690 680 960

70-latka straciła 180 tys. złotych. Myślała, że pomaga policjantom

Starsza kobieta uwierzyła oszustom i straciła 180 tys. złotych. Policjanci poszukują przestępców i po raz kolejny ostrzegają przed fałszywymi wnuczkami, policjantami i funkcjonariuszami CBŚP.

W miniony piątek na terenie Lubartowa doszło do wyłudzenia znacznej sumy pieniędzy. Do 70-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna z informacją, że potrzebują pomocy w namierzeniu i zatrzymaniu oszustów.

Mężczyzna poinformował kobietę, że zagrożone są pieniądze na jej koncie bankowym i namówił ją do założenia internetowego dostępu do swoich lokat. W trakcie prowadzonych rozmów z fałszywym policjantem, 70-latka przekazała mu loginy i hasła dostępu do nich.

Niestety dopiero na drugi dzień zrozumiała, że została oszukana. Łupem sprawcy padły pieniądze w kwocie blisko 180 tys. złotych. Teraz oszusta poszukuje policja.

Funkcjonariusze apelują, aby w kontaktach z nieznajomymi zachować wzmożoną czujność i rozwagę. Przed podjęciem decyzji o przekazaniu pieniędzy, zweryfikujmy osobę za którą podaje się rozmówca. Pamiętajmy, że oszuści stosują różne metody, aby wzbudzić nasze zaufanie i przekonać o autentyczności sytuacji w której się znaleźliśmy.

Zobacz jak działają oszuści

•telefonicznie kontaktują się z osobą starszą,
•przedstawiają się jako bliski krewny ( np. wnuczek) lub przedstawiciel zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym (policjant, urzędnik, pracownik socjalny itp.),
•proszą o pożyczenie pieniędzy podając ważny powód np. spłata długu, okazyjny interes, wypadek drogowy,
•wskazują sposób przekazania pieniędzy,
•niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji lub CBŚP i proszą o przekazanie umówionej kwoty w celu zatrzymania oszusta.

Pamiętaj Policja nigdy nie działa w taki sposób.

Jeśli spotka Cię taka sytuacja, niezwłocznie skontaktuj się z Policją ( nr tel. 997 lub 112) i powiadom rodzinę.

(fot. pixabay.com)

17 komentarzy

  1. Ja bym spotkał się z takim „policjantem” na miejscu bym mu dał kartkę z loginami, hasłami czy tam pieniądze (oczywiście jest to informacja dla oszusta) gdybym znał miejsce i date spotkania zadzwonił bym na Policję informując, że mam spotkać się z oszustem i Policja by go złapała, róbcie tak a zmaleje liczba takich oszustów.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli