Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze adwekcyjne możliwe dziś nad woj. lubelskim, spadnie krupa, grad, wystąpią wyładowania atmosferyczne

Chmury kłębiaste typu Cumulus i Cumulonimbus przemieszczać mają się dziś na ogół z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka struktur konwekcyjnych. Szacuje się, że akumulacja opadów nie przekroczy 5-15 mm. Pierwsze komórki konwekcyjne pojawić mogą się już około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 13 a 18 w woj. lubelskim. Potem po ustąpieniu insolacji zanikną we wschodniej części kraju i pozostaną jeszcze słabnące opady o podłożu konwekcyjnym.

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia znad środkowej Europy. Do naszego kraju będzie napływać chłodny i dość niestabilna masa pochodzenia polarno-morskiego z zachodu kontynentu europejskiego, ponadto podwyższona zawartość wilgoci przyniesie zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie z licznymi opadami w formie przelotnej. Padać będzie zarówno deszcz, jak i miejscami krupa śnieżna i drobny grad, a także punktowo deszcz ze śniegiem oraz mokry śnieg.

Niewykluczone są również lokalne, pojedyncze komórki burzowe o charakterze konwekcyjnym. Warto obserwować dziś niebo, gdyż chmury kłębiaste mogą okazać się niezwykle malownicze. Możliwe są fotogeniczne wały szkwałowe, tęcze, ciekawie wyglądające chmury Mammatus i smugi opadowe. Podczas przechodzenia formacji konwekcyjnych odnotowany zostanie szybki spadek temperatury na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących, nasili się również punktowo wiatr do 50-80 km/h.

Na skutek dziennej insolacji wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności powietrza. Dlatego dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych typu Cumulus i następnie Cumulonimbus nad województwem lubelskim i regionami przyległymi. Przynosić będą one przelotne opady o charakterze konwekcyjnym, jak i też lokalne burze w drugiej części dnia.

Początkowo chmury kłębiaste mają mieć charakter izolowany, ale z biegiem godzin łączyć mogą się one w większe pasma konwekcyjne, niosąc na swojej trasie silne porywy wiatru, które jednak okażą się mocno punktowe i tylko miejscami przekraczające w porywach 20 m/s. Lokalnie powodować mogą szkody w regionie. Silne podmuchy wiatru i burze okażą się dziś zjawiskiem punktowym. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka struktur konwekcyjnych, skutkując dużymi zmianami temperatury i większymi sumami opadowymi do 5-15 mm. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane przelotne, konwekcyjne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami krupy śnieżnej i lodowej. Lokalnie możliwe burze z drobnym gradem. Temperatura maksymalna w najcieplejszym momencie dnia od 7°C do 9°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni do 50-80 km/h w zasięgu komórek konwekcyjnych.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo miejscami przelotne opady deszczu lub mieszane i zanikające szybko burze. W najchłodniejszej części nocy -3°C do 0°C. Przy gruncie do około -5°C. Lokalnie może być ślisko, prawdopodobne miejscowe oblodzenie dróg i chodników. Wiatr początkowo umiarkowany, porywisty, później słabnący, na ogół zachodni, południowo-zachodni.

Poniedziałek przyniesie w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, natomiast rano i wieczorem lokalnie również deszczu ze śniegiem. Na termometrach maksymalnie od 7°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, silniejszy do 60 km/h w zasięgu konwekcji i punktowych burz.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie zanikające przelotne opady deszczu. Miejscami utworzą się mgły marznące i ograniczające widzialność poziomą do 200-300 m. Drogi i chodniki miejscami będą śliskie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni.

Od wtorku czeka nas postępujące ocieplenie. Termometry pokażą od 10°C do 12°C. Do najbliższego wtorku występować mają dodatkowo nocne i poranne przymrozki w regionie, co może stwarzać zagrożenie dla wegetacji roślin. Noc ze środy na czwartek najprawdopodobniej już bez przymrozków w regionie.

Już w środę na termometrach będzie nawet 14-16°C, natomiast w czwartek może być nawet 18-19°C. Jednak niewykluczone są opady i być może lokalne burze, ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać.

Jeszcze cieplejszy zapowiada się okres świąteczny, gdy to w woj. lubelskim ujrzymy na termometrach nawet 20-23°C. Będziemy to zawdzięczać napływowi bardzo ciepłej masy powietrza z południa. Pojawić może się także pył saharyjski. Bardzo ciepły okres w pogodzie utrzyma się na przełom marca i kwietnia. Temperatury najprawdopodobniej spadną dopiero w pierwszych dniach nowego miesiąca, ale nie będzie to głębokie ochłodzenie.

Marzec 2024 r. zapisze się w woj. lubelskim jako bardzo ciepły z odchyleniem temperatury od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. o ponad 3.5°C. Dodatkowo opady będą w normie wieloletniej, a miejscami w centrum i na wschodzie regionu powyżej normy w skali miesięcznej. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować prawdziwy rozkwit fenologicznej wiosny, ale okresowe przymrozki powrócą nocami w kwietniu.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz adwekcyjnych nad krajem

24 komentarze

  1. a tytuł artykułu i wstęp, to można po polsku prosić ? bo chyba nie jesteście branżową gazetą meteorologiczną

    • Nie bądź leniwy, edukuj się. Warto.

    • Czemu tu nie rozumiesz ? Tu nie trzeba być meteorologiem, wystarczy skończona podstawówka, za czasów gdy program nauczanie przekazywał wiedzę ogólną, a nie taką że bitwy pod Kockiem nie było.

      • Dobrodziej frasobliwy

        Masz rację, wróżbici muszą pokazać, że w czasie nauki wróżenia nie na darmo wkuwali fachowe określenia

      • Taaak ? A jaki % kończących podstawówkę zrozumie użytą w tekście definicję, skoro „redachtor” używa jej w sposób delikatnie mówiąc karkołomny ? To nie prościej było napisać „po zachodzie słońca” ?
        Insolacja – wielkość fizyczna określająca średnią moc promieniowania słonecznego przypadającą na jednostkę powierzchni poziomej. Jest ona równa stosunkowi energii promieniowania słonecznego, padającego w określonym czasie na daną powierzchnię do pola tej powierzchni i czasu.

    • Taką wiedzę można posiąść w podstawówce.

      • Ty się najpierw naucz dobrze czytać, potem matematyki, żebyś zrozumiał fizykę, a wtedy porozmawiamy o insolacji…

  2. Wieśniak (w gumofilcach z ostrogami)

    A ja się cieszę, że spadnie krupa, grad, a nawet że wystąpią wyładowania atmosferyczne.
    Daj Boże, daj Boże !!!

  3. Mieszkaniec tomaszowskiej wsi

    No i gdzie ta burza po co straszyć?!

    • W regionie, panie, w regionie !!!

    • Prosimy czytać uważnie – MOŻLIWE…ile można o tym pisać w kółko… 😉

      • od razu napiszcie, że to parafraza klasyka „Jak nie umrze, to żyć będzie” [Carlo Collodi „Pinokio”]

      • W koncu przyznaliscie ze sprawdzalnosc waszej prognozy to dno

        • Polecamy naukę pojęć pogodowych, a także zapoznanie się ze znaczeniem słów w języku polskim.
          Miłego dnia

          • Już lecę uczyć się pojęć pogodowych, szkoda sobie takimi bzdurami głowy zawracać. Chyba ludzie którym się nudzi i nie mają co ze sobą zrobić zajmują się pogodą….

            • 90% to wiedza z podstawówki, czy liceum. Naturalną rzeczą dla człowieka jest chęć poznawania świata. Jednak nie wszyscy mają taką potrzebę :). Warto poszerzać horyzonty wiedzy :). Więcej otwartości życzmy na nowe rzeczy w życiu.

              • Dokładnie, nie wszyscy maja potrzebę pierdołami sobie głowę zawracać.

                • Nie trzeba wszystkich oceniać według własnych upodobań, bo nie wszyscy takie mają. Dostajemy bardzo miłe opinie, że portal jest na poziomie i publikuje ciekawe informacje. Także, jeżeli coś szanownego komentującego nie interesuje, warto to pominąć i pozwolić nam na publikowanie dla osób zainteresowanych. Czytelników miesięcznie mamy około 1 mln, więc warto ich uszanować :).

Dodaj komentarz

Z kraju