Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Balony nad Nałęczowem. Trwają Międzynarodowe Zawody Balonowe (zdjęcia)

Tłumy miłośników baloniarstwa, jak też mieszkańców naszego regionu oraz turystów, obserwowało czwartkowe wieczorne loty zawodnicze podczas odbywających się w Nałęczowie 14. Międzynarodowych Zawodów Balonowych. Impreza potrwa do soboty.

W środę 14 sierpnia w Nałęczowie rozpoczęły się tegoroczne, 14. Międzynarodowe Zawody Balonowe. Pierwszego dnia można było obserwować przejazd kolumny zawodników przez Nałęczów oraz ceremonię otwarcia imprezy. Z kolei loty zawodnicze zaczęły się w czwartek. Wydarzenie jak zawsze zgromadziło tłumy zarówno miłośników baloniarstwa, jak też mieszkańców naszego regionu oraz turystów. W godzinach wieczornych ruch w centrum Nałęczowa został praktycznie sparaliżowany. Przejazd przez miasteczko zajmował o wiele więcej czasu niż zazwyczaj, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego było niezwykle trudną sprawą.

Szereg atrakcji zaplanowano również na kolejne dni. W piątek rano i popołudniu odbywać się będą loty zawodnicze, zaś o godzinie 15:30 odbędzie się spotkanie z Mateuszem Rękasem i Jackiem Bogdańskim – zwycięzcami zawodów balonowych o puchar Gordona Bennetta w 2018 roku. Z kolei od godziny 17:00 w nowej części parku podziwiać będzie można skoki spadochronowe sekcji Aeroklubu lubelskiego a także wystawy modeli i szybowca Aeroklubu Lubelskiego. Z koncertem wystąpi zaś zespół Teksasy z Wojtkiem Cugowskim. To co na co czeka wielu fanów, czyli nocny pokaz balonów, rozpocznie się o godzinie 20:30. Będzie też wieczór taneczny.

Po raz ostatni loty balonów będzie można podziwiać w sobotę. Zaplanowano również skoki spadochronowe oraz wystawę modeli i szybowca. O godzinie 19:00 rozpocznie się koncert Olgi Bończyk a o godzinie 20:30 nocny pokaz balonów i ceremonia zakończenia zawodów. Zawody odbywają się w ramach jubileuszu 100 – lecia Aeroklubu Polskiego a Patronat Narodowy objął nad nimi Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Z kolei portal lublin112.pl jest patronem medialnym imprezy.

(fot. Andrzej Kalus, Ola Stępień)

5 komentarzy

  1. Ktoś policzył, ile CO2 trafiło do atmosfery z tej okazji?

  2. Na pewno mniej niż z twojego diesla.

    • Jeżdżę tylko rowerem i mpk. Nie jem mięsa. Planuję się wysterylizować jak ci ekolodzy z Francji. A pytam całkiem poważnie, nie chodzi tylko o spalony gaz w do podniesienia balonów, ale o całkowity ślad węglowy tego wydarzenia. Dojazd uczestników, często z drugiego końca kraju. Dojazd widzów, przecież to z 1000 samochodów więcej niż normalnie, często właśnie kopcących starych diesli. Naprawdę to było potrzebne? Nikt nie widzi tu problemu?

  3. Ekoman pewnie siedzi w domu i stara się nie oddychać żeby nie wydzielać gazów.

  4. Ekoman a policzyles ike razy dziennie puszczasz bąki ?