lub przy najbliższej „burzowej okazji” na ile dzisiejsze prognozy się sprawdziły.
Prognoza nie jest do godziny 14.00. Prosimy czytać ją ze zrozumieniem.
Redaktorze powiedz łaskawie co np. mnie obchodzi mapa wyładowań z czwartku, jak dziś sobota i to co uczenie nam wróżbici tu wyłuszczyli, nijak się ma do rzeczywistości.
Woj. Lubelskie jak by nie patrzeć dość duże. Ale o jakich burzach mówimy? Chyba „burza mózgów” , kto ma więcej do powiedzenia jest na wierzchu. Patrzac w niebo nie obawiam się jakoś dziwnych anomali pogodowych.
Gdyby Tatry zaliczyć do lubelskiego to jak na razie prognozy sprawdzają się
To samo miałem napisać. Dziękuję za wyprzedzenie, bo redakcja zaraz na Tobie się przejedzie, że uczonym nie wierzysz. 😆
Jak tam wasze burze? Co o nich powiecie? A: burze były proszę spojrzeć radary B: prognozy się sprawdziły C: dzień się nie skończył i zjawiska burzowe prognozowane są na godziny nocne D: przyznajemy się że wróżka się pomyliła. Żartowałem bez odpowiedzi D.
Zapowiedzi pogody typu: ” na dwoje babka wróżyła”, albo po góralsku: „Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło”.
Czyli 50 procentowa sprawdzalność.
Jak na takie 112, to dużo. 😆