Apogeum największego mrozu tej zimy przed mieszkańcami Lubelszczyzny. Temperatura spadnie poniżej -22°C w woj. lubelskim
20:47 08-01-2024 | Autor: redakcja

Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają, że do województwa lubelskiego dociera powietrze pochodzenia arktycznego o cechach kontynentalnych. Obszarem źródłowym masy są rejony zachodniej i centralnej części Rosji oraz rejonu państw bałtyckich, gdzie zalegało w ciągu minionych 5-7 dni. Noc z 8/9 stycznia 2024 r. będzie najchłodniejsza od początku sezonu zimowego 2023/24 r. w woj. lubelskim.
Dziś po południu i wieczorem występowało zachmurzenie małe i umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia notowano od -11°C do -8°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, północno-wschodni, lecz potęgujący odczucie chłodu w masie arktycznej mimo pogodnej aury.
Znaczne spadki temperatury w regionie
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe lub bezchmurnie. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie na wysokości 2 m od -20°C do -16°C, gdzieniegdzie, szczególnie na południu, możliwy spadek temperatury do -22°C. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną możliwe obniżenie temperatury do około -25/-23°C.
Najniższa temperatura będzie poza aglomeracjami miejskimi oraz w obniżeniach terenu, gdzie swobodnie zimne i ciężkie powietrze ma osiadać podczas pogodnej i wyżowej nocy. Bardzo niska temperatura zostanie odnotowana w drugiej części nocy z 8/9 stycznia 2024 r. i o świcie. Z uwagi na stosunkowo niewielki gradient baryczny wiatr okaże się słaby. Jednak z przewagą kierunków północnych, aczkolwiek nad ranem zmieniający się na zachodni.
Dalszy napływ mroźnego powietrza, pojawią się opady
We wtorek Polska pozostanie pod wpływem silnego układu wyżowego znad północno – zachodniej Europy, jaki z północno – wschodnich rejonów kontynentu europejskiego. Powodować ma to adwekcje bardzo mocno wychłodzonego arktycznego powietrza, objawiający się występowaniem całodobowego mrozu.
Wpływ zróżnicowanej zawartości wilgoci spowoduje zarówno liczne rozpogodzenia do bezchmurnego nieba, jak i nasuwające się od północy, północnego – wschodu oraz wschodu większej strefy podinwersyjnego zachmurzenia, lokalnie z niewielkimi, przelotnymi opadami śniegu oraz rozwijającymi się zamgleniami oraz mgłami marznącymi, które nie dotrą jeszcze nad region przed zachodem słońca.
Jutro prognozowane jest zachmurzenie małe, na północy późnym popołudniem umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie -12°C na południu do -7°C. Wiatr z uwagi na niewielki gradient baryczny słaby, z przewagą kierunków zachodnich.
Kolejna noc również mroźna
Jeszcze noc z wtorku na środę okaże się mroźna z możliwym spadkiem temperatury poniżej -15°C, ale na mniejszym obszarze regionu niż w czasie nocy z poniedziałku na wtorek. Prognozowane jest zachmurzenie na południu małe, jednak na pozostałym obszarze umiarkowane oraz duże i możliwy miejscami słaby śnieg. Zachmurzenie warstwowe ograniczy potencjał do silnej radiacji ciepła nad pokrywą śnieżną po zachodzie słońca. W najchłodniejszej części nocy od około -13°C do -10°C, gdzieniegdzie, szczególnie na południu, możliwy spadek temperatury do -15°C/-17°C. Wiatr będzie słaby, zachodni.
W środę możliwe słabe opady śniegu, potem nieco cieplej
Środa przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, głównie na południu z większymi przejaśnieniami. Punktowo możliwy opad słabego śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -6°C na południu do -2°C na północy. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich.
Druga część tygodnia przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie i likwidacje blokady antycyklonalnej. Możliwe są większe opady śniegu w zasięg stref frontowych. Okresami nie można wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź. W weekend możliwa lekka odwilż w ciągu dnia z temperaturą w okolicach 1/2°C. Jednak noce do końca tygodnia z mrozem w okolicach -9°C/-5°C.
Przyrost pokrywy śnieżnej
Dodatkowo w tym okresie możliwe są kolejne opady śniegu, powodując istotny przyrost pokrywy śnieżnej. W przyszłym tygodniu duża dynamika w pogodzie, ale ze średnią dobową przez większość czasu typową dla zimy termicznej. Wzrost gradientu barycznego prowadzić może do nasilenia prędkości wiatru do progu wichury, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać. Noce mogą jeszcze okresami przynieść mróz poniżej -10°C. Szczególnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Druga dekada pierwszego miesiąca roku zapisze się jako chłodna. Do 17 stycznia 2024 r. anomalia temperatury będzie 1°C poniżej normy z lat 1991-2020 r. Termiczne straty zaczniemy odrabiać najprawdopodobniej w ostatnich tygodniach miesiąca.
Kiedy ocieplenie?
Na potencjalne i większe ocieplenie oraz nadejście termicznego przedzimia będziemy musieli poczekać przynajmniej do trzeciej dekady stycznia 2024 r. Wówczas może odbudować się cyrkulacja atlantycka, transportując za sprawą cyklonów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej cieplejsze masy powietrza z zachodu i okresami południa Europy. Na bardziej szczegółowe prognozy z uwagi na odległy termin musimy jeszcze poczekać, gdyż skala i długość potencjalnego ocieplenia pozostaje otwarta.
Prognozy pogody dla Polski
Sytuacja baryczna nad Europą i przyległościami
wina Tuska jak nic …. gdzie Ci imigranci ? gdzie zabrane 13 i 14 ki gdzie benzyna za 10 zł ? PISuary won z Polski , albo na marsz milionerów TVP
czy twoja matka żarła śnieg z czarnobyla i popijała gnojówką, że trafił jej się taki zakalec?
poczekaj to zobaczysz a na pewno ssie doczekasz
Poczekaj jeszcze głupi cepie. Nie wszystko na raz.
Słusznie prawisz.
O jakieś święto chyba narodowe nie ma głupich komentarzy
Co dzień te same przygłupy lewackokodowskie pomioty nie na temat komentujące porażka.
Droga redakcjo .
Nie wiemy , czy to Apogeum tej zimy !
Skąd ta pewność?
P.s niech piszący nagłówek zapozna się z wyrazem : apogeum
Stąd, że już temperatury są najniższe tej zimy, według pomiarów przekazanych przez IMGW. Słowo apogeum odnosi się do wielu określeń, również do temperatury, jako skrajna wartość, najniższa.
Droga redakcjo, proszę nie pisać głupot i nie siać zamętu. Inaczej napiszę mocnego „gniota” na Was albo co gorsza powiadomię pana marszałka Hołownię.
Żeby się nie czepiać, to jest apogeum dotychczasowej zimy. ,,Ta” zima jeszcze trwa i to marne -20 `C może być sprowadzone do niższej ligi 😉
Redakcji tak samo ja panu prezydentowi Dudzie ciężko jest się przyznać do błędu
Ok, ale apogeum dla tej zimy może nastąpić jeszcze w lutym lub nawet w marcu. Zima trwa dopiero 3 tygodnie. Nie wiemy czy takie temperatury to już apogeum, czy jeszcze ono przed nami. Pozdrawiam.
Zdanie klucz: „Noc z 8/9 stycznia 2024 r. będzie najchłodniejsza od początku sezonu zimowego 2023/24 r. w woj. lubelskim.”
Prosimy czytać całą komentowaną treść.
Nie możemy mówić o apogeum temperatur, skoro zima nie osiągnęła nawet półmetka. Powyższe zdanie-klucz jest logiczne, ale słowo apogeum w tytule sugeruje, że to najzimniejsza noc tej zimy i że zimniej już nie będzie.
Tej zimy, w porównaniu do danych zebranych do tej pory. Przecież to logiczne. Logiczne również, że zima trwa nadal. Nie można podać danych z przyszłości ;).
Więc proszę nie używać słowa „apogeum” i nie straszyć ludzi.
Prosimy zapoznać się że znaczeniem słów i nie bać się informacji pogodowych. Miłego dnia.
A więc apogeum temperatur znać będziemy dopiero wówczas, kiedy zima się skończy, nie teraz
Prosimy czytać ze zrozumieniem komentowany tekst:
Noc z 8/9 stycznia 2024 r. będzie najchłodniejsza od początku sezonu zimowego 2023/24 r. w woj. lubelskim.
Eee – redakcja nie przyzna się do łędu jak nie przykładając pan prezydent Duda do bezprawnego ułaskawienia.
A wracając do spornego apogeum, u mnie na slamsowie było go całe -16 stopni C.
Teraz jest -11. Tak jest wiarygodność wróżb jasnowidzów od pogody w 112.
Radzimy zapoznać się z tematem.
Zamość – pomiar na 5 cm
-27.
Dużo Pan wypisuje, ale nie do końca z prawdą…
Ja pisałem o moim apogeum na slamsowie, a nie w bliżej nieustalonym regionie.
Napisz komentarz po polsku. Co to jest „łąd”? Po drugie temperatura w regionie prawie na poziomie – 30 minionej nocy.
Koniec świata ratuj się kto może!
Jak tam polaczki europodatki od globalnego ocieplenia pozapłacane? Pamiętajcie żeby obniżyć temperaturę na piecach dla dobra ekologii. Pozdrawiam zza oceanu gdzie co 3 osoba ma 4,5 litrowego diesla mającego gdzieś wasze śmieszne normy spalin a co 10 osoba w stanie ma podgrzewany podjazd pod samochód.
Jak tam, europodatki od globalnego ocieplenia pozapłacane? Pamiętajcie żeby obniżyć temperaturę na piecach dla dobra ekologii. Pozdrawiam zza oceanu gdzie co 3 osoba ma 4,5 litrowego diesla mającego gdzieś wasze śmieszne normy spalin a co 10 osoba w stanie ma podgrzewany podjazd pod samochód.
Zbychu wracaj do Polszy, nie rób za czarnucha u jankesów. Zobacz Max Kolonko pojechał i mu się w głowie poprzewracało 🙂 A jak jesteś w Kanada to ci konto bankowe zablokują jak będziesz nie posłuszny. 😛
A my, niewątpliwie dzielni strażacy do każdego topiącego się pod lodem wyślemy 5-7 ciężkich wozów bojowych.
Nie chcieliście Jarka to macie mrozy wina Tuska kot ? z Żoliborza
Wreszcie normalna zima
Mam nadzieję że to się utrzyma do końca lutego a przyroda wreszcie wróci do normy
Oby twoje życzenia sie w goowno obróciły.?
Mi samochod najwiecej pokazywal -30 i nawet odpali, do pracy sie nie spoznilem. Wiec nie wiem czego tu sie bac…
Twój samochód pokazywał ci jakieś fałszywe apogeum, redakcja gotowa oczy wydrapać każdemu kto poda inne apogeum niż redakcyjni jasnowidze wywróżyli.