W środę w regionie możliwe burze

majowe-pioruny

Dzisiaj Polska pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia i w masie powietrza polarno-morskiego. Termometry pokażą od 26°C do 29°C, prognozowane są lokalnie burze i opady drobnego gradu.

 

Modele numeryczne sugerują, że w drugiej części dnia na obszarze województwa lubelskiego mogą powstać burze. Przeważnie mogą być to pojedyncze komórki burzowe. Największe szanse na konwekcję będą w południowej części regionu.

Podczas burz mogą wystąpić silniejsze porywy wiatru do 70 km/h i opady deszczu do 20 mm oraz drobny grad do 1 cm. Prędkość przemieszczania komórek burzowych będzie niewielka.

Pod wieczór zjawiska konwekcyjne mają tracić na intensywności, chociaż poszczególne modele numeryczne sugerują, ze lokalnie komórki burzowe mogą pojawić się w porze nocnej na pozostałym obszarze województwa lubelskiego. Podstawowym zagrożeniem podczas nocnych burz mogą być silniejsze opady deszczu i wyładowania atmosferyczne.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

Zdecydowanie więcej burz pojawić ma się w czwartek i piątek na przeważającym obszarze regionu, ale o tym wkrótce.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-07-11 08:14:48
(fot. lublin112.pl)