Środa kolejnym dniem z burzami w regionie

received_1648942751809802

W środę przeważający obszar kontynentu europejskiego będzie pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia z centrami ulokowanymi na północy i wschodzie Europy. Tylko nad południową i wschodnią część Polski napływać będzie cieplejsze powietrze polarno-morskie o zwiększonym stopniu niestabilności. W regionie pojawią się zjawiska konwekcyjne.

 

Po wczorajszych gwałtownych burzach, na obszarze województwa lubelskiego dzisiaj znów spodziewane są zjawiska burzowe. Jednak ich intensywność powinna być mniejsza niż wczoraj.

Już w godzinach południowych w naszym regionie mogą powstać chmury burzowe zdolne do przynoszenia ulewnych opadów deszczu, silnego wiatru do 75 km/h i gradu do 1 cm do 2 cm. Szczególna intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym powinna nastąpić w godzinach popołudniowych.

Największe szanse na burze mają mieszkańcy Roztocza, gdzie modele prognozują wyraźnie zarysowane obszary wznoszenia powietrza. Burz jednak nie można wykluczyć na pozostałym obszarze regionu. Zwłaszcza w centralnej i wschodniej części regionu. Na północy województwa konwekcja i związane z nią burze nie powinny powstać ze względu na obecność suchego powietrza w środkowych warstwach troposfery i braku wyraźnych mechanizmów wspomagających rozwój chmur. Zjawiska konwekcyjne powinny ustawać późnym wieczorem.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-23 07:19:10
(fot. FP)